Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Odbiór mieszkania od dewelopera

tagi tematyczne deweloper Metrohouse nowe mieszkania odbiór mieszkania odbiór techniczny rynek pierwotny usterki budowlane
Mieszkania w Poznaniu. Malta Nowa oddana do użytkowania
Mieszkania w Poznaniu. Malta Nowa oddana do użytkowania

Ostatni krok w drodze do własnego, nowego M to odbiór mieszkania od dewelopera. Nabywcy mieszkań coraz częściej przy odbiorze technicznym korzystają z pomocy specjalistów. Dzięki obecności fachowca można oszczędzić nerwy i znaleźć usterki, które są trudne do wykrycia przez nieprofesjonalistę.

Jakie usterki najczęściej występują w nowych mieszkaniach?
Na nabywcę mieszkania może czekać wiele niespodzianek. Należy pogodzić się z tym, że oglądając samodzielnie efekty pracy dewelopera w wielu przypadkach nie zauważymy niedoróbek. Może je dostrzec tylko wprawne oko specjalisty mającego za sobą bogate doświadczenie przy tego typu zleceniach. Do kanonu ujawnianych przez inspektorów usterek należą:

  • rysy i uszkodzenia na ścianach
  • uszkodzenia powierzchni stolarki okiennej i parapetów (m.in. porysowane szyby)
  • pęknięcia tynków
  • brak napięcia w lokalu
  • brak kątów prostych

Nabywcy mieszkań są jednak najbardziej zaskoczeni, gdy specjalista wykrywa usterki, na które sami z pewnością nie zwróciliby uwagi. – Zazwyczaj są bardzo zdziwieni, że posadzka, która wygląda na oko całkiem przyzwoicie po przyłożeniu łaty wykazuje duże nierówności. Podobnie rzecz się ma z kątami w kuchni czy łazience, które dopiero po dokładniejszych oględzinach uwidaczniają duże odchyłki, mówi Patryk Pniewski, inspektor Metrohouse z Trójmiasta. Wiele niedoróbek dotyczy detali, które ujawniają się w późniejszym czasie i skutecznie utrudniają prawidłowe użytkowanie mieszkania. Może to być asymetria płytek na balkonie lub ich odspojenie, nierówne balustrady, samozamykanie drzwi lub okien, umiejscowienie wyłącznika do WC wewnątrz pomieszczenia lub po złej stronie, nierówny montaż grzejników czy brak opisu tablicy rozdzielczej. Bardzo często w mieszkaniach są nierówne tynki, które mimo, iż wyglądają zazwyczaj dość ładnie, to kwalifikują się do znacznych poprawek.

Czytaj też: Jak dobrać kolor elewacji domu?

Poważne wady
Obok niewielkich usterek trafiają się takie, których naprawa może być trudna, długotrwała i kosztowna. Należą do nich np. wady w izolacjach termicznych poddaszy, które trudno jest wykryć bezinwazyjnie na etapie odbioru mieszkania. Jedyna możliwość to sprawdzenie poprawności wykonanych prac na etapie wykonawstwa lub termowizja w okresie zimowym po odbiorze lokalu. Fuszerka w tym zakresie to ogromne straty ciepła, mostki termiczne, miejscowe wychładzanie się zabudowy i powstawanie skroplin, z czasem może pojawić się grzyb na ścianach.

Inspektorzy zwracają uwagę na często pojawiające się nieszczelności w izolacjach przeciwdeszczowych tarasów i balkonów. Mogą one powodować przeciekanie wody do mieszkania.  Zdarzają się też nieprawidłowości związane z jakością zastosowanych produktów. – Niekiedy producenci okien oszukują na przekrojach zastosowanych profili okiennych montując profile o pocienionych ściankach i z cieńszymi stalowymi wzmocnieniami, co skutkuje gorszą izolacyjnością termiczną oraz deformacją samych okien, mówi Krzysztof Cempiel, inspektor z Wrocławia. Wśród groźnych usterek są też takie, które bezpośrednio zagrażają życiu lub mogą spowodować poważne obrażenia np. niesprawny lub niepodłączony wyłącznik różnicowoprądowy.

budowa
bloki

Partacze i deweloperzy z prawdziwego zdarzenia
- Osoby z branży potrafią wskazać lepszych i gorszych deweloperów, tak samo jak podzielić inwestycje na te godne zainteresowania i wątpliwe pod względem wykonania. Jednak usterki zdarzają się najlepszym, twierdzi Patryk Pniewski. Dobrze świadczy o deweloperze porządek w mieszkaniu przygotowanym do odbioru – czyste szyby, podłoga, stolarka i osprzęt elektryczny. Aby uniknąć niespodzianek związanych z niskim standardem wykonania należy zaufać deweloperom, którzy budują swoją renomę już od wielu lat.
Patryk Pniewski ocenia, że 70 proc. deweloperów przyznaje się do popełnionych błędów i wad zlokalizowanych w lokalu i poprawia je. Jednak część deweloperów upiera się przy swoim zdaniu, stara się nie widzieć błędów i rozpoczyna walkę na argumenty. Ok. 10 proc. nie uznaje zgłoszonych poprawek i czasem sprawa kończy się w sądzie. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy deweloperowi zależy na bezproblemowych odbiorach. – Są deweloperzy, których cechuje chęć do współpracy i wyeliminowania popełnionych błędów. Nieraz pytają o to, jak w przyszłości ustrzec się stwierdzonych wad. Czasami deweloperzy sami zgłaszają się, by sprawdzić ich mieszkania przed odbiorem od generalnego wykonawcy. Mają wtedy pewność, że odbiory mieszkań przejdą gładko, oni zyskają w oczach klientów, a usunięcie usterek nastąpi przed ostatecznym rozliczeniem z generalnym wykonawcą, opowiada Krzysztof Cempiel.

Nabywcy mieszkań z rynku pierwotnego dokonujący transakcji za pośrednictwem Metrohouse mają zagwarantowany odbiór mieszkania od dewelopera razem z inspektorem.

autor: Marcin Jańczuk, Metrohouse & Partnerzy

aktualizacja: 22.11.2012

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.