Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Rynek mieszkaniowy w Polsce w 2011 roku

tagi tematyczne ceny mieszkań deweloperzy kredyty hipoteczne REAS Rodzina na swoim rynek mieszkaniowy sprzedaż mieszkań
budowa bloki
budowa bloki

W 2011 roku wzrosła liczba sprzedanych nowych mieszkań. Deweloperzy stopniowo zmniejszali liczbę projektów wprowadzanych do sprzedaży, a ceny mieszkań nieznacznie spadły. Był to także rok stopniowego pogarszania się warunków kredytowania hipotecznego.

Wzrosła sprzedaż mieszkań, ceny mieszkań spadły
Według analiz rynku mieszkaniowego przeprowadzonych przez firmę REAS, w roku 2011 w sześciu największych aglomeracjach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) wzrosła liczba sprzedanych mieszkań na rynku pierwotnym. Szybko zwiększała się też liczba mieszkań wprowadzanych do sprzedaży. Zgodnie z oczekiwaniami spadły ceny zarówno mieszkań wprowadzonych do sprzedaży, sprzedanych jak i pozostających w ofercie. Dlatego, mimo że liczba transakcji w ostatnich 12 miesiącach była najwyższa od okresu boomu w 2007 roku, to wartość nowo zawartych transakcji kształtowała się poniżej wyniku z roku 2008.

Zobacz także: nowe mieszkania i domy - oferty deweloperów

W roku 2011 stopniowo pogorszały się warunki kredytowania hipotecznego dla kluczowych grup nabywców, czyli młodych rodzin. Banki zdecydowanie zmniejszyły udział nowych kredytów denominowanych w walutach. Rosnąca inflacja i walka o depozyty spowodowały także wzrost oprocentowania kredytów udzielanych w złotych. Z początkiem września zmieniły się dość zasadniczo zasady funkcjonowania programu Rodzina na swoim, zaś w połowie września Senat RP nadał ostateczny kształt ustawie o ochronie praw klientów deweloperów.
Łączna wartość oraz liczba nowo udzielonych kredytów hipotecznych w 2011 roku była - według wstępnych szacunków - porównywalna z rokiem 2010 (ok. 48 mld zł). Jednak mimo zadowalających wyników minionego roku i deweloperzy, i banki, i potencjalni nabywcy z niepokojem patrzą w przyszłość.

Wzrosła podaż mieszkań w największych miastach

W IV kwartale 2011 roku w sześciu największych aglomeracjach na rynek wprowadzono nieco ponad 7,3 tys. mieszkań, czyli o 17,5% mniej niż w poprzednim kwartale i o 14% mniej, niż rok wcześniej. W ciągu całego roku liczba lokali wprowadzonych do sprzedaży wyniosła 37,5 tysiąca, o ponad 21% więcej niż w roku 2010. Więcej mieszkań pojawiło się na rynku w sześciu aglomeracjach tylko w rekordowym roku 2007.
Dane te są spójne z wynikami podawanymi przez GUS o liczbie mieszkań, których budowę deweloperzy rozpoczęli w 2011 roku i na których budowę uzyskali pozwolenia. Wprawdzie ta pierwsza wyniosła ponad 64,7 tys. i wzrosła rok do roku tylko o 2,7%, ale liczba mieszkań, na których budowę deweloperzy uzyskali pozwolenia w 2011 roku wyniosła ponad 81,7 tys. i wzrosła o 19,2% w porównaniu z rokiem poprzednim. A więc w 2011 roku doszło do połączenia kilku zjawisk: wprowadzanie do sprzedaży lokali, których budowę formalnie rozpoczęto wcześniej, rozpoczynanie sprzedaży po uzyskaniu pozwolenia na budowę, ale jeszcze przed formalnym jej rozpoczęciem i oraz ponowna koncentracja budownictwa deweloperskiego w największych aglomeracjach przy jednoczesnym spadku aktywności na mniejszych rynkach.

statystyki budwnictwa 2011
Mieszkania wprowadzone do sprzedaży

Źródło: REAS

Pomimo dość dobrej i regularnej sprzedaży wielkość oferty liczona łącznie dla sześciu aglomeracji, utrzymała się w ostatnim kwartale 2011 roku na poziomie ponad 48 tysięcy mieszkań i wzrosła w okresie 12 miesięcy o ponad 25%. W ofercie nadal dominują mieszkania w trakcie realizacji, które stanowią ponad 77% mieszkań oferowanych przez deweloperów. Jednak w porównaniu z poprzednim kwartałem liczba niesprzedanych gotowych mieszkań wzrosła o blisko 11%, a w skali 12 miesięcy – o ponad 11%. Na koniec grudnia w Warszawie takich mieszkań było nieco ponad 4 tysiące, nieznacznie więcej, niż w poprzednim kwartale, ale we wszystkich sześciu aglomeracjach łącznie takich mieszkań było prawie 10,5 tysiąca.

