Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Oryginalny apartamentowiec przypominający dom jednorodzinny

tagi tematyczne 81.WAW.PL apartamentowiec dom jednorodzinny mieszkania Ochota nowoczesne budynki
Oryginalny apartamentowiec na Ochocie w Warszawie
Oryginalny apartamentowiec na Ochocie w Warszawie

Projekty mieszkaniowe w Polsce to nie tylko duże, liczące kilkaset mieszkań osiedla. Realizowane są również niskie, kameralne budynki wielorodzinne, które z zewnątrz łudząco przypominają duży dom dla jednej rodziny, w środku zaś mieszczą kilka niezależnych lokali. Projekt takiego apartamentowca zrealizowany zostanie na warszawskiej Ochocie.

Nowe budynki mieszkalne nie zawsze zachwycają architekturą, są monumentalne, a do tego przytłaczają okolicę. Kompromisem mogą stać się niewielkie budynki wielorodzinne dla kilku rodzin. Taki właśnie dom zaprojektowali architekci z pracowni 81.WAW.PL.

Niewielki dom wielorodzinny może powstać już na działce liczącej niewiele ponad tysiąc metrów kwadratowych. Projektanci zaplanowali w nim pięć kondygnacji – cztery naziemne oraz podziemny parking na czternaście samochodów. Najwyższa kondygnacja została ścięta od strony ulicy, co w połączeniu ze schodami ewakuacyjnymi na dachu, dodało projektowi zadziornego i nowoczesnego charakteru.

Czytaj też: Mieszkanie, które przypomina loft


Oryginalny apartamentowiec na Ochocie w Warszawie
fot.: 81.WAW.PL
Oryginalny apartamentowiec na Ochocie w Warszawie
fot.: 81.WAW.PL
Oryginalny apartamentowiec na Ochocie w Warszawie
fot.: 81.WAW.PL

Wielorodzinny budynek składa się z ośmiu przestronnych mieszkań rozmieszczonych na poszczególnych piętrach. Na parterze przewidziano dwa najmniejsze, 80-metrowe lokale z własnymi ogródkami wychodzącymi na ogrodzoną działkę. Na kolejnych dwóch piętrach znalazły się mieszkania o powierzchni od 100 do 110 metrów. Natomiast ostatnią kondygnację, jednocześnie nadstawkę na dachu, zajmuje 180-metrowy penthouse.

Kondygnacje pierwszego i drugiego piętra tworzą jakby ramy, które kadrują widok z każdego piętra na zielone tereny parku Szczęśliwickiego. Na prostokątnych ramach tarasów i balkonów opiera się cała asymetryczna konstrukcja budynku, która sprawia wrażenie ukośnej. Na zewnętrznej elewacji dominuje kolor biały, który projektanci na parterze i najwyższym piętrze złamali drewnianymi elementami wykończeniowymi.

Projekt w założeniu ma jak najbardziej przypominać dom jednorodzinny. Architektom zależało też, aby mieszkania zostały wystarczająco doświetlone. Z tego powodu największe balkony wychodzą na stronę zachodnią, a mniejsze tarasy skierowano na wschód oraz południe.

Ważnym elementem podczas projektowania było dla architektów zastosowanie takich rozwiązań, aby budynek zachował lekkość. W tym celu zastosowano przeszklenie parterowej kondygnacji, a ściany zostały obłożone odmiennym materiałem. Ciekawostką konstrukcyjną jest blok czarnego marmuru, który podpiera parterową kondygnację budynku. Marmurowa ściana wskazuje wejście, a jednocześnie wizualnie utrzymuje całą budowlę.

Dotychczas bloki wielorodzinne często projektowano jako kwadratowe, nieciekawe i niewygodne budynki. Projekt warszawskich architektów wykorzystuje potencjał budownictwa wielorodzinnego i łączy go z funkcjonalnością i lekkością domów jednorodzinnych. Jednocześnie zarówno rozplanowanie budynku, jak i efektowna architektura projektu otwierają szerokie możliwości aranżacyjne.

autor: 81.WAW.PL

aktualizacja: 03.02.2013

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.