Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Rynek mieszkaniowy okiem dewelopera

tagi tematyczne ceny mieszkań deweloperzy kredyt hipoteczny Rekomendacja S rynek mieszkaniowy rynek pierwotny zakup mieszkania
Nowe mieszkanie, Łódź Polesie
Nowe mieszkanie, Łódź Polesie

Na sytuację na rynku mieszkaniowym wpłynęło w ostatnich miesiącach kilka ważnych czynników. Miały one duży wpływ na preferencje kupujących mieszkania. Najniższe od kilku lat ceny mieszkań, obniżki stóp procentowych, duży wybór ofert oraz promocje proponowane przez deweloperów zachęcały do zakupów. Jednocześnie dostęp do kredytów hipotecznych stawał się coraz trudniejszy.

Pierwsze półrocze 2013 roku pokazało, że czarne scenariusze dla polskiego rynku nieruchomości mieszkaniowych są przesadzone, a dobre inwestycje zawsze znajdą nabywców. Potwierdzają to rosnące z miesiąca na miesiąc wyniki sprzedaży największych spółek deweloperskich.

Mieszkanie od dewelopera. Inwestycje mieszkaniowe z całej Polski >>

Kredyty hipoteczne są tańsze ale trudniej dostępne
Na rynku mieszkaniowym widać pierwsze efekty regularnego obniżania w ostatnich miesiącach stóp procentowych - zmniejszyło się oprocentowanie pożyczek i raty udzielanych kredytów hipotecznych. Jednak po wejściu w życie z początkiem 2014 r. poprawionej rekomendacji S, zaostrzenie kryteriów m.in. wymóg wkładu własnego, może znacząco utrudnić już niełatwy dostęp do kredytów hipotecznych. Wiele banków już dziś wymaga wkładu własnego, jednak część z nich pozwala na zadłużanie się na 100 proc. wartości nieruchomości. Z możliwości zaciągnięcia kredytu bez wkładu własnego skorzystają jeszcze w tym roku osoby nie dysponujące oszczędnościami, które nie będą chciały czekać na program rządowy Mieszkanie dla Młodych.

Ceny na rynku pierwotnym są najniższe od kilku lat
Decyzjom o zakupie własnego M jeszcze w tym roku, sprzyjają ceny mieszkań, które są najniższe od kilku lat. Jednak musimy pamiętać, że oferta dostępna na rynku mieszkań dzieli się na dwie grupy. Pierwsza to mieszkania proponowane w ramach już zrealizowanych inwestycji, przede wszystkim takie, które od dłuższego czasu nie mogą znaleźć nabywców i muszą konkurować z nowymi, często ładniejszymi i bardziej ekonomicznie budowanymi inwestycjami. Druga grupa to mieszkania nowe, jeszcze w budowie oraz niedawno zakończone. Ceny mieszkań z pierwszej grupy mogą utrzymać się na tym samym poziomie, chyba że dany deweloper nie chcąc ponosić kosztów, które one generują, zdecyduje się obniżyć ceny. W drugiej grupie mieszkań od jakiegoś czasu obserwujemy stabilny poziom cenowy. W tej sytuacji odkładanie zakupu na później w oczekiwaniu na kolejne obniżki może okazać się niekorzystne, gdyż powoli topniejąca pula ofert doprowadzi w końcu do usztywnienia, a nawet wzrostu cen.

Wolimy większe mieszkania i za gotówkę
W pierwszym półroczu 2013 roku widoczne były zmiany preferencji zakupowych klientów deweloperów. Funkcjonujący do końca ubiegłego roku program Rodzina na swoim determinował zakup mieszkań o rozmiarach spełniających wprowadzone limity powierzchni użytkowej kredytowanej nieruchomości. Były to mieszkania mniejsze oferowane w ramach niższej i średniej klasy inwestycji. W ostatnich miesiącach widoczne było coraz większe zainteresowanie większymi mieszkaniami. Obecnie zyskują na popularności mieszkania trzypokojowe o powierzchni ok. 60 m2 oraz duże lokale nawet do 100 m2. Deweloperzy zaobserwowali także grupę osób zainteresowanych zakupem gotówkowym – są to m.in. klienci inwestujący w nieruchomości. Nabywcy ponownie zaczynają traktować zakup inwestycji mieszkaniowych, jako alternatywę dla bankowych form oszczędzania. Kilkukrotne obniżki stóp procentowych przez RPP sprawiły, że lokaty bankowe tracą na popularności, wobec inwestowania w nieruchomości.

Wakacyjne promocje deweloperów powinny sprzyjać zakupom
Okres urlopowy paradoksalnie nie musi zniechęcać do podejmowania poważnych decyzji inwestycyjnych. Tym bardziej, że jest to czas sprzyjający zakupom w atrakcyjnych cenach. Wielu deweloperów chcąc stymulować popyt oraz wyprzedać gotowe mieszkania, proponuje w wakacje atrakcyjne promocje i rabaty. Po wakacjach deweloperzy spodziewają się ożywienia na rynku w związku z zakończeniem sezonu urlopowego oraz jesiennymi targami nieruchomości. Nie prognozują na drugą połowę roku zastoju ani radykalnych obniżek cen mieszkań. Na popyt w ostatnich miesiącach 2013 roku duży wpływ będzie miała rekomendacja S, która ma obowiązywać od początku 2014 r. Być może część kupujących, chcąc skorzystać z kredytu bez wkładu własnego, zdecyduje się na zakup mieszkania do końca roku. Od stycznia bowiem, nie będzie można zaciągnąć kredytu hipotecznego bez zainwestowania minimum 10 procent środków własnych.

autor: Komentarz Zbigniewa Juroszka, Prezesa ATAL SA

aktualizacja: 22.07.2013

Polecane artykuły
Jak pozyskać kredyt na budowę domu?
Kredyt na budowę domu systemem gospodarczym jest podobny do kredytu hipotecznego...
Obniżka stóp procentowych. Raty kredytów coraz niższe
Osoby spłacające kredyty w złotych płacą raty o prawie 25% niższe niż przed rokiem, a...
Mieszkania w Toruniu - duża podaż zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym
Oferta mieszkaniowa w Toruniu jest bardzo zróżnicowana – w sprzedaży są drogie...
W Bielsku-Białej kupimy przede wszystkim nowe mieszkania
Bielsko-Biała to miasto, w którym na sprzedaż wystawiane są przede wszystkim nowe...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.