Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Rodzina na swoim tylko do końca grudnia

tagi tematyczne kredyt hipoteczny kredyt z dopłatą Rodzina na swoim zakup mieszkania
domy
domy

Do 31 grudnia będą przyjmowane wnioski o kredyty hipoteczne z dopłatami do odsetek. Osoby planujące w najbliższym czasie kupić nieruchomość spełniającą warunki programu Rodzina na swoim powinny się pospieszyć. Rata takiego preferencyjnego kredytu przez 8 lat będzie bowiem nawet o 800 zł niższa niż zwykłego kredytu w złotych.

Upływa już ostatni miesiąc obowiązywania programu Rodzina na swoim. Decydująca jest data złożenia wniosku, a nie uruchomienia kredytu. Jest więc jeszcze trochę czasu, aby uzyskać kredyt z dopłatami do odsetek. Warto z tej okazji skorzystać. Ci, którzy nie zdążą i będą zmuszeni zaciągnąć zwykły kredyt będą przez 8 lat płacili ratę nawet o 800 zł wyższą niż ta jaką mogą płacić mając preferencyjny kredyt. Łączna wysokość dopłat w  przypadku kredytu o wartości 300 000 zł zaciąganego na 30 lat na mieszkanie o powierzchni 55 m2 dla małżeństwa wynosi aż ok. 73 000 zł.

Czytaj też: Odbiór mieszkania od dewelopera

Kredyt hipoteczny z dopłatami może uzyskać nie tylko małżeństwo, ale także single. Ci ostatni mogą jednak sfinansować nieruchomość, której powierzchnia nie przekracza 50 m2. To znacznie mniej niż w przypadku małżeństw, które za preferencyjny kredyt mogą kupić mieszkanie do 75 m2. Dom nie może być natomiast większy niż 140 m2.

Ograniczeniom podlega jednak nie tylko powierzchnia nabywanej nieruchomości. Najtrudniej jest spełnić warunek dotyczący maksymalnej ceny zakupu czy kosztu budowy. Poziomy limitów są bowiem znacznie niższe niż przeciętne ceny po jakich można nabyć mieszkanie. Dla przykładu w Warszawie limit ceny dla nieruchomości z rynku wtórnego wynosi 4631 zł. Tymczasem przeciętna cena sprzedaży to 7 154 zł. Znalezienie mieszkania spełniającego ten warunek nie jest więc łatwe.

Nieco lepiej wygląda sytuacja w przypadku zakupu nowego mieszkania. Dla rynku pierwotnego limity są bowiem wyższe np. w Warszawie jest to 5 789 zł.

Oprócz limitów cen i powierzchni istotna jest również kwestia wieku wnioskodawców. Aby uzyskać kredyt z dopłatą przynajmniej jeden z nich musi mieć mniej niż 35 lat. Wyjątkiem od tej ostatniej zasady są jedynie osoby samotnie wychowujące dzieci, których limit wieku nie dotyczy. Ważnym kryterium jest również to, że osoba wnioskująca o kredyt z dopłatą nie może być właścicielem żadnej innej nieruchomości mieszkalnej.

autor: Jarosław Sadowski, Expander

aktualizacja: 01.12.2012

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.