Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów

tagi tematyczne Najem okazjonalny Podatek od wynajmu mieszkań Ustawa o ochronie praw lokatorów
blok
blok

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie praw lokatorów. Nowela dotyczy zmiany wysokości podatku od przychodów z wynajmu mieszkań, a także reguluje kwestie najmu okazjonalnego.

 

Celem zmian ma być pobudzenie rynku wynajmu lokali mieszkalnych, przez zdefiniowanie najmu okazjonalnego i wyłączenie go spod reżymu większości przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów oraz eliminowanie „czarnego rynku” najmu lokali, a co za tym idzie zwiększenie wpływów do budżetu.

Do końca 2009 r. podatek od przychodów z wynajmu mieszkań wynosił 8,5 proc. dla osób których przychody z wynajmu nie przekroczyły limitu równowartości 4 tys. euro. Po przekroczeniu tej kwoty podatek wzrastał do 20 proc. Od 1 stycznia 2010 r. obowiązuje jednolita stawka zryczałtowanego podatku dochodowego, która wynosi 8,5 proc .

Nowelizacja reguluje zagadnienia najmu okazjonalnego. Będzie mógł go stosować właściciel mieszkania, który jest osobą fizyczną, ale nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z wynajmowaniem lokali.

Umowę najmu okazjonalnego będzie można zawrzeć wyłącznie na czas określony i nie dłuższy niż 10 lat.  Najemca zobowiązuje się w niej, że jeśli nie będzie przestrzegał warunków umowy, musi wyprowadzić się z zajmowanego mieszkania. Taki lokator będzie też musiał wskazać w umowie inny lokal, w którym zamieszka w przypadku eksmisji. Na żądanie wynajmującego musi dołączyć do umowy oświadczenie z notarialnie poświadczonym podpisem. Ma to zapobiec podawaniu fikcyjnych adresów.

Zawarcie umowy o najem okazjonalny lokalu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji. Kaucja nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal.

Właściciel, który będzie chciał skorzystać z przepisów dotyczących najmu okazjonalnego, będzie musiał zgłosić zawarcie umowy w urzędzie skarbowym w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu.

Właściciel będzie mógł podwyższać czynsz wyłącznie zgodnie z warunkami określonymi w umowie. Ustawa nie narzuca zasad dokonywania podwyżek, tak więc strony będą mogły dowolnie regulować tę kwestię w umowie najmu.

Nowelizacja wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu, z wyjątkiem artykułu dotyczącego podatków - będzie on obowiązywał od początku 2010 r.

autor: ak; źródło: sejm.gov.pl, www.prezydent.pl

aktualizacja: 24.06.2010

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.