Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Okazyjna oferta sprzedaży mieszkania? Bądź czujny, możesz trafić na oszusta

tagi tematyczne okazja na rynku nieruchomości pośrednicy nieruchomości rynek wtórny sprzedaż mieszkania tanie mieszkania
.
.

Wielu klientów biur nieruchomości prosi pośredników o informacje o okazyjnych ofertach sprzedaży mieszkań. Pod terminem „okazja” może kryć się zarówno potrzeba szybkiej sprzedaży, ale także mieszkanie z ukrytymi wadami fizycznymi czy z nieuregulowanym stanem prawnym.

Okazyjna, czyli dużo tańsza oferta sprzedaży mieszkania
Z doświadczeń doradców z agencji nieruchomości Metrohouse wynika, że co trzeci zainteresowany zakupem mieszkania klient jest nastawiony przede wszystkim na poszukiwanie okazyjnych ofert. – Mając na myśli „okazyjny zakup” klienci oczekują, by cena za którą można nabyć mieszkanie była co najmniej o 20 procent niższa niż średnia cena dla nieruchomości o zbliżonych parametrach - twierdzi Piotr Kerner z Metrohouse. Na przykład jeżeli średnia cena metra kwadratowego mieszkania w budynku z wielkiej płyty na jednym z warszawskich osiedli wynosi 6000 zł, za okazyjny zakup należy uznać transakcję w granicach 4800zł za m2. Jednak takich ofert nie znajdziemy w bazach pośredników i w serwisach ogłoszeniowych. Ostateczna cena zależy od indywidualnej sytuacji sprzedającego oraz zdolności negocjacyjnych przyszłego nabywcy. Nie zawsze jednak okazyjna cena mieszkania wynika z potrzeby szybkiego spieniężenia majątku. Dlatego też warto „okazyjne oferty” prześwietlać bardziej wnikliwie, radzą pośrednicy nieruchomości.

Problem z mieszkaniem

Jednym z powodów, dla których można kupić mieszkanie za okazyjną cenę mogą być ukryte wady mieszkania, które znacznie utrudniają korzystanie z nieruchomości. Przykłady można mnożyć, dlatego przed zakupem „okazyjnego” mieszkania warto przyjrzeć się mu bliżej w asyście fachowca. W przypadku starszego budownictwa problemem może być pogarszający się stan techniczny infrastruktury budynku, zdarza się starannie ukrywany grzyb na ścianach, wady w izolacjach termicznych dachu lub wymagająca kosztownych remontów wymiana instalacji.

Problem z otoczeniem

Nie tylko zły stan techniczny mieszkania może przyczynić się do dużej obniżki ceny. Warto zwrócić uwagę na bliższe i dalsze sąsiedztwo. Powodem szybkiej sprzedaży mogą być konflikty sąsiedzkie. Dobrze jest jeszcze przed zakupem poznać swoich potencjalnych sąsiadów, porozmawiać z nimi, poznać bliżej strukturę mieszkańców budynku. Jednak nie tylko głośni sąsiedzi mogą stać za dziwnie niską ceną. Właściciele mieszkań starają się wyprzedzać plany związane z ich okolicą. Zdarza się, że po uzyskaniu informacji o budowie drogi w pobliżu bloku starają się jak najszybciej sprzedać mieszkanie, wiedząc, że chętnych do pozbycia się problemu może być więcej.

Podejrzane transakcje
Przy okazyjnej cenie trzeba poświęcić więcej uwagi i czasu na sprawdzenie osoby właściciela nieruchomości. Na rynku nie brakuje oszustów, którzy podając się za właścicieli próbują sprzedać mieszkanie posługując się sfałszowanymi dokumentami własności, zaświadczeniami czy pełnomocnictwami. Oczywiście nie są oni na tyle naiwni, aby wystawiać cenę bardzo odstającą od realiów rynkowych, jednak zwykle to właśnie cena przyciąga potencjalnych nabywców. Jest wiele sposób na wyłudzenia na rynku mieszkaniowym. Często spotykanym modelem działania oszustów jest doprowadzenie do przekazania jak najwyższej kwoty zadatku podczas sporządzanej w lokalu (na podstawie sfałszowanych dokumentów) umowy przedwstępnej.

Wątpliwy stan prawny mieszkania
Warto wiedzieć, że część mieszkań pomimo okazyjnej ceny można zaliczyć do grupy niesprzedawalnych. Powodów jest wiele – np. skomplikowany stan prawny lub niemożność porozumienia się spadkobierców. Do najbardziej kuriozalnych przypadków należą sytuacje, kiedy oferent nie potrafi udokumentować swojego prawa własności, co nie wynika z chęci oszustwa, ale z wieloletnich zaniedbań. Nawet dziś zdarza się to przy wystawianiu do sprzedaży gruntów.

Szybka sprzedaż

Nie każda oferta oznaczona metką „okazyjna cena” jest podejrzana i może przysporzyć kupującym problemów. Czasem po prostu chodzi o szybką sprzedaż wymuszoną sytuacją losową. W takim przypadku uprzywilejowani w negocjacjach są klienci gotówkowi. Oczekiwaną odpowiedzią na niższą cenę jest gotowość kupującego do jak najszybszego przeprowadzenia transakcji. Przy kilkutygodniowym czasie oczekiwania na kredyt jest mało prawdopodobne, by sprzedający byli zainteresowani oferentem.

autor: źródło: Metrohouse

aktualizacja: 09.01.2014

Polecane artykuły
Tanieją działki pod budownictwo jednorodzinne
Działki pod budownictwo jednorodzinne sukcesywnie tanieją od kilku miesięcy. Ceny działek...
Warszawski Ursynów – dzielnica popularna wśród kupujących mieszknia
Ursynów to warszawska dzielnica bardzo popularna wśród osób poszukujących mieszkania....
Jak zgodnie z prawem połączyć dwa mieszkania w jedno? Czy potrzebna jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej?
Zakupiłeś dwa sąsiadujące mieszkania i zamierzasz połączyć je w jedno? Oczywiście jest to...
J.W. Construction buduje mieszkania w Katowicach. Osiedle Nowe Tysiąclecie
Spółka J.W. Construction rozpoczęła sprzedaż mieszkań w Katowicach na osiedlu Nowe...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.