Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Rynek kredytów hipotecznych

tagi tematyczne kredyty hipoteczne Rodzina na swoim Rynek kredytów hipotecznych

Choć europejski kryzys zadłużenia spędza sen z powiek większości inwestorów i polityków, a jego długofalowe skutki są w tej chwili zupełnie nie do przewidzenia, to pozytywna sytuacja kapitałowa polskich banków w połączeniu z dobrą kondycją polskiej gospodarki, pozwala patrzeć z umiarkowanym optymizmem na przyszłość sektora kredytów hipotecznych w naszym kraju.

W bieżącym roku PKB Polski wzrośnie zapewne do ok. 4,0%, a w 2012 r. tempo wzrostu gospodarczego zapewne spowolni, ale raczej niezbyt drastycznie, wynosząc ok. 3%. Z kolei z danych KNF za sierpień 2011 roku, wynika że współczynnik wypłacalności sektora bankowego naszego kraju wynosi 13,48%. Zgodnie z prawem bankowym banki w Polsce zobowiązane są utrzymywać współczynnik wypłacalności na poziomie co najmniej 8%, a zaleceniem KNF dla sektora bankowego jest jego utrzymywanie na poziomie nie mniejszym niż 10%.

Polski rynek kredytów hipotecznych
Rynek kredytów hipotecznych w Polsce przez ostatnie lata przeżywał systematyczny rozwój. Jednak został on zastopowany przez kryzys z końca 2008 roku, który spowodował znaczny spadek akcji kredytowej w 2009 roku. Wartość nowo udzielanych kredytów w pierwszym półroczu 2009 roku spadła o 40,32 procent w stosunku do analogicznego okresu roku 2008. Od tego momentu banki i instytucje nadzorujące wprowadziły wiele zmian, które przyczyniły się do przeobrażenia zarówno jeśli chodzi o strukturę walutową nowo udzielanych kredytów, jak i wymogi stawiane kredytobiorcom.

Wartość i liczba nowo udzielanych kredytów
Wartość i liczba nowo udzielanych kredytów
Struktura walutowa nowo udzielanych kredytów
Struktura walutowa nowo udzielanych kredytów

Do 2008 roku głównym graczem na rynku kredytów mieszkaniowych był frank szwajcarski. W tym czasie aż trzy na cztery kredyty hipoteczne były udzielane właśnie w tej walucie. Wraz z tąpnięciem na rynkach finansowych, których jednym z następstw w polskim sektorze bankowym były ograniczenia finansowania we franku szwajcarskim (wymóg wniesienia wkładu własnego, wyższe marże, całkowite wycofanie CHF w ofertach wielu banków), wydarzenia te przyczyniły się do zmiany na pozycji lidera, na rzecz złotego. Wśród nowo udzielanych kredytów w III kwartale 2008 roku kredyty w złotych wynosiły tylko 20,1 procent, ale już rok później ich udział wzrósł do 76,9 procent.

Wybierz kredyt z doradcami finansowymi Murator FINANSE


Na drugą pozycję w finansowaniu mieszkań wysunęło się euro. Obniżenie Euriboru i marż kredytowych spowodowało obniżenie oprocentowania. Konsekwencją był wzrost udziału kredytów w euro, ze śladowego poniżej 1 procentowego udziału w latach 2007-2008 do niemal 25 procent w połowie 2010 roku.

Na zmianę struktury walutowej miały wpływ także decyzje Komisji Nadzoru Finansowego zwiększające wymogi dotyczące liczenia zdolności kredytowej. Konieczność uzyskiwania wyższych dochodów oraz wymóg posiadania wkładu własnego lub wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego także przyczyniły się do spadku akcji kredytowej w walutach obcych. Zmiany dotknęły w największym stopniu osoby o najniższych dochodach w znaczący sposób ograniczając lub w ogóle uniemożliwiając zaciągnięcie kredytu w walucie obcej.

Niewątpliwie pewnym remedium na problemy rynku kredytów mieszkaniowych był program Rodzina na Swoim, który został wprowadzony pod koniec 2006 roku. Od tego momentu do końca czerwca 2011r. aż 112 tys. kredytów na łączną wartość 18,966 mld złotych zostało udzielonych w ramach tego programu. Kredyty udzielone w programie RnS stanowiły prawie 10 procent wszystkich kredytów udzielonych od 2007 do czerwca 2011 roku. Niższe raty w ciągu pierwszych 8 lat kredytowania dla wielu klientów były znaczącym wsparciem i  argumentem przeważającym za zaciągnięciem kredytu, głównie w sytuacji braku możliwości uzyskania analogicznego kredytu w euro lub franku szwajcarskim. Niewątpliwie rządowy program wsparcia przyczynił się również do wzrostu zainteresowania kredytami w złotych. Podwyższenie w 2008 roku wskaźników maksymalnej ceny metra kwadratowego finansowanej nieruchomości znacząco zwiększyło zainteresowanie kredytem z dopłatami do odsetek i w konsekwencji rosnącym udziałem kredytów w naszej rodzimej walucie.

Liczba i wartość kredytów udzielonych w ramach programu Rodzina na swoim

autor: źródło: Dom Kredytowy Notus S.A.

aktualizacja: 27.10.2011

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.