Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Nieruchomości biurowe - powrót koniunktury?

tagi tematyczne nieruchomości biurowe nieruchomości komercyjne powierzchnie biurowe wynajem
Biurowiec w dzielnicy Wola w Warszawie
Biurowiec w dzielnicy Wola w Warszawie

W 2011 roku wróciła koniunktura w segmencie nieruchomości komercyjnych – potwierdzeniem tej sytuacji jest rosnąca ilość transakcji na warszawskim rynku powierzchni biurowych. Trend wzrostowy w wynajmie biur oraz oznaki ożywienia widać od kilku miesięcy.

W Polsce wciąż silnym źródłem inwestowania jest kapitał zagraniczny - ponad 70 proc. Stosunkowo dobra sytuacja na rynku nieruchomości biurowych powiązana jest ponadto z aktywnym rynkiem pracy, nadal utrzymującą się na odpowiednim poziomie konsumpcją i wysokim poziomem inwestycji, które stwarzają zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe.

W 2011 roku wróciła koniunktura w segmencie nieruchomości komercyjnych – potwierdzeniem tej sytuacji jest rosnąca ilość transakcji na warszawskim rynku powierzchni biurowych. Trend wzrostowy w wynajmie biur oraz oznaki ożywienia widać od kilku miesięcy. W 2011 roku, od stycznia do września włącznie, został osiągnięty wynik z 2010 roku. Niemniej mimo zwiększenia obrotów w bieżącym roku widać większą ostrożność inwestorów w podejmowaniu decyzji – są one wynikiem bardziej dogłębnych analiz, niż w ubiegłych latach. Aczkolwiek nieruchomości biurowe w Polsce znajdują się obecnie w strefie czynszów rosnących – w większości miast kształtują się na podobnym poziomie, około 12-16 EUR za mkw. Natomiast w najbardziej reprezentacyjnych budynkach w ścisłym centrum Warszawy stawki wynoszą około  25 – 30 EUR za mkw. (np. Royal Trakt Office, Rondo 1, Ufficio Primo).

Zobacz także: nieruchomości biurowe na wynajem w Warszawie i okolicach

W 2011 roku w Warszawie zostaną oddane do użytkowania budynki biurowe, których realizacje rozpoczęto w roku 2010, m.in. w śródmieściu Mokotowska SQUARE – (Yareal) i Ufficio Primo (Euro Invest). W zasadzie jedynym miejscem w stolicy, gdzie chwilowo nie ma przyzwoitej powierzchni do wynajęcia „od zaraz”, jest Praga. Natomiast są tam realizowane projekty, które w ciągu 12 -18 miesięcy trafią na rynek (np. Soho Factory).

Przy wyborze lokalu dużego znaczenia nabrało kryterium wysokości czynszu, a dopiero na drugim miejscu lokalizacja. Było to zauważalne zwłaszcza wśród firm polskich, reprezentujących small business. Oczywiście stolica wciąż jest głównym i najważniejszym miejscem wynajmu biur, jednakże wiele firm, a szczególnie międzynarodowe koncerny, motywowane optymalizacją kosztów, decydują się na zakładanie centrów BPO w innych miastach - takich jak Łódź czy też Wrocław, gdzie stawki za czynsz są znacznie niższe. Już powstają tam ciekawe inwestycje, np. Gamma Office we Wrocławiu.

Warszawa-Wola, biura do wynajęcia w budynku z 2006 r.
Czterokondygnacyjny, kameralny biurowiec zaprojektowany zgodnie ze standardem biurowym klasy B+. Powierzchnia do wynajęcia to około 712 mkw. (możliwość podziału). W budynku są wszelkie udogodnienia przewidziane dla obiektów klasy B+ (m.in. klimatyzacja, kontrola dostępu, sieć strukturalna). Dobra lokalizacja: dzielnica Wola - blisko Centrum Handlowego Fort Wola; dogodny dojazd zarówno samochodem, jak i środkami komunikacji miejskiej.

Biurowiec w dzielnicy Wola w Warszawie
fot.: Locus
Warszawa-Wola, biura do wynajęcia
fot.: Locus
Warszawa-Wola, biura do wynajęcia
fot.: Locus

autor: Andrzej Brochocki, Kancelaria Brochocki Nieruchomości

aktualizacja: 30.05.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.