Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Rynek domów jednorodzinnych: dobry czas dla kupujących

tagi tematyczne agencje nieruchomości ceny domów ceny nieruchomości domy domy jednorodzinne domy Małopolska domy mazowieckie domy Piaseczno domy pomorskie rynek nieruchomości sprzedaż domów zakup domu
Kraków-Podgórze, nowy bliźniak
Kraków-Podgórze, nowy bliźniak

Ostatnie pięć lat na rynku domów w Polsce to okres, w którym odnotowaliśmy hossę, kryzys oraz okres względnej stabilizacji. Ceny domów, które gwałtownie rosły przez cały 2007 rok, już około 12 miesięcy później osiągnęły maksymalny pułap a po półroczu rozpoczęły wędrówkę w dół.

Wiele inwestycji, których proces realizacji został zainicjowany w okresie dobrej koniunktury zakończyło się w czasie kiedy boom dobiegł już końca. Doprowadziło to do sytuacji, rosnącej podaży domów przy jednoczesnym spadku zainteresowania ze strony kupujących.

Załamanie rynku kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych nie od razu wpłynęło na zmianę sytuacji na rynku nieruchomości w Polsce. Jeszcze przez kilka miesięcy ceny domów pozostawały na wysokim poziomie. Jednak wymuszone przez amerykański kryzys, zmiany polityki kredytowej banków powodujące utrudniony dostęp do źródeł finansowania inwestycji, nasycenie rynku nowymi domami oraz, co może najważniejsze na naszym rynku, niedopasowanie oferty deweloperskiej do oczekiwań nabywców wymusiło na sprzedających obniżkę cen domów.


Dom w podwarszawskim Józefosławiu, 186 mkw., rok budowy 2010:

Dom, Józefosław, ul. Cyprysowa
Dom, Józefosław, ul. Cyprysowa
Dom, Józefosław, ul. Cyprysowa
Dom, Józefosław, ul. Cyprysowa


Dlaczego ceny domów spadły

Wśród przyczyn spadku cen na rynku domów na uwagę zasługuje niedopasowanie oferty sprzedawanych nieruchomości do potrzeb nabywców. Deweloperzy chcąc maksymalnie wykorzystać grunt przeznaczony pod inwestycje, starali się zbudować jak największą ilość domów na dostępnym terenie. Tam gdzie powinny powstać 3 budynki, wznoszono 5 kosztem ich powierzchni oraz ilości pomieszczeń szczególnie tych, których w domach nie powinno zabraknąć.

Według opinii Marka Radziszewskiego, pośrednika w PÓŁNOC Nieruchomości – rozpoznanie rynku i potrzeb klientów na etapie planowania inwestycji deweloperskich jest w naszym kraju niewystarczające. Gdyby deweloperzy kierowali się rzeczywistymi oczekiwaniami kupujących, okres sprzedaży nowych domów uległby skróceniu nawet o kilka miesięcy.

W ofercie rynkowej można obecnie znaleźć znaczną ilość domów o wysokim standardzie wykończenia, których powierzchnia jest większa niż 200 m2 a cena znacznie przekracza 1 mln zł. Na przykład w okolicach Krakowa, do wyboru jest obecnie co najmniej kilkadziesiąt nieruchomości o cenach ofertowych przekraczających milion złotych. Warto wspomnieć, że ceny transakcyjne nieruchomości w tym segmencie rynku są często niższe od cen ofertowych nawet o 40%, mimo to ten rodzaj nieruchomości nie cieszy się zainteresowaniem klientów.

Oprócz wysokiej ceny, również projekty wnętrz domów większych niż 200m2 są przyczyną kłopotów ze znalezieniem nabywców. Te nieruchomości, często nazywane nieco na wyrost rezydencjami, budowane według indywidualnych oczekiwań klientów, są oryginalne jednak rzadko posiadają uniwersalny charakter dający możliwość dostosowania wnętrza do potrzeb nowych właścicieli. Przyczyn takiej sytuacji należy szukać nie tylko w projektach ale również w stosowanych technologiach budowlanych ograniczających możliwości przebudowy wnętrz.

Zmiany ekonomiczne miały wpływ nie tylko na spadek ilości transakcji ale także na sytuację tych, którzy niedawno stali się posiadaczami nieruchomości. W wielu przypadkach próbując sprzedać niedawno zakupiony dom ich właściciele są zmuszeni do sprzedaży swoich nieruchomości poniżej kosztów zakupu. Możliwa do uzyskania obecnie cena nie pozwalała na spłatę kredytów zaciągniętych na zakup nieruchomości. W tej trudnej sytuacji znalazło się wiele młodych rodzin w naszym kraju.

Borkowo Łostowickie, woj. pomorskie, dom na sprzedaż, 176 mkw., 780 tys. zł:

dom, Borkowo Łostowickie
dom, Borkowo Łostowickie
fot.: Bianka Nieruchomości
dom, Borkowo Łostowickie
dom, Borkowo Łostowickie
fot.: Bianka Nieruchomości

autor: Jarosław Mydlarczyk, Dział Analiz Rynku Nieruchomości – PÓŁNOC Nieruchomości

aktualizacja: 06.06.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.