Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Niskie ceny nieruchomości w USA przyciągają kupujących z całego świata

tagi tematyczne ceny nieruchomości nieruchomości USA nieruchomości za granicą rynek nieruchomości
Posiadłość na Florydzie
Posiadłość na Florydzie

Ceny mieszkań i domów w niektórych miastach USA spadły w ostatnich latach nawet o kilkadziesiąt procent. Niskie ceny przyciągnęły wielu obcokrajowców zainteresowanych inwestowaniem na amerykańskim rynku nieruchomości. Jednak wzmożony popyt przyczynia się do stopniowego wzrostu cen.

Na gorących rynkach mieszkaniowych (dosłownie i w przenośni), takich jak Floryda, Arizona czy Las Vegas, od 2007 roku ceny spadły o 50-60%. Najliczniejszą grupę kupujących stanowią tam Kanadyjczycy. Ale w ostatnich miesiącach pojawiła się silna konkurencja z Chin.
 
 - W ciągu ostatnich kilku miesięcy obserwujemy wzmożony ruch na rynku sprzedaży, w związku z tym ceny dość szybko zaczynają wzrastać. Tylko w ostatnim roku poszły w górę o 20% lub więcej w takich miejscach jak Phoenix, Miami czy Las Vegas. Jest to prawdopodobnie ostatnia szansa dla wielu obcokrajowców, którzy napędzają koniunkturę na rynku, aby kupić tanio – mówi John Budz z Realty Executives, jednej z największych amerykańskich sieci brokerskich.
 
Inwestorzy z Azji, którzy do tej pory interesowali się takimi atrakcyjnymi lokalizacjami, jak Vancouver i Toronto w Kanadzie, teraz przenoszą się na południe, do Stanów Zjednoczonych, gdzie ceny są jeszcze bardzo przystępne.
 
- Ostatnio paru naszych klientów przekonało się na własnej skórze, jak szybko rynek się zmienia, gdy stracili okazję do kupna, bo czekali za długo na rezerwacje lotów. Chińscy inwestorzy uprzedzili ich i wykupili 35 mieszkań nawet ich nie oglądając. Popatrzyli na zdjęcia i wypisali czeki – relacjonuje Wayne Levy z firmy Toronto Florida Home Finders.

Posiadłość na Florydzie
fot.: źródło: Zillow.com
Posiadłość na Florydzie
fot.: źródło: Zillow.com

Zainteresowanie Florydą wzrosło w ostatnich miesiącach do takich rozmiarów, że pojawiły się wyspecjalizowane firmy brokerskie, które organizują wyjazdy do Hong Kongu, Pekinu czy Singapuru w celu ściągnięcia azjatyckich inwestorów na rynek amerykański. I jest to skuteczne działanie, bo jak mówi John Budz - w ostatnich miesiącach Azjaci kupują wszystko co się da, zaczynając od  mieszkań na Florydzie, a kończąc na multimilionowych rezydencjach w Nowym Jorku i Kalifornii. Grupy inwestorów robią zakupy masowo, w bezprecedensowych rozmiarach – jednorazowo kilkadziesiąt lub kilkaset mieszkań lub domów, np. na Florydzie, gdzie w konsekwencji następuje wzrost cen. Średni czas sprzedaży zmalał tam z 20 miesięcy w 2008 roku, do 5 miesięcy obecnie.
 
Zorganizowane grupy inwestorów „czyszczą dno” cenowe na rynku nieruchomości, zmuszając innych kupujących do wspinaczki w górę po drabinie cenowej. Pytanie, jak długo potrwa ta hossa, bo tak silny popyt ze strony obcokrajowców powoduje, że amerykański rynek nieruchomości powoli wychodzi z długoletniego kryzysu, i jak mówią pośrednicy, coraz trudniej znaleźć dobrą nieruchomość w cenie poniżej 150 tys. dolarów. W ciągu ostatniego roku popyt wzrósł również z powodu coraz lepszej zdolności kredytowej Amerykanów. Rośnie też liczba nabywców z innych części świata np. z Brazylii i Europy, którzy są skłonni zapłacić za nieruchomość cenę dwukrotnie większą, niż przeciętny Kanadyjczyk inwestujący w Ameryce. Przybysze z innych kontynentów średnio wydają na zakupy nieruchomości w USA od 200 do 300 tys. dolarów.
 
- Wszystko to sprawia, że zastanawiam się dlaczego nie skorzystałem z okazji i nie kupiłem w 2009 roku apartamentu w Naples – podsumowuje pośrednik nieruchomości John Budz. - Kiedy moja córka rozpoczęła studia prawnicze na Florydzie, rozważałem możliwość kupna mieszkania w Naples na południu Florydy. Znalazłem piękny, nowy kompleks mieszkaniowy z polem golfowym, oddalony 10 minut od plaży. Deweloper w tym czasie był w wielkich opałach i obniżył ceny o 50%. Dodatkowo jako zachętę oferował umeblowanie mieszkania, a dwa dni po moim powrocie do domu, telefonicznie zaoferował nowy samochód Smart w garażu! Ale jak to często bywa, jak typowy kupujący myślałem, że ceny pójdą jeszcze w dół. Niestety przeliczyłem się, a dzisiaj te same mieszkania sprzedawane są w cenach wyższych o 100 tys. dolarów...

autor: Małgorzata Battek, WGN Nieruchomości; John Budz, Realty Executives, USA

aktualizacja: 15.03.2013

Polecane artykuły
Luksusowe domy na sprzedaż
Oryginalne i luksusowe domy rzadko wystawiane są w Polsce na sprzedaż. W ofercie biur...
Warsaw Spire – nowy wieżowiec w Warszawie
Ghelamco Poland realizuje w Warszawie kompleks biurowy, w skład którego wejdzie budynek...
Apartamenty w Krakowie. Rusza realizacja Angel Wawel
Spółka Angel Wawel rozpoczyna w Krakowie prestiżową inwestycję mieszkaniową. W...
Czy home-staging zyska popularność w Polsce?
Coraz częściej słyszymy o nowej usłudze przy sprzedaży nieruchomości, jaką jest...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.