Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Rynek mieszkaniowy w I kwartale 2011 roku

tagi tematyczne deweloperzy inwestycje mieszkaniowe raporty raporty REAS REAS rynek mieszkaniowy rynek nieruchomości sprzedaz mieszkań deweloperzy sprzedaż mieszkań
Osiedle Kalinowe
Osiedle Kalinowe

Dobre wyniki sprzedaży zachęcają deweloperów do wprowadzania na rynek nowych inwestycji. W konsekwencji obecna podaż wyraźnie przewyższa popyt, rośnie liczba niesprzedanych mieszkań i ryzyko destabilizacji rynku.

Wzrost liczby mieszkań w ofercie sprzedaży
Pierwszy kwartał 2011 roku na rynkach mieszkaniowych największych polskich miast to z jednej strony czas intensywnej pracy działów sprzedaży, z drugiej zaś przygotowywania nowych i restrukturyzacji starych projektów.
W otoczeniu rynku w zasadzie nie nastąpiły żadne gwałtowne zakłócenia. Wprawdzie akcja kredytowa w IV kwartale 2010 roku spadła w stosunku do poprzedniego kwartału, rośnie także inflacja, a RPP podwyższyła w I kwartale stopy, ale warunki finansowania nie uległy istotnym zmianom. Podatek VAT naliczany przy sprzedaży nowych mieszkań wzrósł z dniem 1 stycznia z 7 do 8%, ale nie nastąpił spadek sprzedaży, co miało przecież miejsce przy poprzednio wprowadzanych negatywnych dla rynku mieszkaniowego regulacjach podatkowych.

Wyniki monitoringu rynku przeprowadzonego przez REAS na koniec I kwartału 2011 roku ukazują, kolejny już kwartał, wyraźny wzrost oferty w większości miast, spowodowany nie tylko wprowadzeniem na rynek nowych inwestycji, ale także wznowieniem sprzedaży w wielu projektach, w których czasowo wstrzymano ją z powodu kryzysu. W konsekwencji oferta na sześciu rynkach wzrosła szósty kwartał z rzędu i jest o 36% wyższa, niż rok wcześniej. Stało się tak pomimo tego, że pod względem liczby sprzedanych lokali był to znów lepszy kwartał niż poprzedni, a jednocześnie najlepszy od IV kwartału 2007 roku. W okresie ostatnich czterech kwartałów na analizowanych rynkach sprzedano łącznie ok. 28,6 tys. jednostek mieszkalnych, a zatem o 27% więcej niż w roku 2009 i o blisko 13% więcej niż w 2008.

raport REAS


Podaż
Zgodnie z wynikami monitoringu REAS w I kwartale 2011 roku w sześciu aglomeracjach na rynek wprowadzono ponad 10,7 tys. mieszkań, czyli o 67% więcej niż w I kwartale 2009 roku i o 26% więcej, niż w ostatnim kwartale 2010 roku. W ostatnich czterech kwartałach liczba wprowadzonych do sprzedaży lokali przekroczyła 35 tysięcy, co jest liczbą o blisko 3 tys. wyższą od wprowadzonych na rynek w czterech kwartałach 2008 roku. Zjawisko to potwierdzają także dane GUS. Choć na podstawie danych po pierwszym kwartale trudno dokonywać zdecydowanych prognoz dla całego roku, to zauważalny jest wzrost liczby rozpoczętych mieszkań w porównaniu z rokiem  poprzednim.

Pomimo dość dobrej i regularnej sprzedaży wielkość oferty liczona łącznie dla sześciu aglomeracji osiągnęła na koniec I kwartału 2011 roku poziom bliski 42 tysiącom. Struktura oferty pod względem planowanego terminu oddania lokali z kwartału na kwartał nieznacznie zmienia się na korzyść większego udziału lokali w trakcie realizacji.

Zwiększając liczbę wprowadzanych na rynek mieszkań deweloperzy starają się jednocześnie poszerzyć liczbę potencjalnych nabywców i lepiej dostosować ofertę do ich realnych możliwości finansowych. Ceny nowo wprowadzanych lokali w przeliczeniu na metr kwadratowy od kilku kwartałów powoli spadają, ale równie istotne dla średnich cen mieszkań jest zmniejszanie powierzchni budowanych lokali. Wydaje się, że przy stabilnych warunkach finansowania właśnie ten czynnik pozwolił na stopniowy wzrost sprzedaży.

Jednocześnie, sygnały napływające z firm nadal wskazują na to, że deweloperzy zamierzają w 2011 roku wprowadzić na rynek więcej nowych inwestycji, niż w roku poprzednim. Wobec obecnej nadwyżki podaży nad popytem, prognozowanie wzrostu cen w najbliższych kwartałach wydaje się zatem nieuzasadnione, przeciwnie, najprawdopodobniej ceny znów nieco spadną.

 

ceny mieszkań REAS

autor: REAS

aktualizacja: 16.05.2011

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.