Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Nowe mieszkania w Poznaniu już nie tanieją

tagi tematyczne ceny mieszkań deweloperzy Poznań mieszkania Poznań nowe mieszkania w Poznaniu
RED Park - nowe mieszkania w Poznaniu
RED Park - nowe mieszkania w Poznaniu

Deweloperzy w Poznaniu nie korygują już cen mieszkań, szczególnie w tych inwestycjach, które budowane są w segmencie popularnym. Nowe mieszkanie w Poznaniu kosztuje przeciętnie 6,1 tys. zł za m2.

Stawki ofertowe poznańskich mieszkań z rynku pierwotnego wyraźnie się ustabilizowały. Podobny trend obserwowany jest też na największym w kraju, stołecznym rynku pierwotnym i w innych dużych miastach. Może to oznaczać, że ceny obowiązujące na rynku pierwotnym osiągnęły już swój minimalny poziom.

W opinii specjalistów, Poznań jest rynkiem, w którym w ostatnich miesiącach przecena mieszkań deweloperskich zwolniła  najbardziej spośród wszystkich aglomeracji. Prognozy mówią nawet o tym, że stolica Wielkopolski będzie pierwszym miastem w kraju, w którym spadki wyczerpią potencjał i nastąpi odbicie cen. Jak podaje redNet Property Group, w Poznaniu nowe lokale kosztują teraz przeciętnie ok. 6,1 tys. zł/m2.

Na poznańskim rynku deweloperskim można kupić nawet wykończone mieszkanie w cenie poniżej 6 tys. za metr. Takie mieszkania oferuje np. deweloper realizujący osiedle Red Park, gdzie można kupić kompleksowo wykończone mieszkanie w cenie już od 5850 zł/m2. Mieszkania o pow. 30-54 m2 dostępne są w dwóch wersjach wykończenia. Inwestycję realizuje Red Real Estate Development.

Ceny transakcyjne mieszkań rosną
Z kolei dane Związku Banków Polskich wskazują, że w pierwszych miesiącach bieżącego roku na największych rynkach deweloperskich w kraju, licząc łącznie, ceny transakcyjne wzrosły w porównaniu z końcem minionego roku. Największy wzrost stawek sprzedażowych w ciągu pierwszego kwartału br. odnotowany został w Gdańsku.

To najprawdopodobniej efekt zakończenia programu dopłat do kredytów Rodzina na Swoim. Zanim z końcem 2012 roku nie został zamknięty, ceny transakcyjne dostosowywane były w wielu inwestycjach do obowiązujących w programie niskich limitów.

Z danych raportu AMRON wynika, że w miastach, w których w I kwartale tego roku stawki transakcyjne obniżyły się ich korekta wynosiła zaledwie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy mieszkania. Największy spadek średniej ceny transakcyjnej za 1 m2 zanotowany został w aglomeracji katowickiej i wyniósł 105 zł/m2.

Być może więc, rynek nieruchomości ma już za sobą czas dużych, systematycznych spadków cen. Podstawę do takiej opinii dają też topniejące możliwościach negocjacyjne kupujących. Firma Emmerson obliczyła, że średnia różnica między stawkami ofertowymi i transakcyjnymi w pięciu największych miastach w Polsce (na rynku pierwotnym i wtórnym) wyniosła w kwietniu 2013 średnio 7 procent.

Nowe mieszkania, gotowe do odbioru, stanowią w Poznaniu 40 proc. oferty deweloperów
W Poznaniu notowany jest najwyższy w ostatnich latach udział mieszkań oferowanych do sprzedaży przez deweloperów w ukończonych budynkach. W całej ofercie poznańskiego rynku deweloperskiego cztery na dziesięć mieszkań jest już gotowych. Choć ich odsetek ostatnio wzrósł, liczba gotowych mieszkań dostępnych teraz u poznańskich deweloperów nie jest większa niż w poprzednich miesiącach. Zmniejszyła się bowiem wielkość całkowitej oferty nowych mieszkań.

Najnowsze ogłoszenia: mieszkania w Poznaniu, nowe i z rynku wtórnego


W końcu marca 2013 r. w Poznaniu podaż spadła poniżej 4 tys. mieszkań. Jak prognozują specjaliści, odsetek gotowych mieszkań oferowanych w mieście zmniejszy się w najbliższym czasie, ze względu na niewielką liczbę inwestycji, które zostaną oddane do użytku w 2013 roku. Podobnie jest w całym kraju. Spada zarówno liczba rozpoczynanych inwestycji deweloperskich, jak i  wydawanych pozwoleń na budowę.

Mniej kredytów na zakup mieszkania

Analogiczna sytuacja obserwowana jest na rynku kredytowym. Mimo niskich stóp procentowych, liczba i wartość nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych w pierwszym kwartale 2013 roku była najniższa od czterech lat. To także efekt zamknięcia programu dopłat bez jednoczesnego uruchomienia nowego systemu państwowego wsparcia dla kupujących swoje pierwsze mieszkanie.

autor: źródło: RED Real Estate Development

aktualizacja: 08.07.2014

Polecane artykuły
Osiedle Botanika – nowe mieszkania w Poznaniu
Poznański deweloper - UWI Inwestycje, wkrótce rozpocznie realizację projektu...
Poznańskie osiedle mieszkaniowe Na Skraju Lasu
Pierwszy etap budowy osiedla Na Skraju Lasu znajdującego się na poznańskich Naramowicach...
Coraz wyższa zdolność kredytowa, coraz niższe koszty kredytu
Dzięki obniżkom stóp procentowych koszty kredytu są coraz niższe. Wzrosła też zdolność...
Osiedle Jaśminowe w Poznaniu. Nowe mieszkania od Echo Investment
W dzielnicy Naramowice deweloper Echo Investment rozpoczyna realizację Osiedla...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.