Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Pośrednicy nieruchomości pomogą studentom znaleźć odpowiednie mieszkanie. Akcja BEZPIECZNY NAJEM

tagi tematyczne Bezpieczny najem mieszkanie dla studentów najem mieszkania PFRN pośrednik nieruchomości wynajem mieszkań
BEZPIECZNY NAJEM
BEZPIECZNY NAJEM

Polska Federacja Rynku Nieruchomości rozpoczyna ogólnopolską akcję BEZPIECZNY NAJEM. W sierpniu i we wrześniu, biorące udział w kampanii biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, pomogą studentom znaleźć mieszkanie i bezpiecznie poprowadzą przez procedury związane z transakcją najmu. Tegoroczna kampania jest szczególnie istotna, ponieważ odbywa się po raz pierwszy od wprowadzenia rządowej deregulacji zawodu pośrednika.

Z pośrednikiem bezpieczniej
Kampania prowadzona we współpracy z regionalnymi stowarzyszeniami pośredników w obrocie nieruchomościami zrzeszonymi w PFRN skierowana jest głównie do studentów, którzy już od połowy sierpnia rozpoczynają intensywne poszukiwania mieszkań do wynajmu. W tym czasie żacy są też szczególnie narażeni na nieuczciwe procedery. – Ogłoszeniodawcy, zamieszczający anonse typu „Tanie mieszkanie do najmu”, oferują często listę adresów w zamian za opłatę w wysokości 300-500 zł. Pieniądze pobierane są z góry, usługa zaś sprowadza się jedynie do przekazania listy adresów (najczęściej nieaktualnych) i zwykle nie prowadzi do zawarcia transakcji  – zwraca uwagę Leszek A. Hardek, Prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.
Dlatego też żacy mogą liczyć na wsparcie profesjonalnych pośredników, którzy w swoich bazach ofert mają wiele mieszkań przeznaczonych do wynajmu przez studentów i chętnie pomogą wyszukać mieszkanie spełniające oczekiwania poszukującego. Pośrednicy zajmą się też kompleksową obsługą transakcji od strony formalnej – pomogą spisać protokół zdawczo-odbiorczy i umowę najmu.
Lista biur z całej Polski, które uczestniczą w kampanii będzie dostępna od 1 sierpnia 2014 r. na stronie internetowej PFRN (www.pfrn.pl). – Pośrednik pomoże wybrać najlepszą lokalizację, sprawdzi tytuł prawny do lokalu, przygotuje inwentaryzację mieszkania, pomoże w ustaleniu warunków najmu, a także doradzi przy wyborze odpowiedniej umowy dostosowanej do indywidualnej sytuacji najemcy. Część osób szukających mieszkań to młodzi ludzie, którzy przyjeżdżają do dużych miast na studia i nie znają panujących w nich realiów. Chcąc czuć się bezpiecznie mogą skorzystać z pomocy profesjonalistów – sugeruje Leszek A. Hardek.

BEZPIECZNY NAJEM


Rynek nieruchomości po deregulacji zawodu pośrednika

Tegoroczna kampania jest pierwszą realizowaną w warunkach deregulacji zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. Z badań przeprowadzonych przez PFRN wspólnie z serwisem Domy.pl wynika, że 57 proc. Polaków po deregulacji rynku obawia się wzrostu liczby nierzetelnych pośredników i zarządców. Obawy te potwierdzają pośrednicy. Zapytani przez Federację o ocenę sytuacji na rynku nieruchomości po 1 stycznia 2014 r. potwierdzają, że obecnie dochodzi do wzrostu nieuczciwych praktyk. 55 proc. ankietowanych zauważyło, że nieetyczne i nieprofesjonalne zachowania zdarzają się częściej. W świetle tych badań kampania BEZPIECZNY NAJEM, według pośredników, nabiera szczególnego znaczenia.

Równocześnie PFRN przypomina o internetowym Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami PFRN i Zarządców Nieruchomości PFRN.  Każdy znajdzie tu informacje o osobie wykonującej zawód, m.in. opis jej doświadczenia, wykształcenie, informację o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. W systemie widoczne są osoby, które posiadają licencję nadaną przez PFRN. Dotychczas uzyskało ją prawie 4000 pośredników PFRN z całej Polski.

Pośrednik radzi, czyli na co trzeba zwrócić uwagę wynajmując mieszkanie

1. Przeprowadź analizę kosztów najmu
Do czynszu należy doliczyć opłaty za zużycie mediów (prąd, gaz, woda i ogrzewanie). Jeśli w cenę nie jest wliczone ogrzewanie zimą czeka nas większy rachunek za prąd lub gaz. Koszty można minimalizować rozkładając je na większą liczbę wynajmujących. Im mniejszy lokal, tym cena jest też relatywnie wyższa. Najdroższe są kawalerki. Na cenę wpływ mają standard i wyposażenie mieszkania. Właściciel może też zażądać kaucji (zwracana po zakończeniu najmu). Jej wysokość najczęściej równa jest 1-miesięcznemu czynszowi.

2. Oceń lokalizację i okoliczną infrastrukturę
Ważny jest czas dojazdu z mieszkania do uczelni, dogodne połączenia komunikacji miejskiej, bliskość bibliotek oraz dworców PKP lub PKS. Liczy się też odległość do sklepu, apteki, przychodni etc. Mieszkania na obrzeżach są często tańsze, ale koszty i czas dojazdu mogą nie rekompensować różnicy w opłatach. Warto też zwrócić uwagę na tańsze mieszkania, które nie są położone przy głównym ciągu komunikacyjnym, ale np. w trzeciej lub czwartej linii zabudowy.

3. Sporządź umowę
Umowa powinna regulować wszystko, co jest związane z najmem (wysokość opłat, w tym kaucji, sposób rozliczania się z wynajmującym, usuwanie ustek, czas trwania umowy etc.). Umowę powinno się zawrzeć bezwzględnie, nawet jeżeli wynajmujemy tylko pokój. Przed podpisaniem umowy nie powinno się dokonywać żadnych opłat, a jeżeli właściciel wymaga zaliczki w zamian za rezerwację, najpierw zobaczmy mieszkanie. Umowie powinien towarzyszyć protokół zdawczo-odbiorczy zawierający opis mieszkania (stan podłóg i ścian) oraz listę i opis wyposażenia (sprzęty AGD i RTV, meble). Trzeba także spisać stan liczników.

Jaka jest cena usługi pośrednictwa przy wynajmie? Prowizja zawsze jest uzgadniana indywidualnie z klientem, a na jej wysokość ma wpływ zakres i rodzaj usługi. Standardowo wynagrodzenie pośrednika kształtuje się na poziomie od 50 do 100 procent kwoty miesięcznego czynszu.

Sprawdź aktualne ogłoszenia z całej Polski: mieszkania do wynajęcia

autor: Polska Federacja Rynku Nieruchomości

aktualizacja: 09.09.2014

Polecane artykuły
Umowa najmu mieszkania. Czym różni się umowa najmu tradycyjnego od umowy najmu okazjonalnego?
Umowa najmu mieszkania może mieć dwie odmiany. Wybór rodzaju umowy zależy od tego, czy...
Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania
Typowym sposobem zakończenia umowy najmu mieszkania jest jej wypowiedzenie. Umowę może...
Jaki kredyt na remont mieszkania?
Malowanie, tapetowanie, płytki do kuchni, łazienki, podłoga do salonu, nowe wyposażenie i...
Open house - dzień otwarty w mieszkaniu na sprzedaż
Open house, czyli organizowanie dnia pokazowego w mieszkaniu czy domu przeznaczonym na...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.