Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Plac zabaw na terenie osiedla – czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?

tagi tematyczne osiedle mieszkaniowe plac zabaw pozwolenie na budowę
plac zabaw
plac zabaw

Aktualnie większość deweloperów oddaje do użytkowania osiedla wraz z wyposażonymi placami zabaw i innymi obiektami małej architektury. Jednak niektóre wspólnoty mieszkaniowe muszą same zorganizować budowę placu zabaw. Jakie przepisy prawne regulują realizację takiej inwestycji i czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Place zabaw przynależą do obiektów tzw. małej architektury. Oznacza to, że nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę ani też samo zgłoszenie zamiaru budowy takiego obiektu do odpowiedniego organu – starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Należy jednak pamiętać, że pomimo braku tych obowiązków trzeba kierować się przy budowie placu zabaw, zarówno odpowiednimi przesłankami prawnymi, jak i zdrowym rozsądkiem, by zapewnić bezpieczeństwo danej wspólnocie.
Powiatowy lub wojewódzki nadzór budowlany może nakazać rozbiórkę placu zabaw, jeśli będzie on naruszał warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Przy budowie placu zabaw należy mieć na uwadze art. 40 i art. 19 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2012 r. Dotyczą one warunków technicznych jakie muszą być respektowane przy planowaniu budynków i ich usytuowaniu.  Przede wszystkim jasno i bezsprzecznie określają jakie należy zachować odległości od innych obiektów. Plac zabaw musi być oddalony co najmniej 10 metrów od linii rozgraniczającej ulicę, od śmietników, od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz od dużych parkingów samochodowych.
Być może niewiele osób wie, że przepisy określają również nasłonecznienie placu zabaw. W okresie od 21 marca do 21 września powinno ono wynosić co najmniej 4 godziny dziennie. W zabudowie śródmiejskiej dopuszcza się nasłonecznienie nie krótsze niż 2 godziny.
Jeśli któreś z wymienionych kryteriów nie zostanie uwzględnione, plac w oczach nadzoru budowlanego może zostać rozebrany z racji naruszania przez jego usytuowanie wymogów wspomnianego rozporządzenia. Oczywiście, jeszcze przed definitywną likwidacją obiektu możliwe są do przeprowadzenia próby doprowadzenia go do stanu zgodnego z przepisami techniczno-budowlanymi.

Zdaniem Roberta Tomaszewskiego z portalu grunttozysk.pl należy jednak mieć na uwadze, że czasami po prostu nie jest możliwe wprowadzenie odpowiednich modyfikacji - np. nie będzie możliwa zmiana odległości placu od okien jednego z otaczających go budynków mieszkalnych. W takim przypadku usytuowanie placu można, według wielu orzecznictw sądowych, zakwalifikować jako istotne odstąpienie w rozumieniu art. 50 ust. 1 pkt 4 prawa budowlanego. Samo pojęcie istotnego odstąpienia nie jest wprost zdefiniowane przez przepisy, jednak należy przy jego interpretacji brać pod uwagę m.in. art. 36a ust. 5 prawa budowlanego. Na podstawie zawartych w nim przesłanek można ustalić, że do istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu dochodzi w sytuacji, gdy zmieniane jest zagospodarowanie działki lub terenu lub też istotnych i charakterystycznych parametrów danego obiektu budowlanego – czyli gdy dochodzi do zmian jego kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości lub liczby kondygnacji.

autor: Saveinvest Sp. z o. o. www.grunttozysk.pl

aktualizacja: 11.03.2015

Polecane artykuły
Jak powiększyć mieszkanie - przedstawiamy kilka sztuczek
Każde mieszkanie prędzej czy później wydaje nam się za małe. Zwykle nie możemy pozwolić...
Zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych dopiero w lipcu
Prawdopodobnie dopiero w lipcu 2015 r. zwiększy się dostępność programu Mieszkanie dla...
Mieszkania idealnie przygotowane do sprzedaży. Top 9
Pośrednicy nieruchomości coraz większą wagę przykładają do odpowiedniego przygotowania...
Odbiór mieszkania od dewelopera - poradnik
Odbiór techniczny to jeden z ważniejszych etapów procesu zakupu mieszkania na rynku...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnym



Na sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.