Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Rosną ceny ziemi rolnej

tagi tematyczne agencja Nieruchomości Rolnych ANR ceny działek ceny ziemi rolnej grunty rolne ziemia rolna
ceny gruntów rolnych
ceny gruntów rolnych

Rok 2012 był kolejnym, kiedy ceny ziemi rolnej sprzedawanej przez Agencję Nieruchomości Rolnych rosły. Średnia cena jednego hektara wyniosła nieco ponad 19 tys. zł, i w porównaniu ze średnią ceną za rok 2011, była wyższa o 12 procent.

W ubiegłym roku wzrost cen okazał się identyczny jak w 2011 r., gdyż wzrost średniej ceny za 1 ha gruntów rok do roku w latach 2010-2011 wyniósł również 12%. Ceny gruntów sprzedawanych przez Agencję rosną nieustannie od 2004 r., kiedy to Polska przystąpiła do UE.

Analizując ceny uzyskiwane przez Agencję w ujęciu regionalnym, widoczna jest znaczna dysproporcja. Ceny w najdroższych województwach, czyli dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim osiągały poziom ponad 24 tys. zł/ha, natomiast na terenie województw świętokrzyskiego, lubelskiego i lubuskiego były prawie dwukrotnie niższe i wynosiły nie więcej niż 13,5 tys. zł/ha.

Sprawdź też: Dzialki rolne na Mazurach, ogłoszenia sprzedaży


ceny ziemi rolnej

Najwyższe średnie ceny uzyskiwano w grupie obszarowej dla nieruchomości o powierzchni 300 ha i więcej – 21,3 tys. zł/ha, oraz w dla nieruchomości do 1 ha – 20,5 zł/ha, natomiast najniższe w grupie obszarowej od 1 do 10 ha – 16,2 tys. zł/ha.

Na wzrost cen wpływ ma dosyć dobra sytuacja ekonomiczna w rolnictwie, funkcjonujący system dopłat bezpośrednich i innych form wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej, wsparcie nabywania ziemi przez rolników przez państwo za pośrednictwem dopłat ARiMR do oprocentowania kredytów i rozkładanie przez ANR ceny sprzedaży na raty. Kupno ziemi rolnej od Agencji na preferencyjny kredyt z banku lub na niskooprocentowane (2%) raty możliwe będzie – zgodnie z ustaleniami z UE – maksymalnie do końca 2013 roku. W bieżącym roku należy spodziewać się dalszych wzrostów cen.

Agencja Nieruchomości Rolnych co roku sprzedaje ponad 100 tys. ha gruntów. W 2011 r. Agencja sprzedała ponad 125 tys. ha, a w roku 2012 sprzedała rekordową powierzchnię gruntów, największą od 2002 r. – ponad 132 tys. ha. Największe powierzchnie sprzedano w województwach: zachodniopomorskim (14,8 tys. ha) i warmińsko-mazurskim (14,3 tys. ha). Natomiast najmniej ziemi zakupiono na terenach województw: mazowieckiego (2,9 tys. ha) i łódzkiego (2,9 tys. ha).

autor: źródło: Agencja Nieruchomości Rolnych

aktualizacja: 24.02.2013

Polecane artykuły
W 2014 roku nie otrzymasz kredytu hipotecznego bez wkładu własnego
Zgodnie z nową Rekomendacją S, kredyt hipoteczny na 100 procent wartości nieruchomości...
Coraz więcej chętnych na mieszkanie na parterze
Z roku na rok zwiększa się liczba sprzedawanych mieszkań na parterach. Kupujący mają...
Osiedle Rodzinny Zakątek - domy szeregowe pod Kórnikiem
Deweloper KM Building rozpoczyna budowę osiedla domów szeregowych Rodzinny Zakątek....
Inwestowanie w nieruchomości - zakup ziemi rolnej
Pomimo wzrostu cen ziemi rolnej, nadal warto kupować ją w celach inwestycyjnych. Na rynku...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.