Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Rynek pierwotny: rekordowa podaż mieszkań

tagi tematyczne ceny mieszkań deweloperzy nowe mieszkania REAS Rodzina na swoim rynek pierwotny sprzedaż mieszkań ustawa deweloperska
Budowa
Budowa

Przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej na rynek pierwotny deweloperzy wprowadzili  wyjątkowo dużą liczbę nowych inwestycji. Liczba sprzedanych nowych mieszkań utrzymuje się na wysokim poziomie, pomimo tego znacznie wzrosła oferta niesprzedanych mieszkań.

 

Rynek pierwotny w I kwartale
Największy wpływ na działania uczestników rynku deweloperskiego w II kwartale 2012 roku miało wejście w życie z końcem kwietnia ustawy o ochronie praw nabywców mieszkań i domów. Ustawa spowodowała przyspieszenie przez wiele firm decyzji o wprowadzeniu nowych inwestycji lub ich kolejnych etapów do sprzedaży, co skutkowało dużym wzrostem liczby oferowanych mieszkań. Nowe regulacje prawne – wobec wielu niejasnych uregulowań - spowodowały zamieszanie wśród deweloperów, klientów, notariuszy i bankowców, uczących się działania w nowych uwarunkowaniach formalno-prawnych. Wpływ ustawy będzie zapewne odczuwalny w kolejnych kwartałach 2012 roku, a być może także w dłuższej perspektywie.

Statystyki napływające z sektora bankowego potwierdzają zjawisko widoczne na rynku: potencjalnym nabywcom mieszkań coraz trudniej uzyskać kredyt hipoteczny zaś ocena ich zdolności kredytowej jest dziś o wiele bardziej ostrożna niż rok czy dwa lata temu, nie wspominając już o latach boomu. Maleje także, i tak już znacznie ograniczone, znaczenie dla rynku pierwotnego programu Rodzina na Swoim. W konsekwencji realny popyt jest przede wszystkim uzależniony od polityki cenowej deweloperów.

Czytaj też: Sprzedaż mieszkania na ogrodzonym osiedlu jest łatwiejsza

ststystyki budownictwa
Średnie ceny mieszkań


Wysoka podaż mieszkań na rynku pierwotnym

Zgodnie z wynikami monitoringu REAS w II kwartale 2012 roku, a w praktyce – tylko w kwietniu, w sześciu aglomeracjach o największej skali obrotów na rynku pierwotnym (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) wprowadzono do sprzedaży prawie 12,9 tys. mieszkań. Wynik ten jest o 33% wyższy niż w poprzednim kwartale i zarazem o 21% wyższy, niż rok wcześniej.
W pierwszym półroczu 2012 roku liczba lokali wprowadzonych do sprzedaży wyniosła łącznie 22,6 tysiąca, na rynkach, na których rocznie sprzedawało się dotychczas niespełna 30 tysięcy jednostek, zaś liczba mieszkań w ofercie już na początku I kwartału zbliżała się do 49 tysięcy.
Dane REAS o liczbie mieszkań wprowadzonych do sprzedaży są spójne ze statystykami GUS po II półroczu. W całej Polsce deweloperzy rozpoczęli budowę 34,8 tysięcy mieszkań, czyli o 21,9% więcej, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, a liczba uzyskanych pozwoleń na budowę przekroczyła 40 tysięcy (13,5% więcej).

W konsekwencji bardzo wysokiej liczby lokali wprowadzonych w II kwartale na rynek, liczba mieszkań oferowanych do sprzedaży w sześciu aglomeracjach wyniosła na koniec półrocza blisko 56,7 tysiąca jednostek i wzrosła w okresie 12 miesięcy o ponad 23%. W największych miastach oferta na koniec półrocza wynosiła: w Warszawie ponad 21 tys. , w Krakowie – 10,8 tys., we Wrocławiu – 9,5 tys. w Trójmieście – 7,9 tys., w Poznaniu 4,6 tys. i ponad 2,8 tys. w Łodzi. W tych dwóch ostatnich miastach wzrost wielkości oferty był relatywnie najmniejszy, ale we wszystkich miastach osiągnęła ona rekordowe rozmiary.

W ofercie nadal dominują mieszkania w trakcie budowy, które stanowią 66% mieszkań oferowanych przez deweloperów.

Popyt i ceny mieszkań
W II kwartale 2012 roku liczba transakcji liczona łącznie dla sześciu rynków wzrosła w porównaniu z I kwartałem 2012 roku o około 2% i wyniosła ponad 7,6 tys. mieszkań. Był to wynik porównywalny z II kwartałem poprzedniego roku, a biorąc pod uwagę perturbacje związane z ustawą deweloperską oraz mniejszą dostępność kredytów hipotecznych był to dobry rezultat. Z pewnością także pozytywny wpływ na sprzedaż wywarła wielkość i różnorodność oferty, jak również elastyczność cenowa sprzedających.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy sprzedano ok. 29,4 tysiąca lokali, czyli o 1,5% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej (III kw. 2010 - II kw. 2011). Ta relatywnie dobra sprzedaż miała jednak także swoją cenę: wobec coraz większej oferty i stabilnej sprzedaży wysiłek wkładany w pozyskanie i obsłużenie nabywców jest coraz większy, zaś sprzedaż w przeliczeniu na przeciętną inwestycję zdecydowanie maleje.

Przeciętne ceny mieszkań w ofercie, a także ceny transakcyjne nadal spadały.

Prognozy dla rynku pierwotnego
Obecna wielkość oferty mieszkaniowej osiągnęła średnioterminowe maksimum i z każdym kolejnym kwartałem powinna powoli maleć. Kluczowe staje się w tej sytuacji pytanie, na ile realne jest utrzymanie dotychczasowego tempa sprzedaży. Informacje o akcji kredytowej napływające z banków wskazują na spadek wolumenu nowo udzielonych kredytów w okresie styczeń-maj 2012 roku o ok. 18% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.
Z drugiej strony, wydaje się, że oprócz spodziewanego pod koniec roku definitywnego zakończenia funkcjonowania programu Rodzina na swoim, najważniejsze zmiany wpływające negatywnie na zdolność kredytową nabywców mamy już za sobą.
Także skala utrudnień spowodowanych ustawą deweloperską powinna z każdym kolejnym miesiącem maleć, do momentu, gdy rezerwa mieszkań wprowadzonych na rynek się skurczy i deweloperzy zaczną w coraz większym stopniu występować do banków o rachunki powiernicze.
W związku z prognozowanym na 2013 rok spowolnieniem wzrostu gospodarczego, być może zmniejszy się liczba transakcji na rynku mieszkaniowym, ale o ile nie będzie innych negatywnych czynników, to nie powinno ono mieć tak dużej skali, jak w pierwszej połowie 2009 roku. Można też wskazać dwa ważne pozytywne zjawiska: oferta deweloperów jest obecnie dobrze dopasowana do możliwości nabywców, relacja cen do dochodów jest dziś o wiele bliższa długoterminowej średniej dla polskiego rynku.

Pełny raport REAS: Rynek mieszkaniowy w Polsce w II kwartale 2012 r.

autor: Źródło: REAS

aktualizacja: 20.07.2012

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.