Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Program Mieszkanie dla Młodych coraz bardziej popularny

tagi tematyczne kredyt hipoteczny kredyt z dopłatą MdM Mieszkanie dla Młodych
Miesteczko Wilanów
Miesteczko Wilanów

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych nabiera tempa. Stopniowo wzrasta liczba kredytobiorców składających wnioski o dopłatę, a do programu przystępują kolejne banki. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2014 roku do banków trafiło 2 680 wniosków o dopłatę do wkładu własnego przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego.

Dla przeważającej części wniosków (2 466) dopłaty zostaną uruchomione jeszcze w 2014 roku. W trzech przypadkach wypłata nastąpi dopiero w 2016 roku. Przeciętna wartość dopłaty to 22 301 złotych.

W roku 2014 na dopłaty do wkładu własnego zostało zarezerwowane 600 mln złotych. Po dwóch miesiącach funkcjonowania MdM, kredytobiorcy złożyli wnioski o dopłaty w łącznej wysokości 54,949 mln złotych. Wykorzystano więc tylko 9% środków przeznaczonych na dopłaty. Jeżeli wnioski kredytowe będą składane w takiej ilości, jak przez pierwsze 2 miesiące, wówczas wbrew obawom limit nie wyczerpie się przed końcem roku. Osoby zainteresowane kredytem powinny mieć świadomość, że w przypadku, gdy środki przewidziane na dany rok wyczerpią się, to przyjmowanie wniosków w danym roku zostanie zawieszone. Istnieje więc ryzyko, że w ostatnich miesiącach każdego roku program Mieszkanie dla Młodych może nie działać. Jednak w 2014 roku taki scenariusz prawdopodobnie się nie sprawdzi

W których regionach jest największe zainteresowanie programem Mieszkanie dla Młodych?

Najwięcej wniosków o dopłatę złożyli mieszkańcy województw pomorskiego (436 wniosków), wielkopolskiego (416 wniosków) i mazowieckiego (422 wnioski). W Warszawie i okolicach tylko niewielka część oferowanych mieszkań deweloperskich kwalifikuje się do programu dopłat. Pomimo tego województwo mazowieckie należy do czołówki pod względem liczby złożonych wniosków. Warszawa jest bowiem największym rynkiem deweloperskim oraz najbardziej płynnym. W ujęciu względnym, w stosunku do liczby transakcji, prawdopodobnie liczba złożonych wniosków w województwie mazowieckim byłaby niewielka w porównaniu z innymi lokalizacjami, jednak w liczbach bezwzględnych ten region jest jednym z liderów. Podobnie niewielka liczba wniosków w województwach świętokrzyskim (36 wniosków), opolskim (38 wniosków), czy podkarpackim (48 wniosków) nie wynika z nieprzystających do rzeczywistości limitów cen, ale z relatywnie płytkiego rynku i niewielkiej liczby transakcji na rynku deweloperskim.

W których bankach można uzyskać kredyt hipoteczny z dopłatą MdM?

Do końca lutego 2014 r. do programu przystąpiło 8 banków. Są to PKO BP SA, Pekao SA, Getin Noble Bank SA, BPS SA, Alior Bank, SGB-Bank SA, BOŚ SA, BGŻ SA. Jednak chęć przystąpienia do programu wyraziło więcej instytucji i być możne w kolejnych miesiącach obowiązywania MDM oferty kredytów z dopłatą pojawią się także w innych bankach. Będzie to oznaczało wzrost konkurencji i łatwiejszy dostęp do kredytu Mieszkanie dla Młodych.

autor: Michał Krajkowski, Dom Kredytowy Notus

aktualizacja: 19.03.2014

Polecane artykuły
Mieszkania na warszawskim Ursynowie. Na Romera – inwestycja dewelopera Matexi
Deweloper Matexi rozpoczął sprzedaż mieszkań w inwestycji Na Romera zlokalizowanej na...
Deweloperzy zostali skontrolowani przez UOKiK
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, czy deweloperzy przestrzegają...
W których miesiącach sprzedaż mieszkań jest najwyższa?
W 2013 roku najwięcej transakcji sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym odnotowano we...
Bierzemy kredyt hipoteczny. Jak poprawić zdolność kredytową?
Zamierzasz kupić mieszkanie i wziąć na ten cel kredyt hipoteczny? Sprawdź, jak poprawić...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.