Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Ponad połowa mieszkań kupowana jest za gotówkę

tagi tematyczne ceny mieszkań rynek wtórny zakup mieszkania
.
.

Polacy coraz częściej kupują mieszkania za gotówkę. Aż 49 procent tegorocznych transakcji mieszkaniowych w Warszawie zrealizowanych zostało bez udziału kredytu hipotecznego. W mniejszych miastach z gotówki korzysta się jeszcze częściej, np. w Kielcach kupiono tak w tym roku prawie trzy na cztery mieszkania.

Z analizy transakcji mieszkaniowych dokonanych przez klientów Home Brokera wynika, że przez pierwszych pięć miesięcy 2015 r. w przypadku 54,2 proc. mieszkań kupowanych lub sprzedawanych za pośrednictwem firmy kredyt hipoteczny nie był potrzebny.

Warto jednak zauważyć, że w poszczególnych miastach zaobserwowano spore zróżnicowanie współczynnika zakupów gotówkowych. Spośród przebadanych przez Home Brokera rynków najczęściej z kredytu mieszkaniowego klienci korzystają we Wrocławiu i Gdańsku. To dwa z trzech dużych ośrodków, w których kredyt wykorzystywany jest częściej niż przy połowie transakcji. Trzecim jest Warszawa.

W dużych miastach więcej kredytów hipotecznych

W wyżej wymienionych miastach mamy do czynienia z wysokimi cenami nieruchomości, co bez wątpienia wpływa na potrzebę wsparcia zakupu mieszkania kredytem. Wg ostatniego notowania Indeksu Cen Transakcyjnych Home Brokera i Open Finance, mediana ceny metra kwadratowego dla Gdańska to 4993 zł, dla Wrocławia 5571 zł, a dla Warszawy – 7233 zł/m2. Warszawa jest oczywiście miastem najdroższym, ale odsetek klientów gotówkowych nie jest tam najniższy (49 proc., a np. we Wrocławiu 42 proc.), jest to spowodowane sporą liczbą osób kupujących w stolicy mieszkania czysto inwestycyjnie – tacy klienci rzadziej korzystają z pożyczki, bo obniża to rentowność ich inwestycji.

W czterech przebadanych przez pośredników miastach odsetek transakcji gotówkowych przekroczył 60 proc., a w pięciu kolejnych 70. Zwykle są to mniejsze rynki takie jak Kielce (74 proc.), Bielsko-Biała (74 proc.), Częstochowa czy Płock.

Łódź – tu najwięcej mieszkań kupowanych jest za gotówkę

W Łodzi aż 70 procent tegorocznych transakcji mieszkaniowych zostało rozliczonych bez pomocy bankowego kredytu. To trzeci największy ośrodek miejski w Polsce (ponad 700 tys. mieszkańców), jednak z dość specyficznym rynkiem nieruchomości. Mieszkania w Łodzi są, na tle innych dużych miast, tanie (4 232 zł za m2), a bliskość Warszawy sprawia, że nie brakuje na rynku osób z zasobnym portfelem. W efekcie kredyt mieszkaniowy jest potrzebny rzadziej niż w innych miastach podobnej wielkości.

Rosnąca liczba klientów gotówkowych to efekt stabilizacji na rynku mieszkaniowym oraz niskich stóp procentowych. Tani kredyt nie przekłada się bowiem na popularność tej formy finansowania zakupu mieszkania. Niskie stopy procentowe powodują obniżkę oprocentowania depozytów bankowych i obligacji skarbowych, a to zniechęca część klientów do korzystania z tych produktów bankowych. Szukają alternatyw i jedną z nich jest rynek nieruchomości. To widać także po rekordowych wynikach sprzedaży osiąganych przez deweloperów. Z danych firmy REAS wynika, że w pierwszym kwartale 2015 r. liczba transakcji na rynku pierwotnym na sześciu najważniejszych rynkach wyniosła aż 11,5 tys. mieszkań. Przez ostatnich 12 mies. sprzedano 43,5 tys. lokali, o 20 proc. więcej niż w rekordowych latach 2007 i 2013.

autor: Marcin Krasoń, Home Broker

aktualizacja: 12.06.2015

Polecane artykuły
Wszystko o programie Mieszkanie dla Młodych
Mieszkanie dla Młodych to rządowy program pomocy przy zakupie pierwszego mieszkania lub...
Na jednego Polaka przypada średnio 2,3 tys. euro kredytu hipotecznego
Polacy coraz bardziej się zadłużają. Nadal jednak w statystykach zadłużenia z tytułu...
Mieszkanie nad morzem – na weekend, na wakacje, pod wynajem
Własne mieszkanie nad morzem to świetne miejsce na weekendowy lub wakacyjny wypoczynek....
Sprzedaż mieszkania. Jakie błędy popełniają sprzedający?
Myślisz, że sprzedaż mieszkania to pestka? Każdy to potrafi? Zobacz, jak niewiele...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.