Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Powstaje system, w którym będzie można sprawdzić, czy nieruchomość jest położona na terenach zalewowych

tagi tematyczne Informatyczny System Osłony Kraju ISOK tereny zagrożone powodzią tereny zalewowe zakup działki
Zalew Szczeciński
Zalew Szczeciński

Na terenach zalewowych wciąż budowane są domy i osiedla, chociaż prawo zakazuje takich inwestycji. To wina luki w przepisach. W 2014 roku uruchomiony zostanie system elektroniczny, w którym każdy będzie mógł sprawdzić online, czy teren, na którym chce kupić działkę lub dom jest zagrożony powodzią.

O tym, jakich zniszczeń potrafi dokonać powódź, Polacy w ostatnich latach mieli okazję kilkakrotnie się przekonać. Mimo ogromnych szkód, jakie się z tym wiążą i wielu dramatycznych doświadczeń osób mieszkających w domach lub na osiedlach wybudowanych na terenach zalewowych, wciąż nie ma specjalnych przeszkód w prawie, które uniemożliwiałyby stawianie budynków w miejscach zagrożonych powodzią.

W ustawie Prawo Wodne obszar zalewowy, na którym nie wolno budować, położony jest między wałami przeciwpowodziowymi, o ile takowe istnieją. Wały mogą być od siebie znacznie oddalone, dlatego też na takich terenach często realizowane są inwestycje mieszkaniowe. Drugim powodem są nieprecyzyjne przepisy, które wprawdzie zobowiązują, aby na terenach wokół rzek była opracowana odpowiednia dokumentacja dotycząca tego, czy dany obszar jest zagrożony powodzią, ale jeżeli jej nie ma, na takim terenie można budować, mimo istnienia potencjalnego i realnego zagrożenia zalewaniem.

Czytaj też: Tani dom na wsi? Tak, ale...

fot.: ak
fot.: ak
fot.: ak
fot.: ak

- Inwestor nie powinien otrzymać pozwolenia na budowę tam, gdzie jest ryzyko zagrożenia powodziowego – twierdzi Janusz Wiśniewski, pełniący obowiązki prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. – Jeżeli jednak jego prawnik podważy dokumenty dotyczące tego, że dany teren jest zagrożony powodzią lub też jeśli takiej dokumentacji nie ma, to zgodnie z prawem można takie pozwolenie na budowę uzyskać i budować – dodaje.

Dlatego też od 2010 roku w Polsce trwają prace nad projektem ISOK, czyli Informatycznym Systemem Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami, którego celem jest m.in. utworzenie w naszym kraju map zagrożenia powodziowego. Mapy powinny powstać do końca 2013 roku. Prace nad projektem są bardzo zaawansowane, a pierwsze opracowania będą oddawane już w styczniu 2013 roku. Do momentu przygotowania map – zgodnie z obowiązującymi przed 2011 rokiem przepisami – zagrożenie powodziowe określają studia ochrony przeciwpowodziowej, które zostały opracowane przez  Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej.

Po zakończeniu projektu ISOK, czyli już w 2014 roku, każdy będzie mógł sam sprawdzić, czy kupuje działkę lub mieszkanie na terenie zagrożonym powodzią. Trwają prace nad specjalnym elektronicznym systemem, który będzie dostępny w internecie.

autor: źródło: Newseria

aktualizacja: 11.11.2012

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.