Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Pośrednicy nieruchomości podsumowali akcję Drzwi Otwarte

tagi tematyczne ceny mieszkań PFRN pośrednicy nieruchomości rynek wtórny
.
.

Podczas tegorocznych Drzwi Otwartych do pośredników nieruchomości trafiły przede wszystkim osoby potrzebujące wsparcia w rozwiązaniu problemów związanych z planowaną transakcją sprzedaży lub zakupu mieszkania.

Po pomoc przy sprzedaży
W ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez Polską Federację Rynku Nieruchomości  wzięło udział ponad 200 biur nieruchomości z całego kraju. Pośrednicy służyli zainteresowanym bezpłatną fachową poradą m.in. z zakresu prawa budowlanego, cywilnego, podatkowego czy rzeczoznawstwa. Konsumenci, którzy w tym roku odwiedzili pośredników, to przede wszystkim osoby zamierzające sprzedać lub wynająć mieszkanie (60 proc.) oraz ci, którzy mieszkanie chcą kupić (40 proc.). Problemy, z którymi się zgłaszali to przede wszystkim te związane z zakupem lub sprzedażą nieruchomości (50 proc.), przeniesieniem własności (27 proc.) lub skomplikowanym stanem prawnym nieruchomości (23 proc.).

.
fot.: PFRN

Stabilny rynek wtórny
Na rynku wtórnym pośrednicy nieruchomości obserwują utrzymującą się od kilkunastu miesięcy stabilizację cen. Średnie ceny ofertowe mieszkań w różnych miastach pozostają na tym samym poziomie i wynoszą: w Warszawie 7500 zł za m2, w Krakowie 6400 zł, we Wrocławiu 5600 zł, w Poznaniu 5100 zł, w Gdańsku 5300 zł, w Lublinie 4700 zł, a w Katowicach 3900 zł. Taka sytuacja powinna zachęcać do zakupu nieruchomości. Najbliższe miesiące prawdopodobnie nie przyniosą większych zmian w tym zakresie. Planowana nowelizacja rządowego programu Mieszkanie dla Młodych, w tym m.in. dopłata dla rodzin wielodzietnych czy rozszerzenie katalogu osób uczestniczących w programie – zdaniem ekspertów PFRN - pozostanie bez większego wpływu na rynek nieruchomości wtórnych. 58 proc. ankietowanych przez PFRN pośredników w obrocie nieruchomościami uważa, że zmiany w MdM nie wpłyną na ceny i poziom sprzedaży mieszkań.

- W tej chwili MdM w wielu miastach praktycznie nie funkcjonuje, a planowane zmiany nie wydają się być na tyle istotne, aby mogły w znaczącym stopniu wpłynąć na dotychczasowe reguły gry. Dostępne w programie MdM mieszkania są często zlokalizowane na peryferiach miast, a towarzysząca im infrastruktura ma spore braki. Rynek wtórny dysponuje szeroką ofertą mieszkań tańszych, dużo lepiej zlokalizowanych i wykończonych, a więc nie wymagających dodatkowych inwestycji już na starcie – zwraca uwagę Leszek A. Hardek, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

.
fot.: PFRN

autor: PFRN

aktualizacja: 29.04.2015

Polecane artykuły
Bezpieczna sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym
Przy sprzedaży mieszkania trzeba być tak samo ostrożnym jak przy jego zakupie. W...
Najładniejsze wnętrza. Domy na sprzedaż i do wynajęcia
Polacy coraz większą wagę przykładają do profesjonalnego wykończenia wnętrz mieszkalnych....
Mieszkania we Wrocławiu – najpopularniejsze lokalizacje, ceny mieszkań
Ceny mieszkań na rynku wtórnym we Wrocławiu są mocno zróżnicowane - od 3,5 do ponad 8...
Tanie mieszkanie w Warszawie
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie? W której dzielnicy można kupić tanie...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.