Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Ostatnia szansa na kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

tagi tematyczne koszty kredytu kredyt hipoteczny marża kredytu oprocentowanie kredytów Rekomendacja S wkład własny
budowa
budowa

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego można zaciągnąć tylko do końca 2013 roku. Obecnie kredyty na 100% wartości nieruchomości ma w swojej ofercie jeszcze 10 banków. Kredyty są jednak coraz droższe – banki zaczęły podwyższać marże dla kredytów bez wkładu własnego.

Do końca 2013 roku jest możliwe uzyskanie kredytu hipotecznego na 100 procent wartości nieruchomości. Zgodnie z Rekomendacją S, od 2014 roku udzielony kredyt nie będzie mógł być wyższy niż 95 procent wartości nieruchomości. Oznacza to konieczność wniesienia 5 procent wkładu własnego. Osoby bez wkładu własnego mogą również zabezpieczyć kredyt na dodatkowej nieruchomości. Tym sposobem wskaźnik LTV (loan to value – kwota kredytu do wartości nieruchomości) będzie niższy i pozwoli na sfinansowanie transakcji bez środków własnych. Jednak dla zdecydowanej większości klientów jedynym rozwiązaniem będzie wniesienie środków własnych. Jeśli żaden z powyższych sposobów nie jest możliwy, należy postarać się o kredyt do końca 2013 roku.

Kredyty są dostępne, ale są droższe
W listopadzie 2013 roku kredyty na 100 procent wartości nieruchomości dostępne są w ofercie 10 banków. Niestety wiele banków podniosło swoje marże kredytowe, czyniąc kredyt na 100 procent wartości jeszcze droższym. W części banków podwyżka dotknęła wszystkie segmenty LTV, ale część z nich podniosła marże tylko dla klientów z LTV powyżej 90 procent. Wskazuje to na chęć wykorzystania ostatnich miesięcy i zwiększenia dochodów na kredytach udzielanych klientom, którzy muszą je zaciągnąć jeszcze w tym roku. W ostatnim okresie marże dla kredytów z LTV większym niż 90 procent podwyższyły Deutsche Bank, Getin Noble Bank, PKO BP i Pekao SA. Przeciętna marża wzrosła średnio o 0,1 p.p., co w przypadku kredytu zaciągniętego na 25 lat oznacza wzrost miesięcznej raty o około 6-7 złotych dla każdych 100 tysięcy zadłużenia.

Wybierając kredyt, i to niezależenie od poziomu LTV, zawsze należy zwrócić uwagę na dodatkowe koszty takie jak prowizja czy ubezpieczenia. W przypadku kredytu na 100 procent wartości dodatkowo konieczne będzie zapłacenie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Oceniając oferty nie należy sugerować się tylko oprocentowaniem i miesięczną ratą, ale także innymi opłatami.

Poniższa tabela przedstawia zestawienie marż kredytowych dla kredytów na 100 procent wartości nieruchomości. Ostateczny poziom zależy od wielkości kredytu, wysokości i źródła dochodów, a także od możliwości skorzystania z innych produktów bankowych i ubezpieczeniowych.

Bank Marża Prowizja
Alior Bank od 2,20 od 2,0%
BOŚ 1,70-2,25 1,5%
Deutsche Bank 1,59-1,99 0-3%
Eurobank od 1,39 2%
Getin Bank od 1,74 0-4%
Bank Millennium 2,09-2,69 2%
mBank 1,85-2,05 0-4%
PKO BP 1,83-2,10 0%
Pekao SA 1,74-1,89 1,39-1,49%
Bank Pocztowy 1,67-2,35 0-3,5%

Źródło: Dom Kredytowy Notus

 

autor: źródło: Dom Kredytowy Notus

aktualizacja: 20.11.2013

Polecane artykuły
Ile lat Polak musi oszczędzać, aby kupić mieszkanie za gotówkę?
Czy osoba, która nie ma żadnych zasobów finansowych i nie korzysta z kredytu hipotecznego...
Modne mieszkanie z antresolą, czyli wyższy poziom życia
Duże mieszkanie z antresolą to alternatywa dla domu jednorodzinnego. Dlaczego? Mieszkanie...
Zakup nieruchomości na licytacji komorniczej. Jak kupić grunt na licytacji?
Niewiele osób decyduje się na zakup nieruchomości na licytacji komorniczej. Niechęć do...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.