Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Program Mieszkanie dla Młodych – najwięcej wniosków złożono w Warszawie i Gdańsku

tagi tematyczne ceny mieszkań dopłaty do kredytów kredyt hipoteczny MdM Mieszkanie dla Młodych nowe mieszkania
City Apartments, ROBYG
City Apartments, ROBYG

Aż 1/3 wniosków złożonych w programie Mieszkanie dla Młodych przypada na 6 największych miast w Polsce (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań i Gdańsk). Zgodnie z oczekiwaniami, program koncentruje się głównie w dużych aglomeracjach. Od początku jego obowiązywania do końca maja 2014 roku w stolicach województw złożono 3834 wnioski, co stanowi ponad 53 procent ogólnej liczby wniosków.

Obowiązujące w MdM regulacje od samego początku sprzyjały kupującym mieszkania w dużych miejscowościach. Pierwszym czynnikiem, decydującym o dużo większym zainteresowaniu MdM w największych miastach, jest ograniczenie programu tylko do rynku pierwotnego. Jak wiadomo rynek deweloperski koncentruje się głównie w dużych aglomeracjach, a w mniejszych miejscowościach czasami trudno jest nabyć mieszkanie realizowane przez dewelopera. Biorąc pod uwagę także kryteria dotyczące powierzchni nieruchomości i jej ceny, okazuje się, że dostępność mieszkań w programie MdM, poza dużymi ośrodkami, w wielu województwach jest znikoma. Drugim czynnikiem ograniczającym program są limity cen ustalane w oparciu o komunikaty właściwych wojewodów. Podobnie jak w przypadku Rodziny na Swoim, także w obecnym programie wyznaczone limity bardzo ograniczają dostępność lokali, powodując, że często tylko w stolicy województwa udaje się znaleźć nieruchomość, która kwalifikuje się do dopłaty. Co prawda, w porównaniu z poprzednim rządowym programem, wprowadzono pośrednią kategorię limitu ceny - gminy sąsiadujące ze stolicą województwa - ale tylko w niewielkim stopniu poprawiło to dostępność programu. W gminach sąsiadujących z miastem wojewódzkim często ceny mieszkań są niewiele niższe niż w stolicy województwa, a więc znalezienie mieszkania spełniającego wymogi programu nie jest łatwe.

Gdańsk i Warszawa w czołówce
W ciągu 5 miesięcy 2014 roku najwięcej wniosków złożono w Warszawie oraz Gdańsku. W stolicy kraju o kredyt MdM ubiegało się 754 kredytobiorców, a w Gdańsku 652 osoby. W Warszawie, mimo iż limit ceny za metr kwadratowy jest relatywnie niski (5864,65 w I kwartale i 6126,90 w II kw.) działa efekt skali. Stołeczny rynek nieruchomości jest największy, realizuje się tu najwięcej inwestycji, stąd nawet przy względnie ograniczonej dostępności programu i tak zanotowano rekordowy w skali kraju wynik. W przypadku Gdańska o dużej liczbie wniosków zadecydowała także duża dostępność mieszkań. Limit na poziomie 5682,05 (I i II kwartał) powoduje, że zakupienie nieruchomości w MdM jest łatwiejsze niż w innych miejscowościach.

Pomorskie, mazowieckie i wielkopolskie to 50% wniosków
Uwzględniając całe województwa, a nie tylko ich stolice należy zauważyć, że 50 procent wniosków zostało złożonych tylko w 3 województwach. To kredytobiorcy w pomorskim, mazowieckim i wielkopolskim złożyli 3572 wnioski, co stanowi prawie połowę ogółu. Warto także zwrócić uwagę, że Poznań „odpowiada” tylko za nieco ponad 1/3 wniosków złożonych w regionie. Jest to duży wyjątek, gdyż w większości województw od 50 do ponad 90 procent wniosków zostało złożonych w stolicach.

Mieszkanie dla Molodych - liczba złożonych wniosków
fot.: źródło BGK

autor: Dom Kredytowy Notus

aktualizacja: 15.07.2014

Polecane artykuły
Bierzemy kredyt hipoteczny. Słowniczek pojęć kredytowych
W umowie kredytu hipotecznego można spotkać się z różnymi skrótami i pojęciami, które dla...
Nowe mieszkania od Dom Development na Tarchominie w Warszawie
Osiedle Palladium to kolejna warszawska inwestycja Dom Development. Do sprzedaży trafiły...
Kolska od nowa – 600 mieszkań na warszawskiej Woli
Deweloper Matexi zrealizuje duże, nowoczesne osiedle mieszkaniowe przy ulicy Kolskiej w...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.