Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Rodzina na swoim: w przyszłym roku nowe zasady

tagi tematyczne dopłaty do kredytów kredyt kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy kredyt preferencyjny Rodzina na swoim rządowy program dopłat zakup mieszkania
rodzina na swoim
rodzina na swoim

Od przyszłego roku zmienią się zasady przyznawania kredytu preferencyjnego. Wkrótce programem objęte będą jedynie mieszkania z rynku pierwotnego, ale tylko dla osób poniżej 35 roku życia. Za to rządową dopłatę dostanie również osoba samotna. Rodzina na swoim powoli ma się ku końcowi.

Tylko od dewelopera
Największą zmianą ograniczająca dostępność kredytów jest wyłączenie z programu lokali pochodzących z rynku wtórnego. Od lipca 2011 o rządową dopłatę będzie można ubiegać się jedynie w przypadku zakupu mieszkania nowego. Takie wymogi budzą kontrowersje odnośnie zgodności z konstytucją, która zakłada równość wobec prawa.

Jednak jak twierdzi ministerstwo, zmiana ma na celu stymulowanie rynku pierwotnego i zwiększenie dochodów budżetu państwa. Kupno lokalu od dewelopera obarczone jest bowiem podatkiem VAT, którego wartość trafia do fiskusa. Poza tym, rząd liczy, że w ten sposób wesprze sektor budowlany, który wciąż znajduje się w kryzysie.

Analitycy oceniają, że nowe przepisy mogą zmniejszyć dostępność preferencyjnych kredytów aż o połowę. Do tej pory ponad 60 % rządowych dopłat zostało przeznaczonych na obsługę kredytów w ramach transakcji na rynku wtórnym. Od lipca przyszłego roku każdy, kto zechce wziąć udział w programie Rodzina na swoim będzie musiał kupić mieszkanie od dewelopera.

- W mojej opinii jest to bardzo dobre posunięcie rządu. Rodzina na swoim jest programem antykryzysowym, który dopiero po tej zmianie w pełni będzie spełniał swoją rolę. Objęcie dopłatami tylko nowych mieszkań wygeneruje na nie większy popyt i pobudzi sektor budownictwa, który przed kryzysem wytwarzał ok. 7% PKB - mówi Bartłomiej Rzepa, prezes Wawel Service.

Program dla młodych

Obecnie każdy, kto kupuje swoje pierwsze mieszkanie i jest w związku małżeńskim bądź samotnie wychowuje dziecko może ubiegać się o kredyt z rządową dopłatą. Od przyszłego roku Rodzina na swoim nie będzie dostępna dla osób powyżej 35 roku życia. To kolejny krok do wyhamowania programu i jego zakończenia.

Według specjalistów, ograniczenie wiekowe odcina 20% potencjalnych kupców od możliwości skorzystania z  dofinansowania. Również w tej kwestii eksperci podnoszą argument o niekonstytucyjności.

Z dopłatą kupi singiel
Długo oczekiwaną zmianą w programie jest poszerzenie grona beneficjentów o osoby samotne. Single będą mogły otrzymać rządową dopłatę już od lipca 2011. Jednak warunki przyznania preferencyjnego kredytu dla tych osób będą bardziej restrykcyjne. Chodzi tu przede wszystkim o metraż nowego mieszkania, który nie może przekroczyć 50 mkw oraz określenie limitu powierzchniowego kalkulacji dopłat na poziomie 30 mkw. Oznacza to, że przy zakupie mieszkania o powierzchni np. 45 mkw, dofinansowanie kredytu dostaniemy jedynie na 30 mkw.

Cieszymy się z poszerzenia grona beneficjentów programu także o singli. Jest to liczna grupa, której trudno jest o kredyt hipoteczny, gdyż banki bardziej restrykcyjnie badają ich zdolność kredytową. Większość singli po osiągnięciu niezależności finansowej planuje założyć rodzinę, więc idea programu Rodzina na swoim nie zostanie wypaczona - mówi Rzepa.

Program na finiszu
Kredyty z rządową dopłatą są dostępne od 2007 roku, w którym to przyznano ich ponad 4 tys. Z roku na rok cieszyły się coraz większą popularnością osiągając szczyt zainteresowania w roku 2009 (prawie 31 tys przyznanych kredytów). W tym roku rządowe dopłaty dostało już przeszło 30 tys osób i wszystko wskazuje na to, że do grudnia liczba preferencyjnych kredytów osiągnie rekord.

Wprowadzane w programie zmiany zmierzają stopniowo do jego zakończenia. Rodzina na swoim ma działać do końca 2012 r.

autor: Anna Gumowska

aktualizacja: 09.06.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.