Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Ponad połowa warszawiaków chciałaby zmienić mieszkanie

tagi tematyczne mieszkania mieszkania Warszawa mieszkanie zakup mieszkania
warszawa
warszawa

Aż 50 procent mieszkańców Warszawy w wieku od 25 do 44 lat byłaby skłonna zmienić mieszkanie, jeśli otrzymałaby korzystną ofertę. Chęć przeprowadzki do nowego lokum deklarują przede wszystkim rodziny złożone z trzech lub czterech osób, które aktualnie mieszkają w lokalach nie większych niż 3-pokojowe*.

warszawa
fot.: Marcin Czechowicz

W jakich mieszkaniach mieszkają warszawiacy?
Aż 70% warszawiaków mieszka w lokalu własnym lub należącym do rodziny. Odsetek osób, które mają własne „m” wzrasta wraz z wiekiem, aż do 44. roku życia, a sprzyja temu pozostawanie w związku. W porównaniu z osobami stanu wolnego (poza wdowcami), to właśnie małżeństwa najczęściej mieszkają we własnym mieszkaniu lub domu (79%).

Natomiast co czwarta osoba w wieku 25–34 lata mieszka w mieszkaniu wynajętym. A więc prawdopodobnie są to potencjalni nabywcy mieszkań w Warszawie w najbliższych latach.

Większość warszawskich mieszkań ma dwa lub trzy pokoje. W mniejszych lokalach mieszkają najczęściej osoby w wieku 25–34 lata. Powyżej tej granicy wiekowej znacznie zwiększa się liczba zajmowanych pokoi. Wynika z tego, że przeprowadzka do własnego mieszkania, następująca po 34. roku, wiąże się ze zmianą lokalu na większy.

Większe „zaludnienie” mieszkania deklarują osoby najmłodsze, spada ono w grupie wiekowej 25–34 lata, znacząco wzrasta wśród osób w wieku 35–44 lata i ponownie spada wraz z wiekiem. Wynika to z faktu, że najmłodsi pełnoletni warszawiacy mieszkają z rodzicami, następnie się usamodzielniają, co wiąże się z przeprowadzką i zmniejszeniem liczby mieszkających wspólnie osób. Z kolei przedział wiekowy 35–44 lata, to okres, w którym mieszkanie „zaludnia” się ponownie z powodu pojawienia się potomstwa. Po 45. roku życia następuje naturalny spadek liczby domowników, choćby z powodu usamodzielniania się dzieci.

                                           Jaka jest pana/pani sytuacja mieszkaniowa? Czy mieszka pani/pan w:
we własnym domu/segmencie (lub będącym własnością rodziny) 11 proc.
we własnym mieszkaniu (lub będącym własnością rodziny) 60 proc.
w mieszkaniu nie własnosciowym (komunalnym, spółdzielczym) 14 proc.
w mieszkaniu wynajętym od osoby prywatnej 11 proc.
inna sytuacja 2 proc.
odmowa odpowiedzi 1 proc.

Z jakiego powodu chciałby pan/pani zmienić mieszkanie/dom? Proszę wskazać jeden najważniejszy powód

mieszkanie jest dla mnie/nas za małe, potrzebuję większego mieszkania lub domu 43 proc.
chcę/chcemy przeprowadzić się do nowszego budownictwa 15 proc.
poszukuję mieszkania w innej lokalizacji 24 proc.

chcę/chcemy zamienić mieszkanie/dom na mniejsze ze względu na sytuację finansową,

tj. zmniejszyć koszty związane z utrzymaniem mieszkania oraz uzyskać dopłatę w wyniku zamiany

9 proc.
inny powód 9 proc.

„Sytuacja mieszkaniowa warszawiaków”, CBOS dla NBK, 2012 – sytuacja mieszkaniowa

Dlaczego warszawiak chce zmienić mieszkanie?
Najczęściej wymieniany powód to potrzeba zwiększenia powierzchni mieszkalnej, na drugim miejscu jest potrzeba zmiany lokalizacji. Część osób postrzega zamianę mieszkania jako sposób na poprawę sytuacji finansowej: zmniejszenie kosztów utrzymania bądź uzyskanie dopłaty z tytułu zamiany.

Potrzeba powiększenia mieszkania jest bardzo istotna dla osób w przedziale wiekowym od 25 do 44 lat. Taką potrzebę deklaruje 67% badanych z grupy wiekowej 25–34 lata oraz 62% w wieku 35–44 lata. Dla osób nieco starszych zamiana powierzchni mieszkalnej na większą już nie jest tak istotna, a ważniejsze stają się korzyści wynikające z przejścia do nowszego budownictwa (32% ankietowanych w wieku 45–54 lata) i atuty związane ze zmianą lokalizacji (31% badanych z grupy wiekowej 55-64 oraz 46% w wieku 65 lat i więcej). Deklaracje badanych w tym względzie nie zależą od stanu cywilnego, znaczenie ma natomiast poziom zamożności: zainteresowane zamianą mieszkania są przede wszystkim osoby o niższym (501 – 751 zł miesięcznie) i średnim (751 – 1000 zł miesięcznie) dochodzie na osobę w rodzinie.

autor: Źródło: PRS/Andrzej Multanowski

aktualizacja: 05.10.2012

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.