Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Rok w warszawskich nieruchomościach

tagi tematyczne ceny mieszkań mieszkania Warszawa rynek nieruchomości
Rok w warszawskich nieruchomościach
Rok w warszawskich nieruchomościach

Ostatnie 12 miesięcy to czas spadków, wyczekiwania i niepewności na rynku nieruchomości.

Warszawski rynek stanowi szczególny „barometr”, obrazujący tendencje cenowe, które z upływem czasu ujawniają się również w innych regionach Polski.
Na podstawie danych z serwisu www.tuznajdziesz.pl przeprowadziliśmy analizę cen ofertowych mieszkań z warszawskiego rynku wtórnego.

Mieszkaniowy spadek cenowy
W ciągu ostatniego roku ceny mieszkań w stolicy systematycznie spadały. Nie nastąpiły jednak oczekiwane, szczególnie przez potencjalnych nabywców, duże i gwałtowne obniżki. Od kwietnia 2008 roku do kwietnia 2009 r. średnia cena za metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego zmalała z 9191 do 8671 zł za mkw. Największy spadek cen nastąpił w grudniu ubiegłego roku, a w jego ostatnim kwartale znacznie wyhamowała też sprzedaż mieszkań.

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie (zł/mkw.),
kwiecień 2008 - kwiecień 2009. Źródło: www.tuznajdziesz.pl

Najdroższe Śródmieście
Najwyższe ceny odnotowano w Śródmieściu, gdzie średnia cena za 1 mkw. wyniosła 12 296 zł, oraz na Mokotowie – 10 008 zł za mkw. Najtańsze mieszkania można było znaleźć w Wesołej (7557 zł/mkw.) i na Pradze Północ (7624 zł/mkw.). Własne „M” za cenę poniżej 8000 zł za metr można było też kupić na Białołęce, Targówku, w Rembertowie i w Wawrze. Największe spadki cenowe na przestrzeni roku (od marca 2008 r. do kwietnia 2009 r.) miały miejsce w Wawrze (6,7 %), a najmniejsze na Pradze Północ (1,68 %) i Żoliborzu (0,72%).

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w dzielnicach Warszawy (zł/mkw.),
kwiecień 2008 - kwiecień 2009. Źródło: www.tuznajdziesz.pl

Co dalej?
Pierwsze trzy miesiące tego roku nie przyniosły większych zmian na rynku nieruchomości. Co prawda po zimowej stagnacji nastąpiło niewielkie ożywienie, spowodowane spadającymi cenami i coraz większą popularnością programu „Rodzina na swoim” (w którym z początkiem kwietnia podwyższono limity cen dopuszczających mieszkania do programu). Jednak kredyty w dalszym ciągu są trudno dostępne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i deweloperów. Wybór lokali na rynku pierwotnym i wtórnym jest duży, zdarzają się również okazje, ale żeby w obecnej sytuacji nabyć mieszkanie, trzeba dysponować dużą kwotą w gotówce i dodatkowo wykazać się nieprzeciętnym zdolnościami negocjacyjnymi.

autor: opracował: Agnieszka Karpińska, Agnieszka Stodolna
zdjęcia: Piotr Mastalerz

aktualizacja: 12.06.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.