Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Ranking kredytów hipotecznych – sierpień 2014 r.

tagi tematyczne kredyty hipoteczne marża kredytu oprocentowanie kredytów hipotecznych wkład własny
.
.

Porównując kredyty hipoteczne w różnych bankach, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie nominalne kredytu, ale również na inne dodatkowe koszty na przykład prowizję, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego czy dodatkowe ubezpieczenie obejmujące czas oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej.

Porównując kredyty hipoteczne powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, co porównujemy, tzn. nie tylko oprocentowanie nominalne kredytu, na które składa się WIBOR (w większości banków trzymiesięczny) oraz marża, ale również koszt  dobrowolnych ubezpieczeń, które proponują banki w ramach tzw. crosselu* przy określonej marży. Są też koszty prowadzenia przez bank konta osobistego (w Deutsche Bank i BNP Paribas są pobierane opłaty), prowizja banku, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, ubezpieczenie do czasu wpisu hipoteki na rzecz banku, koszty korzystania z karty kredytowej czy  debetowej, ubezpieczenie nieruchomości czy koszty różnych rozwiązań inwestycyjnych proponowanych przez banki.

Okazuje się, że biorąc pod uwagę wszystkie powyższe kategorie, porównanie kredytu hipotecznego już nie jest takie proste. Korzystając z internetowych porównywarek możemy również zostać wprowadzeni w błąd, ponieważ istotne kwestie są upraszczane lub brakuje na ich temat komentarza. Warto zwrócić uwagę na fakt, że często wskazana marża jest tą minimalną możliwą do uzyskania w danym banku, ale niekoniecznie każdy starający się o kredyt będzie mógł ją uzyskać.

Oprocentowanie kredytów uzależnione jest w większości banków od wkładu własnego, a także od wysokości dochodów i kwoty, jaką chcemy uzyskać.

Wśród banków, które skredytują nieruchomość przy minimalnym 5-procentowym wkładzie własnym najlepszą ofertę z tzw. crosselem ma między innymi Deutsche Bank – marża na poziomie 1,59 ( w pierwszym roku 1,20%), Alior Bank – marża 1,5%, Pekao SA – marża 1,76% . Minimalny wkład własny oznacza, że 5% wartości nieruchomości będziemy musieli zapłacić w gotówce (lub skorzystać z programu MdM), natomiast bank udzieli nam kredytu na 95% ceny za mieszkanie, ale przy założeniu, że 15% ubezpieczymy, jest to tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Są banki, które bezwzględnie wymagają 10-procentowego wkładu własnego i bez niego nie ma możliwości wnioskowania o kredyt. Dysponując taką kwotą możemy spodziewać się lepszej oferty cenowej i być może unikniemy również kosztów związanych z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego. Takie warunki oferują: BZ WBK - marża od 1,69%, BNP Paribas Fortis – marża od 1,5% oraz Credit Agricole  marża od 1,5%.

Powyższe dane mogą jednak ulec zmianie i to dość szybko, ponieważ banki stale i stopniowo podnoszą marże. Spowodowane jest to między innymi zbliżającą się kolejną rekomendacją U, która ma wejść w życie w 2015 roku. Korzystając więc z krótkiego czasu, jaki pozostał do końca 2014 roku, banki zwiększają oprocentowanie licząc oczywiście na większe zyski. Wspomniana rekomendacja reguluje zakres oferowanych przez banki umów ubezpieczeń powiązanych z produktami kredytowymi.

Jako pozytywną informację należy uznać fakt, że w dalszym ciągu WIBOR jest na bardzo niskim poziomie, co powoduje, że średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego nie przekracza 5%.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje należy bardzo poważnie podejść do kwestii porównania kredytów, ale przede wszystkim określić swoje wymagania i priorytety czy też możliwości finansowe. Dzięki temu podczas rozmów z bankiem mamy większe szanse na uzyskanie indywidualnej i dostosowanej do naszych potrzeb oferty. Może warto zaufać poleconemu doradcy kredytowemu, który przeprowadzi nas przez zawiłe procedury wnioskowania o kredyt i pomoże uzyskać jak najlepsze warunki kredytowania zakupu mieszkania.


*Cross-selling to sprzedaż produktu lub usługi powiązana z innym zakupem np. sprzedaż różnych produktów bankowych powiązana z udzieleniem kredytu.

autor: Ewelina Pelowska, Północ Nieruchomości

aktualizacja: 29.08.2014

Polecane artykuły
Dom z basenem. Zobacz GELERIĘ zdjęć
Przez wiele lat dom z basenem był w Polsce kojarzony z luksusem i prestiżem. Baseny były...
Jaki kredyt na remont mieszkania?
Malowanie, tapetowanie, płytki do kuchni, łazienki, podłoga do salonu, nowe wyposażenie i...
Targi Mieszkaniowe Nowy DOM Nowe MIESZKANIE – 6 i 7 września 2014
Planujesz kupić nowy dom, nowe mieszkanie lub nieruchomość z rynku wtórnego? Odwiedź...
Ile kosztuje apartament z widokiem na morze?
Za luksusowy apartament z tarasem i widokiem na morze trzeba zapłacić nawet ponad 20...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.