Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Rodzina na swoim. Zmiany w programie dopłat do kredytów hipotecznych

tagi tematyczne dopłaty do kredytów dopłaty rządowe kredyt hipoteczny Rodzina na swoim
Rodzina na swoim
Rodzina na swoim

Program Rodzina na swoim będzie stopniowo wygaszany. Wnioski o dopłaty do kredytów można składać do końca 2012 roku.

W połowie lipca Sejm przyjął ostateczne brzmienie ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ustawy została podpisana 3 sierpnia przez prezydenta i po 14-dniowym vacatio legis wejdą w życie zmiany w programie Rodzina na swoim. Zasadniczym celem ustawy jest wygaszenie całego programu dopłat z dniem 31 grudnia 2012 r.

Zobacz także: Warszawa, mieszkania na sprzedaż

Do czasu likwidacji programu dopłat, ulegną zmianie kryteria ich udzielania. Przyjęto następujące zmiany w programie Rodzina na swoim:
- zmniejszenie współczynnika kształtującego poziom limitu cen mieszkań (kosztów budowy) kwalifikującego dany lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny do objęcia finansowym wsparciem z poziomu 1,4 do poziomu 1,0 dla mieszkań z rynku pierwotnego oraz 0,8 dla rynku wtórnego.
- określono maksymalny wiek kredytobiorcy docelowego na poziomie 35 lat, ale będzie możliwe przyznanie kredytu małżeństwom, w których jedna z osób nie przekroczyła ustalonego wieku
- zniesiono limit wieku w odniesieniu do osób samotnie wychowujących dzieci
- z dopłat do kredytów będą mogły korzystać osoby nie będące w związkach małżeńskich, a więc single
- określono maksymalną powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego, na który udzielony może być kredyt preferencyjny osobie samotnej na poziomie 50 mkw. (dopłata obejmie metraż do 30 mkw.)
- kredyt preferencyjny będzie udzielany wyłącznie na zakup lub budowę lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Ponadto ustawa wskazuje dwa dodatkowe przypadki, w których zaprzestaje się stosowania dopłat. Jest to uzyskanie w okresie stosowania dopłat prawa do innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (z wyłączeniem ich nabycia w drodze spadku) oraz dokonanie zmiany sposobu użytkowania lokalu na cele inne niż zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
Dotychczas (od 2007 do czerwca 2011 r.), w ramach programu Rodzina na swoim udzielono ponad 112 tys. kredytów, o wartości ponad 18 mld zł.

Rodziana na swiom - wartość udzielonych kredytów
Rodziana na swiom - liczba udzielonych kredytów

źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego

autor: źródło: Prezydent.pl, BGK

aktualizacja: 04.06.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.