Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Niższe ceny domów

tagi tematyczne ceny domów ceny nieruchomości rynek wtórny sprzedaż domów zakup domu
dom jednorodzinny
dom jednorodzinny

Podczas gdy mieszkania tanieją od długiego czasu, ceny domów utrzymywały się od kilku lat na stałym poziomie. Jednak od ponad roku, również na tym, stabilnym cenowo rynku, odnotowuje się znaczne spadki cen.

Z analiz pośredników nieruchomości z sieci WGN, wynika, że w ciągu 1,5 roku, aż 56 procent sprzedających domy zdecydowało się na obniżki cen, które w ekstremalnych przypadkach sięgały nawet 42 procent.
 
Tak duże przeceny nie są jednak normą i najczęściej miały źródło w utracie płynności finansowej właściciela – brak środków na spłatę kredytu i sposób na uniknięcie licytacji komorniczej. Przeciętny poziom korekt w przypadku domów w średnim standardzie mieścił się w przedziale 6-14%. Większe przeceny, od 20 do 32%, dotyczyły najczęściej drogich nieruchomości, znajdujących się w ofercie sprzedaży od kilku lat – okazałych rezydencji wycenionych powyżej kilku milionów złotych.

Sprzedaż drogiego, dużego domu o powierzchni 200-300 m2 nie jest łatwa. Aktualnie duży wpływ na decyzję kupujących ma rachunek ekonomiczny związany z późniejszą eksploatacją takiej nieruchomości, w tym koszty mediów – przede wszystkim ogrzewania, wysokość podatku od nieruchomości, a także koszt zużycia paliwa na dojazdy do pracy czy szkoły, gdy jest to lokalizacja podmiejska. Do tego dochodzi konkurencyjna oferta nowoczesnych apartamentów, stanowiąca wygodną i bezpieczną alternatywę dla domu wolno stojącego.

Dom jednorodzinny z pięknie zagospodarowaną działką. Powierzchnia budynku: 140 m2:

Sosnowiec, dom na sprzedaż
Sosnowiec, dom na sprzedaż
fot.: WGN Nieruchomości
Sosnowiec, dom na sprzedaż
Sosnowiec, dom na sprzedaż
fot.: WGN Nieruchomości

Ceny domów – ile trzeba zapłacić za nieduży dom jednorodzinny, a ile za rezydencję?
Od lat bardzo ważnym kryterium ostatecznego wyboru oferty domu jest cena w odniesieniu do otrzymanego komfortu oraz kosztów eksploatacji. Przy czym komfort rozumiany jest jako funkcjonalność, zaspokajanie potrzeb mieszkańców i wygoda użytkowania – a nie zbędny luksus, czy niepotrzebny przepych. Tak więc, największym popytem cieszyły się domy wolno stojące na działkach od 800 do 1100 m2 oraz w zabudowie szeregowej, o powierzchni około 90 – 150 m2, wybudowane w ostatnich dziesięciu latach, w nowoczesnych energooszczędnych technologiach, w cenie 550 – 880 tys. złotych. W dużych miastach podaż takich ofert jest jednak wciąż niska, natomiast łatwiej o nie w lokalizacjach podmiejskich.
 
Pomimo obniżek cen, na zakup domu w dużym mieście, w tzw. dobrej lokalizacji trzeba było przeznaczyć od 900 tys. do 2 milionów złotych. Ceny ofertowe rezydencji w lokalizacjach uznanych za prestiżowe są dwa lub trzy razy wyższe, ale i tu wreszcie można znaleźć przeceny i okazje. Warto negocjować, ponieważ przy obecnej nadpodaży, przewyższającej popyt kilkadziesiąt razy, sprzedający są bardziej elastyczni, zwłaszcza, gdy oferta nie znajduje kupca przez dłuższy czas, np. przez kilka lat.
 
Z obserwacji rynku wynika, że pomimo rosnącego z roku na rok zainteresowanie kupnem domów w osiedlach deweloperskich, klienci nadal postrzegają ich ceny jako wysokie. Część zwolenników nowego domu decyduje się na zakup rozpoczętej budowy i kontynuowanie jej we własnym zakresie, co jest może bardziej uciążliwe, ale mniej ryzykowne finansowo, bo pozwala na rozłożenie kosztów na dowolny okres dostosowany do aktualnych możliwości finansowych.


Dom w stanie surowym, z garażem w bryle budynku. Na dachu zainstalowano kolektory słoneczne. Powierzchnia użytkowa: 114 m2:

 

Bielsko-Biała, dom na sprzedaż
Bielsko-Biała, dom na sprzedaż
fot.: WGN Nieruchomości
Bielsko-Biała, dom na sprzedaż
Bielsko-Biała, dom na sprzedaż
fot.: WGN Nieruchomości

autor: Małgorzata Battek, Dział Analiz Rynku WGN

aktualizacja: 29.05.2014

Polecane artykuły
Niskie ceny nieruchomości w USA przyciągają kupujących z całego świata
Ceny mieszkań i domów w niektórych miastach USA spadły w ostatnich latach nawet o...
Wymarzony dom: mały, tani, ale nowoczesny
Choćby mały, ale własny dom – to marzenie wielu Polaków, jednak wciąż trudne do...
Dofinansowanie do budowy domu ekologicznego
Trwa moda na ekologię. Kupujemy ekologiczną żywność, ekologiczną odzież, ekologiczne...
Mieszkania do remontu – tańsze i w dobrej lokalizacji
W sytuacji, gdy nadal nie łatwo o wysoki i tani kredyt hipoteczny, rośnie grupa osób...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.