Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Po pierwsze sprawdź licencję

Firmy podające się za biura nieruchomości nie są w dzisiejszych czasach rzadkością. Jak jednak ustrzec się przed przykrymi konsekwencjami współpracy z takim samozwańczym pośrednikiem?

Na co trzeba zwrócić uwagę korzystając z usług biur nieruchomości radzą eksperci z firmy Metrohouse. Jeśli bowiem będziemy przestrzegać podstawowych zasad, z pewnością uchronimy się przed nawiązaniem współpracy z fałszywą agencją.

Poniższa tabela obrazuje, co powinniśmy sprawdzić w pierwszej kolejności:

Licencja

Uprawnia do wykonywania czynności w zakresie obrotu nieruchomościami. Pośrednik jest odpowiedzialny nie tylko za własną działalność, ale również za działania osób nieposiadających licencji, które pracują pod jego nadzorem. Korzystanie z usług licencjonowanego pośrednika zwiększa jego wiarygodność, a nam zapewnia większe bezpieczeństwo.
Licencja przyznawana jest osobom fizycznym. Nie należy wierzyć agentom, którzy twierdzą, że ich biuro jest licencjonowane.
Dane pośrednika można sprawdzić na stronie Ministerstwa Budownictwa.

Ubezpieczenie

Posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej to obowiązek każdego pośrednika. Brak takiego ubezpieczenia powinien stanowić dla nas sygnał alarmowy.
Informację o ubezpieczeniu musi zawierać umowa pośrednictwa.

Siedziba firmy

To niezwykle istotna kwestia. Należy zwrócić uwagę jak długo biuro stanowi siedzibę lub oddział firmy. Jeśli mamy wątpliwości, zawsze możemy zapytać innych najemców budynku.
Szczególnie w dużych miastach istnieje niebezpieczeństwo trafienia na „biuro”, którego rola ograniczy się jedynie do podania adresu i pobrania 200-300 złotych za fikcyjne dane. Firmy takie raczej unikają nazwy „biuro nieruchomości”.

Prowizje i opłaty

Prowizja powinna być pobierana przy finalizacji transakcji lub częściowo przy umowie przedwstępnej. Agenci, którzy żądają opłat na początku współpracy od razu powinni wydać się podejrzani.

Opinia na rynku

Przed wyborem konkretnego biura należy zasięgnąć opinii otoczenia na jego temat.
Najbezpieczniej jest wybrać albo duże, znane biuro, albo lokalnego pośrednika prowadzącego działalność na ściśle określonym terytorium.
Aby zweryfikować wiarygodność agencji, można zwrócić się z taką prośbą do lokalnego stowarzyszenia pośredników w obrocie nieruchomościami.

autor: opracował: mt
źródło: Metrohouse

aktualizacja: 22.05.2009

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.