Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Nieruchomości unikatowe - zabytkowe dworki

tagi tematyczne dworek dwór polski Zabytkowe nieruchomości zabytkowy dom

Zabytkowe dworki szlacheckie są coraz chętniej rewitalizowane. Inwestorzy doceniają ich niepowtarzalny styl, historię a także potencjał komercyjny. W odrestaurowanych dworach można z powodzeniem prowadzić hotel, restaurację, ośrodek szkoleniowo-konferencyjny lub działalność agroturystyczną.

Najsłynniejsze polskie dworki znajdują się w Czarnolesie (muzeum Jana Kochanowskiego), Żelazowej Woli (muzeum Chopina) i  w Sulejówku (dworek marszałka Piłsudskiego). Jednak do II wojny światowej w Polsce było tysiące takich nieruchomości. Szacuje się, że na terenie naszego kraju było około 12 tysięcy dworków, a na Kresach 4 tysiące.

Podczas wojny i później w wyniku nacjonalizacji i likwidacji dawnych prywatnych nieruchomości, większość dworków została całkowicie zniszczona. Do czasów współczesnych przetrwało niecałe 3 tysiące dworków, niestety większość w bardzo złym stanie.

Dworek – nieruchomość prestiżowa
W czasach przedwojennych architektura dworkowa cieszyła się wielką popularnością. Dworki szlacheckie były niemal symbolem polskości. Posiadanie własnego dworku świadczyło o wysokim statusie społecznym. W tym stylu budowano nawet niektóre dworce kolejowe i obiekty użyteczności publicznej.

Jak był zbudowany typowy dworek szlachecki?
Były to nieruchomości o dosyć prostej ale dostojnej architekturze. Na początku drewniane, na kamiennej podmurówce, potem – od XVIII wieku – budowano już dwory murowane. Z reguły miały przynajmniej 400–500 m2. Zwykle były to domy parterowe. Dwory lokalizowano w otoczeniu parkowym, zdarzało się, że na wzgórzach. Typową cechą szlacheckiego dworku był ganek z portykiem z kolumnami i tympanonem (frontowy element ozdobny nad głównym wejściem do budynku). Czasem prostokątna bryła nieruchomości miała dobudowane alkierze, czyli narożniki na planie prostokąta lub kwadratu wyraźnie występujące z głównej bryły. Od połowy XVII wieku budowano dworki z tak zwanym łamanym dachem polskim (czterospadowy, składający się z dwóch płaszczyzn nałożonych na siebie).
Wewnątrz typowego dworu szlacheckiego znajdowała się sień, pokój stołowy, pokoje dla gości, spiżarnia, zbrojownia, czasem kaplica.

Ile kosztuje zabytkowy dworek?
Zabytkowe polskie dworki cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wzrasta liczba inwestycji komercyjnych, podejmowane są też różne inicjatywy, których celem jest przywrócenie dworom dawnej świetności. Na rynek nieruchomości trafia coraz więcej ofert sprzedaży dworków. Ich ceny są bardzo różne – od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych. Najtańsze są oczywiście budynki bardzo zniszczone i wymagające kapitalnego remontu. W cenie od jednego do trzech milionów złotych można kupić dworek częściowo wyremontowany - np. inwestor remontuje elewację zewnętrzną oraz dach i sprzedaje nieruchomość, by kolejny właściciel wykończył wnętrza zgodnie z planowanym przeznaczeniem budynku. Najdroższe są dworki gruntownie odrestaurowane, w których bardzo często jest już prowadzona działalność komercyjna np. hotel. Ceny takich nieruchomości mogą dochodzić nawet do kilkunastu milionów złotych. W biurze nieruchomości WGN najdroższa oferta to XIX-wieczny dwór w województwie łódzkim wyceniony na 9 mln złotych.

Nieruchomości zabytkowe, takie jak pałace, wille i zamki, już od jakiegoś czasu przyciągają inwestorów. Wiele budynków z tego segmentu rynku nieruchomości zostało poddanych renowacji i przeznaczonych pod działalność komercyjną. Teraz również dawne dworki szlacheckie przeżywają swój renesans. Pojawia się coraz więcej publikacji poradnikowych dla inwestorów, którzy nie tylko chcą remontować zabytki, ale także planują budowę nowego domu w stylu dworkowym.
Według pośredników nieruchomości, zabytkowe dworki i pałace wciąż będą zyskiwać na wartości. Coraz więcej budynków będzie poddawanych renowacji i dostosowywanych do potrzeb współczesnych użytkowników.

Dworki na sprzedaż. GALERIA:

autor: Monika Prądzyńska, Dział Analiz WGN

aktualizacja: 20.01.2015

Polecane artykuły
Zakup zabytkowej kamienicy to opłacalna inwestycja
Pośrednicy działający na rynku nieruchomości od kilku lat obserwują wzrost...
Mieszkanie na poddaszu – najciekawsze oferty sprzedaży
Każde mieszkanie na poddaszu jest inne. W jednym przyciągają uwagę drewniane elementy...
Odwrócona hipoteka – najważniejsze informacje
Odwrócona hipoteka to rodzaj kredytu wypłacanego w zamian za przeniesienie prawa...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.