Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Rekordowe wzrosty budownictwa mieszkaniowego

tagi tematyczne Budownictwo mieszkaniowe w Polsce raport rynek mieszkaniowy
Rekordowe wzrosty budownictwa mieszkaniowego
Rekordowe wzrosty budownictwa mieszkaniowego

Do 2010 r. segment budownictwa mieszkaniowego w Polsce będzie rósł na fali wysokiej sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym w latach 2006-2007.

Do 2010 r. segment budownictwa mieszkaniowego w Polsce będzie rósł na fali wysokiej sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym w latach 2006-2007, skutkiem czego będzie wzrost liczby nowych mieszkań, a także duża dynamika wartości produkcji budowlano-montażowej. Jednak obecne problemy ze sprzedażą nowych lokali skłonią deweloperów do redukcji planowanych inwestycji, co może spowodować wyraźne spowolnienie w liczbie oddawanych do użytku mieszkań od 2011 r.

Rozkwit budownictwa mieszkaniowego
Sektor budownictwa mieszkaniowego w Polsce czeka kilka lat stabilnych wzrostów zarówno pod względem ilości mieszkań oddawanych rocznie do użytkowania, jak i wartości produkcji budowlano-montażowej. Firma badawcza PMR w swoim najnowszym raporcie zatytułowanym „Budownictwo mieszkaniowe w Polsce 2008. Prognozy rozwoju na lata 2008-2011” szacuje, że wartość produkcji budowlano-montażowej z tytułu budownictwa mieszkaniowego w 2008 r. utrzyma bardzo wysoką dynamikę i w ujęciu nominalnym wzrośnie aż o 50%, osiągając poziom 17 mld zł, na co największy wpływ będzie miała kategoria budynków wielomieszkaniowych.

Produkcja budowlano-montażowa z tytułu budownictwa mieszkaniowego w Polsce w ujęciu kwartalnym, 2005 r. - I połowa 2008 r.

Uwaga: dotyczy produkcji budowlano-montażowej firm zatrudniających ponad dziewięciu pracowników. Źródło: Raport "Budownictwo mieszkaniowe w Polsce 2008 r. Prognozy na lata 2008-2011." PMR Publications.

W latach kolejnych wartość produkcji budowlano-montażowej będzie nadal rosła, jednak zwyżki nie będą już tak spektakularne. „O dobrych perspektywach dla budownictwa mieszkaniowego świadczy m.in. duża liczba rozpoczynanych inwestycji, rosnący odsetek robót o charakterze inwestycyjnym, a także wysoka i stabilna dynamika robót ziemnych, co oznacza wzmożone prace przy przygotowaniach gruntów pod przyszłe budowy”, uważa Bartłomiej Sosna, autor raportu i analityk rynku budowlanego PMR.
W 2008 r. liczba ukończonych mieszkań wyniesie blisko 170 tys., a w latach kolejnych nadal będzie rosła, przekraczając poziom 200 tys. lokali w 2010 r. W sytuacji mniejszego popytu, wielu deweloperów już wkrótce wstrzyma się z realizacją planowanych inwestycji, co jednak odbije się na liczbie ukończonych mieszkań nie wcześniej niż w 2011 r. „Już w 2008 r. deweloperzy po raz pierwszy oddadzą do użytku więcej mieszkań niż inwestorzy indywidualni. W perspektywie wieloletniej udział tej formy budownictwa będzie wyraźnie rósł, zwłaszcza gdy minie okres spowolnienia na rynku pierwotnym”, dodaje Bartłomiej Sosna.

Trudne czasy deweloperów
W ciągu najbliższych dwóch lat deweloperzy w Polsce negatywnie odczują skutki boomu mieszkaniowego z okresu 2006-2007, kiedy to nawet co piąte mieszkanie sprzedawali inwestorom kupującym lokale z myślą o ich droższej odsprzedaży. Dodatkowo, rosnące koszty inwestycji oraz zastój w sprzedaży mieszkań mogą spowodować bankructwa źle zarządzanych firm deweloperskich. Zagrożenie to dotyczy głównie mniejszych deweloperów niedysponujących własnymi siłami wykonawczymi, o wysokim poziomie kosztów oraz o słabym zapleczu kapitałowym.
Pomimo spowolnienia w sektorze deweloperskim, przyszła sytuacja producentów materiałów budowlanych nie jest poważnie zagrożona dzięki dużemu udziałowi budownictwa indywidualnego. Podczas gdy na zachodzie Europy jest to już coraz rzadsza forma budowania, w Polsce stanowi ono niemal połowę rynku mieszkaniowego i będzie w dużym stopniu stabilizowało ten rynek jako całość.

Stabilizacja cenowa
Nadwyżka podaży nad popytem sprawi, że w najbliższych latach ceny większości mieszkań nadal będą spadały. Korekta cenowa potrwa przynajmniej do wakacji 2009 r. W całym 2008 r. ceny transakcyjne obniżą się średnio o ok. 10%. Z uwagi na fakt wysokich cen gruntów, robocizny, materiałów budowlanych, a także rosnącej inflacji, mało prawdopodobny jest jednak scenariusz gwałtownego spadku cen mieszkań, sięgającego ponad 20%, gdyż stanowiłoby to zagrożenie dla marż deweloperów. Obniżki takie mogą mieć miejsce jedynie przy sprzedaży pojedynczych lokali – mieszkań o złym rozkładzie lub ostatnich w danej inwestycji.
„Występujący w latach 2006-2007 boom na rynku nowych mieszkań okazał się być silniejszy niż krótkookresowe moce produkcyjne polskiego sektora budowlanego, czego skutkiem była niemożność zaspokojenia wysokiego popytu, a w konsekwencji – rosnące ceny mieszkań, materiałów budowlanych, a także usług wykonawczych. Najbliższe lata w budownictwie mieszkaniowym pod względem cenowym będą już dużo spokojniejsze”, uważa Bartłomiej Sosna.

autor: źródło: Bartłomiej Sosna, analityk rynku budowlanego, PMR Publications

aktualizacja: 16.06.2009

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.