Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Na rynku nieruchomości komercyjnych nie widać stagnacji

tagi tematyczne Grupa PHN SA magazyny nieruchomości komercyjne powierzchnie biurowe
biurowiec
biurowiec

Mimo ciągle niepewnej sytuacji makroekonomicznej w Europie, rok 2012 może okazać się niezwykle udany pod względem transakcji zawartych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych

 

W 2011 roku inwestorzy wykazywali wzmożone zainteresowanie polskim rynkiem nieruchomości komercyjnych. Trend ten był wyraźnie odczuwalny przez cały rok 2011. Nawet w III kwartale, mimo gwałtownych zmian na globalnych rynkach finansowych i niestabilnej sytuacji polityczno-ekonomicznej, mogliśmy obserwować stały popyt na powierzchnie biurowe i magazynowe w kraju.

Sytuacja w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce powinna być dużo bardziej stabilna niż w sektorze mieszkaniowym, bardzo czułym na zawirowania na międzynarodowych giełdach. Z jednej strony wpływa na to dobra, na tle innych krajów, sytuacja makroekonomiczna i polityczna Polski, która przyciąga zagranicznych inwestorów, a tych krajowych zachęca do realizowania długofalowych strategii zakupowych. Z drugiej natomiast, ciągle obserwujemy niewystarczającą podaż powierzchni komercyjnych, plasującą nas poniżej średniej europejskiej w przeliczeniu na jednego mieszkańca, która pozostaje w kontraście do stale rosnącego konsumpcyjnego nastawienia Polaków.

Popyt na nieruchomości komercyjne będzie utrzymywał się przez kolejne lata, co czyni sektor biurowy i handlowy wyjątkowo konkurencyjnymi. Rosnącym zainteresowaniem inwestorów na polskim rynku cieszą się nieruchomości klasy prime, o dobrej lokalizacji oraz dopasowane do oczekiwań klienta. Coraz częściej spotykamy się z ofertami build-to-suit, szczególnie na rynku biur i magazynów realizowanych pod konkretnego odbiorcę.

Odpowiedzią na tendencję wzrostową popytu na powierzchnie komercyjne powinny stać się realizacje nowych inwestycji. Banki nadal chętnie finansują m.in. inwestycje biurowe, ponieważ właśnie te powierzchnie są w ich ocenie najbardziej atrakcyjne. W ciągu ostatnich 5 lat, popyt na nie wzrósł aż o 36 proc. Grupa PHN SA również przewiduje dalszy wzrost zapotrzebowania na powierzchnie biurowe w 2012 roku. Zwłaszcza, że na rynku pojawiają się nowi inwestorzy przyciągani przez atrakcyjne oferty.

O Grupie PHN SA
Grupa Polski Holding Nieruchomości tworzy grupę spółek, która zajmuje się m.in. wynajmem, sprzedażą i administrowaniem nieruchomości. Spółka, której 100% akcjonariuszem jest Skarb Państwa, powstała w lipcu 2011 roku poprzez wniesienie trzech spółek z sektora nieruchomości: Polski Holding Nieruchomości S.A. (stworzony z skonsolidowanych spółek: Dipservice w Warszawie S.A., Towarzystwo Obrotu Nieruchomościami „Agro” S.A., Argo Sp. z o.o., Składnica Księgarska Sp. z o.o., Kaskada Sp. z o.o. oraz COBO Sp. z o.o.), INTRACO S.A. oraz BUDEXPO Sp. z o.o. Firma ma blisko 50-letnie doświadczenie w zakresie budownictwa, inżynierii, architektury i zarządzania nieruchomościami. Misją Grupy PHN S.A. jest bycie stabilnym liderem w grupie spółek zarządzających własnymi nieruchomościami w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Grupa PHN S.A. dysponuje obecnie ponad 180 nieruchomościami na terenie całego kraju (m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Pruszkowie, Parzniewie, Kołbaskowie, Lućmierzu, Lewandowie) oraz bankiem ziemi o powierzchni ok. 1300 ha.

 

 

autor: Wojciech Papierak, Grupa PHN SA

aktualizacja: 30.05.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.