Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Negocjacje ceny przy kupnie mieszkania. Rekordzistom udaje się obniżyć cenę nawet o kilkanaście procent

tagi tematyczne ceny mieszkań zakup mieszkania

Negocjacje ceny są szczególnie ważne przy zakupie dóbr o dużej wartości na przykład mieszkań. Obniżenie ceny o kilka procent daje bowiem oszczędności co najmniej kilku, czy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

O ile można obniżyć cenę mieszkania dzięki negocjacjom?
Przeciętne przy zakupie mieszkania można wynegocjować obniżkę ceny o 2 do 4 procent. Agencja nieruchomości Metrohouse na podstawie kilkuset transakcji przeprowadzonych w 2014 roku w największych miastach w Polsce, prześledziła, ile można wynegocjować kupując mieszkanie na rynku wtórnym. Wartość negocjacji to wyrażona procentowo różnica pomiędzy ostatnią ceną ofertową a ceną transakcyjną uzgodnioną pomiędzy stronami umowy sprzedaży. Dla uzyskania największej wiarygodności ze zbioru transakcji usunięto najwyższe i najniższe wartości negocjacji.

Uzyskane wyniki w poszczególnych miastach wskazują, że największe procentowo wartości negocjujemy w Krakowie, gdzie średnio udaje się obniżyć cenę ofertową o 3,2 proc. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że średnia kwota transakcji w Krakowie to 315 tys. zł, to w portfelu nabywcy zostaje średnio 10 080 zł. Podobne obniżki cen można uzyskać w Gdańsku (3,1 proc.) i Łodzi (3 proc.). W  tych miastach nabywcom udaje się średnio zaoszczędzić odpowiednio 8990 zł i 5190 zł. W pozostałych analizowanych miastach wartości negocjacji są niższe niż 3 proc. i wynoszą w Poznaniu 2,7 proc., we Wrocławiu 2,3 proc., a w Warszawie zaledwie 2,2 proc. czyli nominalnie 8932 zł.

Według danych pośredników nieruchomości, tylko w 5 proc. transakcji udało się wynegocjować więcej niż 10 proc. ceny ofertowej. Bez względu na miasto, w którym odbywała się transakcja, najwyższe obniżki dotyczyły lokali o największym metrażu. Średni metraż mieszkań, podlegających największym negocjacjom, wynosi aż 99 m2. Na przykład 130-metrowe mieszkanie z 2012 r. na gdańskiej Morenie wycenione wstępnie na 754 tys. zł, sprzedano za 615 tys. zł. Natomiast w Krakowie 100 m2 w kamienicy na Starym Mieście z ceną ofertową 547 tys. zł, udało się kupić za 470 tys. zł.

Zawodowi negocjatorzy wynegocjują więcej
Specjaliści zajmujący się na co dzień obsługą umów nieruchomości twierdzą, że często sami klienci kupujący tracą możliwość korzystnego zakupu. – Podstawowym błędem popełnianym przez kupujących jest okazywanie emocji zarówno przy oględzinach nieruchomości, jak i na wstępnym etapie rozmów o warunkach umowy, mówi Wojciech Kubiak z wrocławskiego oddziału Metrohouse. Zbytni entuzjazm wyrażony na samym początku niweczy strategię negocjacyjną, ponieważ sprzedający zdaje sobie sprawę, że potencjalny klient już właściwe podjął decyzję o zakupie. Sami stawiamy się więc w trudnej sytuacji negocjacyjnej. Szkoda, bo wytrawny negocjator zaangażowany do procesu rozmów o warunkach sprzedaży potrafi uzgodnić dobre warunki zakupu dla klienta.

Specjaliści – negocjatorzy z biura Metrohouse, którzy uzgadniają dla klientów warunki umowy, podkreślają, że cena, choć jest bardzo ważnym elementem negocjacji warunków zakupu nie jest jedynym negocjowanym kryterium. Kupującym zależy też na innych ważnych elementach. Dla jednych istotne jest pozostawienie w cenie lokalu obecnego wyposażenia mieszkania, inni zwracają uwagę na termin podpisania umowy końcowej, możliwość zamieszkania od momentu podpisania umowy przedwstępnej. Przy negocjowanych umowach z deweloperami klientom pośredników zależy np. na dodatkowym miejscu parkingowym lub komórce lokatorskiej w cenie lokalu. Kartą przetargową bywa też płatność gotówką, co zwykle znacznie ułatwia nasze rozmowy z oferentami, dla których czas odgrywa kluczową rolę.

Przedstawione średnie poziomy negocjacji dla poszczególnych miast dotyczą zwykłej i w miarę bezkonfliktowej współpracy stron transakcji. Transakcje, w których coraz częściej główną rolę odgrywają zawodowi negocjatorzy znacząco te granice pokonują.
Negocjatorzy są też wynajmowani przez sprzedających, którym zależy na uzyskaniu ceny wyższej niż ofertowa.

Negocjując cenę mieszkania lub domu na rynku wtórnym najczęściej podnoszonymi kwestiami są stan techniczny nieruchomości i potencjalne wydatki towarzyszące remontowi. Istotne są kwestie terminów umowy. W przypadku niektórych sprzedających czas jest wart więcej niż możliwość uzyskania wyższej ceny. Przy przedłużającej się sprzedaży, widmie licytacji komorniczej, czy różnych problemach losowych wizja sprzedaży po niższej cenie jest o wiele korzystniejsza niż dalsze oczekiwanie dla potencjalnego klienta.

autor: źródło: Metrohouse

aktualizacja: 21.03.2014

Polecane artykuły
Czy wszyscy właściciele mieszkań w bloku muszą płacić za windę?
Winda to jedna z części wspólnych nieruchomości, za którą mieszkańcy muszą ponosić...
Ubezpieczenie nieruchomości od pożaru. Jak ubezpieczyć dom lub mieszkanie od ognia?
W 2013 roku strażacy odnotowali nieco mniej pożarów w budynkach mieszkalnych niż rok...
Program Mieszkanie dla Młodych coraz bardziej popularny
Rządowy program Mieszkanie dla Młodych nabiera tempa. Stopniowo wzrasta liczba...
Wkład własny przy zakupie mieszkania – 5% nie zawsze wystarczy
Zgodnie z Rekomendacją S, od stycznia 2014 roku, przy zakupie mieszkania na kredyt...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.