Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Rynek mieszkaniowy w Polsce w 2010 r. - powrót do normalności

tagi tematyczne deweloperzy inwestycje mieszkaniowe raporty raporty REAS REAS rynek mieszkaniowy rynek nieruchomości sprzedaz mieszkań
bloki Ursynów
bloki Ursynów

Sprzedaż nowych mieszkań w IV kwartale 2010 była najwyższa od trzech lat. Rok 2010 był dla podmiotów działających na rynku nowych mieszkań na sprzedaż okresem powrotu do normalności po kryzysowym roku 2009. Powrót do normalności był widoczny we wszystkich kluczowych zjawiskach rynkowych: mechanizmach kredytowania hipotecznego, skali podaży, a także popytu uzewnętrzniającego się zarówno w postaci zachowań nabywców i zawartych transakcji.

Wstępne dane GUS potwierdzają również, że polscy deweloperzy w 2010 roku odzyskali optymizm. Po załamaniu w roku poprzednim, w okresie styczeń-grudzień 2010 w tej grupie inwestorów rozpoczęto budowę ponad 63 tys. jednostek mieszkalnych, czyli o ponad 42% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zwiększyła się też o 8% liczba mieszkań, na których budowę deweloperzy uzyskali w tym samym okresie pozwolenia przekraczając 68 tys. jednostek.

Natomiast na zachowania nabywców w 2010 roku zasadnicze znaczenie miała polityka banków w zakresie kredytów hipotecznych. Charakteryzowała się ona z jednej strony dość wysoką liczbą nowo udzielanych kredytów, porównywalną z akcją kredytową z 2008 roku, z drugiej zaś – powrotem do zasad udzielania kredytów obowiązujących przed boomem nieruchomościowym, a zatem wymogu znaczącego wkładu własnego, realistycznej oceny zdolności kredytowej i konserwatywnego podejścia do wyceny wartości zabezpieczenia.

Więcej: raport "Rynek mieszkaniowy w Polsce - IV kw. 2010"

autor: REAS

aktualizacja: 08.01.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.