Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Rekomendacja U. Czego dotyczy? Kiedy wchodzą w życie nowe regulacje?

tagi tematyczne kredyt hipoteczny Rekomendacja U ubezpieczenie nieruchomości ubezpieczenie pomostowe
.
.

Rekomendacja U reguluje standardy współpracy pomiędzy bankami i firmami ubezpieczeniowymi w zakresie oferowania klientom produktów ubezpieczeniowych wraz z kredytem hipotecznym. Banki powinny wdrożyć Rekomendację U najpóźniej do końca marca 2015 r.

Rekomendacja U to zbiór zasad regulujących rynek bancassurance, czyli ubezpieczeń oferowanych w połączeniu z kredytem bankowym. Banki nie będą mogły narzucać przystąpienia przez klienta do umowy ubezpieczenia, w której to bank występuje jako ubezpieczający, co w praktyce oznacza wyeliminowanie ubezpieczeń grupowych oferowanych wraz z kredytem. Kredytodawca ciągle będzie miał możliwość wymagania ubezpieczenia od klienta, ale nie będzie mógł narzucać konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jedynym kryterium musi być zakres wymaganej ochrony ubezpieczeniowej, a sam klient będzie mógł wybrać najlepsze dla siebie ubezpieczenie.

Rekomendacja U nie zabrania bankom występowania w charakterze pośrednika ubezpieczeniowego, jednak kredytobiorca ma być jednoznacznie o tym poinformowany. Oznacza to, że z polisę ubezpieczeniową w dalszym ciągu będziemy mogli zawrzeć w banku. Jednak banki nie będą mogły występować jednocześnie w roli pośrednika ubezpieczeniowego oraz ubezpieczającego, jak miało to często miejsce do tej pory. Rekomendacja U kładzie także zwiększony nacisk na obowiązki informacyjne. Kredytobiorca musi otrzymać od banku tzw. kartę produktu ubezpieczeniowego ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi oferowanego przez bank ubezpieczenia.

Czy po wprowadzeniu Rekomendacji U wzrosną marże kredytów i ceny polis ubezpieczeniowych?
Skutkiem wprowadzonych zmian może być wzrost kosztów związanych z kredytem. Z jednej strony banki mogą sobie rekompensować utracone przychody z dotychczasowych polis, poprzez wzrost marż odsetkowych dla nowych kredytów. Z drugiej strony, banki w dalszym ciągu będą prawdopodobnie wymagać od klientów zabezpieczeń w postaci polis ubezpieczeniowych. Szczególny wzrost kosztów kredytobiorcy odczują w przypadku polis na życie. Rezygnacja z polis grupowych na rzecz indywidualnych, oprócz korzyści z lepszego dopasowania ubezpieczenia do profilu danej osoby, niesie także za sobą z reguły znacznie wyższą składkę. Zatem zaciągając kredyt po wejściu w życie nowych regulacji należy liczyć się z wyższymi kosztami.

Jakie rodzaje ubezpieczeń mogą być powiązane z kredytem hipotecznym?
Rekomendacja U dotyczy wszystkich ubezpieczeń oferowanych z kredytem, nie tylko najpopularniejszych ubezpieczeń na życie czy ubezpieczenia nieruchomości. Często też w ofertach banków pojawia się ubezpieczenie niskiego wkładu własnego czy ubezpieczenia pomostowe (przejściowe) do czasu ustanowienia hipoteki. Wbrew obiegowej nazwie w większości banków tego typu zabezpieczenia nie są już produktami ubezpieczeniowymi. Przez wiele lat banki rzeczywiście oferowały tego typu zabezpieczenia jako ubezpieczenia, ale od kilkunastu miesięcy obserwujemy zmianę. W większości instytucji, jeśli przykładowo do czasu ustanowienia hipoteki jest podwyższane oprocentowanie kredytu, to formalnie nie jest to ubezpieczenie, ale np. opłata za ryzyko. Warto mieć tego świadomość, że pomimo zwyczajowego określania tej opłaty ubezpieczeniem, formalnie nie jest to ubezpieczenie i nie podlega regulacjom Rekomendacji U.

Po wdrożeniu Rekomendacji U wydłuży się czas oczekiwania na decyzję kredytową?
Zmiana w regulacjach bancassurance spowoduje także wydłużenie czasu analizy wniosków, szczególnie w pierwszych tygodniach po wprowadzaniu zmian. Brak polis grupowych spowoduje, że banki będą musiały zweryfikować Ogólne Warunki Ubezpieczenia dla polis dostarczanych przez klientów. Można mieć nadzieję, że w późniejszym okresie, w sytuacji, gdy dane OWU zostało już zweryfikowane i zaakceptowane, bank nie będzie za każdym razem dokonywał takiej analizy dla każdego klienta i każdej polisy. Raz zweryfikowany dokument powinien być akceptowany także w przypadku innych klientów. Jednak w pierwszych tygodniach po wprowadzeniu zmian możemy oczekiwać, że weryfikacja dostarczanych przez klientów polis spowoduje, że analiza wniosków i oczekiwanie na decyzję znacznie się wydłuży. W związku z tym osoby planujące zakup nieruchomości i zaciągnięcie kredytu powinny wziąć to pod uwagę i w odpowiedni sposób zabezpieczyć się w umowach przedwstępnych czy deweloperskich.

autor: Michał Krajkowski, Dom Kredytowy Notus

aktualizacja: 24.03.2015

Polecane artykuły
Zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych dopiero w lipcu
Prawdopodobnie dopiero w lipcu 2015 r. zwiększy się dostępność programu Mieszkanie dla...
Mieszkania idealnie przygotowane do sprzedaży. Top 9
Pośrednicy nieruchomości coraz większą wagę przykładają do odpowiedniego przygotowania...
Odbiór mieszkania od dewelopera - poradnik
Odbiór techniczny to jeden z ważniejszych etapów procesu zakupu mieszkania na rynku...
Deweloperzy budują coraz więcej
W okresie od marca 2014 r. do lutego 2015 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 70,2 tys....

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.