Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Rynek nieruchomości 2014 – najważniejsze wydarzenia według pośredników

tagi tematyczne licencje PFRN pośrednik nieruchomości rejestr pośredników rynek wtórny
.
.

Pośrednicy nieruchomości podsumowali 2014 rok i wybrali najważniejsze wydarzenia definiujące rynek wtórny. A były to:  deregulacja zawodu pośrednika i jej konsekwencje, rosnąca popularność Centralnego Rejestru Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości oraz dalsza profesjonalizacja licencjonowanych pośredników i zarządców nieruchomości.

Polska Federacja Rynku Nieruchomości podsumowała przełomowy dla rynku wtórnego 2014 rok i sprawdziła, jakie konsekwencje dla tego sektora miała deregulacja zawodów pośrednika i zarządcy nieruchomości.

Deregulacja

Deregulacja zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości, a więc zniesienie po 1 stycznia 2014 roku wymogów dotyczących poziomu wykształcenia, odpowiednich kwalifikacji, niekaralności czy przestrzegania standardów zawodowych, postawiła przed rynkiem wtórnym i jego uczestnikami nowe wyzwania. – Rynek nieruchomości stanął otworem przed osobami, które nie mają wystarczającej wiedzy merytorycznej i praktycznej, a usługi przez nie świadczone są marnej jakości. Powstaje wiele nowych biur, które już po kilku miesiącach znikają. Prowadzą je osoby nieprzygotowane do tej pracy, nieznające realiów panujących w branży. Dla nich liczy się tylko podpisanie umowy z klientem, często np. za obietnicę sprzedaży nieruchomości za wygórowaną cenę – zwraca uwagę Michał Niewiński z biura Mieszkanie24.com Nieruchomości w Warszawie.

Rynek wtórny po deregulacji

Badania przeprowadzone przez PFRN wśród pośredników i zarządców nieruchomości, nie pozostawiają złudzeń co do oceny wprowadzonych zmian. 55 proc. profesjonalistów zwraca uwagę, że nieetyczne i nieprofesjonalne zachowania zdarzają się obecnie częściej niż przed deregulacją. Jedynie 3 proc. jest przekonanych, że ci, którzy dopiero wchodzą do zawodu utrzymują wysokie standardy, a kolejne 38 proc. zauważa, że obowiązki pośrednika
i zarządcy zaczynają wykonywać osoby nieprzygotowane i nieuczciwe. Blisko połowa twierdzi, że zaoszczędzone na nieobowiązkowych w tej chwili szkoleniach i praktykach pieniądze „nowi” angażują w otwarcie biura, nie zważając na brak odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Jest to tym bardziej niepokojące, że zdaniem 84 proc. badanych konsumenci nie są w stanie ocenić jakości świadczonych usług.
Deregulacja zaskoczyła także klientów biur nieruchomości. 57 proc. ankietowanych przez PFRN obawia się wzrostu liczby nierzetelnych pośredników i zarządców, a 48 proc. czułoby się bezpieczniej, gdyby licencja państwowa, uprawniająca do wykonywania zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości, została przywrócona. Również pośrednicy i zarządcy są wobec „nowych” ostrożni. Aż 63 proc. przyjmując nowego pracownika sprawdzi czy posiada on licencję.

Baza profesjonalistów
Wychodząc naprzeciw obawom i postulatom pośredników i zarządców nieruchomości oraz ich klientów, Federacja stworzyła stale powiększający się Centralny Rejestr Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości PFRN, w którym znajdują się osoby posiadające licencje nadawane przez PFRN. - W rejestrze odnajdziemy nazwiska już ponad 5000 profesjonalistów, absolwentów specjalistycznych studiów podyplomowych i kursów, przed deregulacją legitymujących się licencjami państwowymi. Co ważne liczba ta stale rośnie. Klienci korzystający z dostępnego na stronie internetowej PFRN rejestru mogą być pewni, że osoby, które się w nim znajdują spełniają najwyższe standardy zawodowe, a ponadto stosują Kodeks Etyki Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami i Zarządcy Nieruchomości – mówi Leszek A. Hardek, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Gwarancja najwyższej jakości

Kolejnym krokiem na drodze do jeszcze większej profesjonalizacji rynku po deregulacji jest wprowadzenie przez Federację systemu nadawania tytułu Specjalisty PFRN w różnych dziedzinach obrotu i zarządzania nieruchomościami. Przyznawany po ukończeniu szkolenia oraz zdaniu egzaminu jest potwierdzeniem specjalistycznych kwalifikacji zawodowych osób posiadających Licencję Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami lub Zarządcy Nieruchomości. - Jest to dodatkowe zabezpieczenie interesów klientów po deregulacji, kolejny - po Kursach Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami i Zarządcy Nieruchomości – krok gwarantujący wysokie kompetencje w zawodzie, a także chroniący klientów przed nieuczciwymi i nierzetelnymi praktykami – zapowiada Leszek A. Hardek.

autor: Polska Federacja Rynku Nieruchomości

aktualizacja: 23.12.2014

Polecane artykuły
Ceny mieszkań bez większych zmian
Ceny mieszkań od wielu miesięcy utrzymują się na stałym poziomie. Jedynie w kilku...
Mieszkanie bezczynszowe. Czy to rzeczywiście się opłaca?
Mieszkania bezczynszowe coraz częściej pojawiają się w ofercie deweloperów. Jakie są...
Księga wieczysta bez tajemnic. Jakie informacje są w księdze wieczystej?
Każdy, kto chociaż raz miał do czynienia z nieruchomościami, wie, czym jest księga...
Cena nieruchomości w akcie notarialnym – czy fiskus może ją zakwestionować?
Urzędy skarbowe skrupulatnie sprawdzają akty notarialne pod kątem zgodności ceny...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.