Podaż jest zatem wysoka, choć oceniając wielkość obecnej oferty trzeba brać pod uwagę także efekty wyhamowania budownictwa w 2009 roku. W konsekwencji w 2011 roku deweloperzy i spółdzielnie oddali w całym kraju nieco ponad 54 tys. mieszkań i domów, prawie dokładnie tyle co w 2007 roku, w tym sami deweloperzy nieco ponad 50 tysięcy.

Popyt na mieszkania i ceny mieszkań
W IV kwartale liczba transakcji (umowy przedwstępne) liczona łącznie dla sześciu rynków wzrosła w porównaniu z III kwartałem o ponad 8% i wyniosła prawie 7,4 tysiąca. Wprawdzie IV kwartał w roku jest zwykle okresem bardzo dobrej sprzedaży, ale trzeba pamiętać, że był to także pierwszy pełny kwartał po dokonaniu zmian w ramach programu Rodzina na swoim, które miały niekorzystny wpływ na popyt. Z tej perspektywy wyniki sprzedaży można uznać za zadowalające.

W ciągu całego roku 2011 sprzedano ok. 29,7 tysiąca lokali, o ponad 7% więcej niż w roku 2010. Więcej mieszkań sprzedano w sześciu aglomeracjach tylko w wyjątkowo dobrym pod tym względem roku 2007, kiedy popyt był silnie stymulowany kredytami denominowanymi we frankach. Ale znacząca część sprzedanych wówczas mieszkań została kupiona w celach inwestycyjnych i wróciła na rynek w 2009 roku po wycofaniu się nabywców z umów przedwstępnych. W 2011 roku popyt inwestycyjny miał znikomą skalę, a nabywcy w ogromnej większości dokonywali przemyślanych zakupów w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. To porównanie pokazuje, że pod względem liczby transakcji sprzedaż osiągnięta w 2011 roku powinna być postrzegana jako sukces branży.

autor: Źródło: REAS

aktualizacja: 08.02.2012

Oferta tygodnia

Dom na sprzedaż: dolnośląskie, Głogów

Nowoczesny szeregowiec


Skrajny segment o powierzchni 140 m2. Trzy kondygnacyje z poddaszem. Działka ma 5,55 ar. Dom po generalnym remoncie, estetycznie i funkcjonalnie zaaranżowany przy użyciu wysokiej jakości materiałów.
Mieszkanie na sprzedaż: małopolskie, Kraków, Mistrzejowice

Mieszkanie z widokiem na park

Dwupokojowe mieszkanie na nowoczesnym osiedlu. W pobliżu inwestycji znajdują się ścieżki spacerowe i do joggingu, boiska sportowe oraz place zabaw dla dzieci. Osiedle powstaje w rejonie dobrze skomunikowanym z centrum miasta. W tej okolicy jest też dobrze rozbudowana infrastruktura miejska (sklepy, szkoły, przedszkola, ośrodki zdrowia, szpital im. Rydygiera).
Dom na sprzedaż: mazowieckie, Izabelin-Dziekanówek

Funkcjonalny segment blisko Warszawy

Dom w stanie surowym zamkniętym wybudowany w 2014 roku. Osiedle oddalone jest 20 kilometrów od centrum Warszawy, blisko Kampinoskiego Parku Narodowego i nedaleko trasy prowadzącej do Gdańska.
Dom na sprzedaż: warmińsko-mazurskie, Rostki Skomackie

Ukryty w zieleni wiejski dom


Atrakcyjnie położona nieruchomość, w skład której wchodzi dwukondygnacyjny budynek mieszkalny z garażem oraz drewutnia. Całość posadowiona jest na działce o powierzchni 1882 m2. Dom zbudowany jest z kamienia, cegieł i drewna, pokryty balchodachówką. Wnętrza wykończone zostały w stylu łączącym tradycję z nowoczesnością.
Mieszkanie na sprzedaż: zachodniopomorskie, Stargard Szczeciński

Dwupoziomowe mieszkanie z dużym balkonem

Na powierzchni 72 m2 znajduje się salon z kuchnią i jadalnią, łazienka, toaleta i korytarz oraz na piętrze dwie oddzielne sypialnie i łazienka. Do mieszkania przynależy piwnica. Dobra lokalizacja blisko centrum miasta.