Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Rodzina na swoim - kredyt z dopłatą trudno dostępny ale atrakcyjny

tagi tematyczne kredyt hiopteczny kredyt preferencyjny kredyt z dopłatą Rodzina na swoim

Preferencyjny kredyt udzielany w programie Rodzina na swoim jest ok. 50 tys. zł tańszy niż zwykły kredyt w złotych. Przez 8 lat rata jest bowiem niższa o ok. 570 zł. Niestety obecnie uzyskanie takiego kredytu z dopłatami nie jest łatwe.

Od czasu wprowadzenia zmian w programie Rodzina na swoim minęło już kilka miesięcy. Nie ma jeszcze oficjalnych danych na temat ilości kredytów z dopłatą udzielanych w IV kwartale 2011 r. Na podstawie obserwacji doradców finansowych można jednak ocenić, że nastąpi nastąpił znaczący spadek. Wielu klientów, którzy w pierwszej połowie ubiegłego roku mogliby uzyskać kredyt preferencyjny musiało skorzystać z tradycyjnego kredytu. W największym stopniu dotyczy to kupujących na rynku wtórnym dla którego limity cen w programie są bardzo niskie.

Zobacz także: nowe mieszkania w Warszawie, ogłoszenia deweloperów

Doradcy finansowi zwracają jednak uwagę, że nie należy zupełnie zapominać o kredytach z dopłatą. Będą one nadal udzielane do końca 2012 roku. Jeśli w tym czasie ktoś zamierza kupić mieszkanie lub zbudować dom, to powinien sprawdzić czy spełnia warunki programu. Kredyt z dopłatą przez 8 lat pozwala bowiem płacić bardzo niskie raty.

Dla przykładu zaciągając preferencyjny kredyt w wysokości 300 tys. zł na 25 lat przez 8 lat będziemy płacili raty w wysokości ok. 1400 zł (w przypadku rodziny kupującej mieszkanie o pow. 75 m2). Dopiero od 9 roku zaczniemy płacić ok. 1970 zł (jeśli stopy procentowe się nie zmienią). Tymczasem zaciągając tradycyjny kredyt już od samego początku będziemy płacili 1970 zł. W sumie przez te 8 lat zaoszczędzimy więc ponad 50 tys. zł.

Aby jednak liczyć na taką oszczędność należy spełnić warunki programu. Obecnie najtrudniej jest zmieścić się w limicie ceny. Poziomy limitów dla swojego województwa czy miasta można sprawdzić m.in. na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego. Kolejnym warunkiem jest ograniczenie powierzchni kupowanej czy budowanej nieruchomości. Mieszkanie nie może być bowiem większe niż 75 m2 jeśli o kredyt wnioskuje małżeństwo lub 50 m2 jeśli singiel. Dom może mieć maksymalnie 140 m2.

Oprócz tego pozostaje jeszcze kwestia wieku. Przynajmniej jeden z wnioskodawców musi mieć mniej niż 35 lat. Wyjątkiem od tej ostatniej zasady są jedynie osoby samotnie wychowujące dzieci, ich limit wieku nie dotyczy. Ostatnim ważnym kryterium jest to, że osoba wnioskująca o kredyt z dopłatą nie może być posiadaczem żadnej innej nieruchomości mieszkalnej.

 

autor: Jarosław Sadowski, Analityk firmy Expander

aktualizacja: 30.05.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.