Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Na wsi czy w mieście?

tagi tematyczne Polanowscy Nieruchomości
Na wsi czy w mieście?
Na wsi czy w mieście?

Gdzie chcielibyśmy mieszkać? Na wsi, w mieście czy w wielkiej aglomeracji? Wyniki sondażu na ten temat wydają się dość zaskakujące.

Firma Polanowscy Nieruchomości przeprowadziła badanie, podczas którego zapytano internautów jaką decyzję podjęliby wybierając miejsce do zamieszkania. Okazuje się, że duża część społeczeństwa nie chce mieszkać w miastach, a już naprawdę nieliczni chcieliby żyć w dużych aglomeracjach miejskich typu Warszawa (7% badanych).

W mieście nie chce mieszkać 58% ankietowanych. Taki wynik przemawia za tym, że nabywcy będą coraz bardziej zainteresowani mieszkaniami usytuowanymi na przedmieściach, domami w zabudowie szeregowej oraz domami wolno stojącymi.
35% badanych jako najlepsze miejsce wskazało miasto, ale już tylko 7% internautów zdecydowałoby się na życie w aglomeracji. 27% z nich natomiast preferuje wieś.

Czy to znaczy, że pojawiło się zjawisko emigracji w kierunkach podmiejskich i wsi? Na pewno tak, jednak, aby nastąpiło ono na szerszą skalę, powinien zostać spełniony zasadniczy warunek, mianowicie poprawa infrastruktury komunikacyjnej.

Gdzie chcą mieszkać ankietowani?

Jak twierdzą eksperci, ucieczka z miasta jest oznaką bogacenia się i dojrzewania społeczeństwa. Wcześniej tendencja była odwrotna – zwłaszcza wśród młodych ludzi wyjeżdżających z małych miejscowości i wsi w poszukiwaniu pracy. Obecnie zjawisko to zaczyna być równoważone przez „emigrantów miejskich”, którzy po zdobyciu kapitału przeprowadzają się na przedmieścia.

Opisana sytuacja została zauważona również przez deweloperów, którzy coraz częściej zabiegają o inwestycje pod Warszawą, Trójmiastem czy Krakowem. Obecnie ceny mieszkań zlokalizowanych na skraju wielkich miast (np. w warszawskich dzielnicach Wesoła czy Białołęka) są kilka, a nawet kilkanaście procent tańsze od podobnych lokali położonych w modnych dzielnicach (Wilanów, Mokotów). Na razie wszystko wskazuje na to, że wyniki sondażu będą przez długi czas aktualne, w związku z tym prawdopodobnie ceny te ulegną wyrównaniu.

autor: opracował: mt
źródło: Polanowscy Nieruchomości

aktualizacja: 16.06.2009

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.