Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Sklep, bankomat, restauracja, czyli jak zarabiają wspólnoty mieszkaniowe

tagi tematyczne wspólnoty mieszkaniowe wynajem lokali użytkowych zarządca nieruchomości
Osiedle mieszkaniowe, bloki
Osiedle mieszkaniowe, bloki

Wspólnoty mieszkaniowe próbują zarabiać na wynajmie powierzchni, które wchodzą w skład części wspólnych nieruchomości. Możliwości w tym zakresie jest wiele, od wynajmu pomieszczeń restauracjom czy sklepom, przez billboardy reklamowe, aż po bankomat w ścianie budynku. Dzięki dodatkowym przychodom, wspólnoty mogą np. sfinansować remonty.

Możliwość dodatkowego zarobku nie jest ograniczona wyłącznie pomysłowością mieszkańców lub zarządcy, ale również - czy nawet przede wszystkim - obowiązującymi przepisami prawnymi. Wiele planowanych inicjatyw może bowiem wymagać pozwoleń odpowiednich urzędów i instytucji.

Decyzja o uzyskiwaniu dodatkowego źródła przychodu z wynajmu lokalu, dachu lub ściany wykracza poza zwykły zarząd. A więc zanim zarząd wspólnoty mieszkaniowej podpisze umowę na wynajem części wspólnej, powinien przyjąć w tej sprawie stosowną uchwałę, podpartą wymaganą ilością głosów. Zdarza się bowiem, iż mieszkańcy pomimo oczywistych korzyści ekonomicznych nie zgadzają się na zakrycie odremontowanej elewacji wielkim billboardem - wyjaśnia Mariusz Łubiński z firmy Admus, która oferuje usługi zarządzania nieruchomościami.

Czytaj też: Coraz więcej chętnych na mieszkanie na parterze

Wynajem ścian i dachu
Najpopularniejszą, przynoszącą największe zyski, formą uzyskania dodatkowych przychodów jest udostępnienie reklamodawcom powierzchni reklamowej na ścianie lub dachu. Nie jest to jednak zadanie proste, ponieważ zasłonięcie ściany reklamą wymaga pozwolenia, o które coraz trudniej. Gminy zaczęły bowiem walczyć z nadmiarem reklamowych banerów szpecących architekturę miasta.

Dach, poza świetnym miejscem ekspozycyjnym, może być wykorzystany jako lokalizacja dla anten radiowych i telefonii komórkowej. Wszystko oczywiście zależy od lokalizacji i wysokości budynku. Jeśli żadna inna wspólnota nie ubiegła naszego pomysłu, a nasz budynek będzie spełniał warunki operatora, to zysk z najmu dachu może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. O ile oczywiście wszyscy mieszkańcy zgodzą się na jej zamontowanie. Zdarza się bowiem, iż osoby mieszkające na najwyższych piętrach budynku sprzeciwiają się umieszczeniu stacji bazowej w obawie przed szkodliwymi czynnikami.

Ciekawym pomysłem jest umieszczenie bankomatu w ścianie budynku. Ta specyficzna forma wynajmu powierzchni może przynieść wspólnocie lub zarządcy miesięczny dochód w wysokości nawet kilkuset złotych.

Na parterze restauracja

Wiele wspólnot mieszkaniowych, szczególnie tych w centrach miast, które znajdują się w pobliżu ruchliwych ulic, zarabia poprzez wynajem wolnych lokali parterowych lub piwnicznych na punkty usługowe – sklepy, puby lub restauracje. Kwota z tytułu wynajmu naliczana jest za metr kwadratowy i zależna jest od miasta, dzielnicy, ulicy i konkretnej lokalizacji. W większych miastach Polski sięga ona kilkuset złotych za mkw.

W dłuższej perspektywie może jednak stać się to bardzo uciążliwe. Spokojne w trakcie dnia kamieniczki, wieczorem zaczynają tętnić życiem, a dobiegający z pubów hałas może zakłócać spokój i sen mieszkańców.

Uzyskanie dodatkowych przychodów jest również możliwe, gdy przez wspólny grunt przechodzą sieci lub  urządzenia energetyczne. Przedsiębiorstwa, do których należy wspomniana infrastruktura, nie są co prawda skore do ponoszenia dodatkowych wydatków, ale przyznanie należnych kwot drogą sądową jest wysoce prawdopodobne.

Metody niekonwencjonalne
Rzadkim sposobem zarobku przez wspólnoty lub zarządców jest użyczenie budynku ekipie filmowej. Zgoda na kręcenie zdjęć na terenie naszego obiektu nie przyniesie stałego dochodu, a jedynie wynagrodzenie za projekt. Ponadto, istnieje ryzyko, iż nakręcone sceny filmu, serialu telewizyjnego lub spotu reklamowego mogą przedstawić mieszkańców w złym świetle. Dodatkowo kilkutygodniowa praca ekipy filmowej może naruszyć ich spokój, a sukces filmowej produkcji - prywatność.

Poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodów jest czynnością żmudną i czasochłonną. Zwykle nie jest ona zawarta w ramach klasycznej umowy między wspólnotą a zarządcą nieruchomości. Niemniej, w celu zmotywowania zarządcy do większej inicjatywy, warto zastanowić się nad zapisem przyznającym dodatkowe wynagrodzenie z tytułu pozyskania źródeł finansowania.

autor: Admus - firma zarządzajaca nieruchomościami

aktualizacja: 16.02.2013

Polecane artykuły
W 2014 roku nie otrzymasz kredytu hipotecznego bez wkładu własnego
Zgodnie z nową Rekomendacją S, kredyt hipoteczny na 100 procent wartości nieruchomości...
Mieszkanie, które przypomina loft
Loft to mieszkanie urządzone w budynku, który dawniej spełniał funkcję przemysłową. Na...
Warsaw Spire – nowy wieżowiec w Warszawie
Ghelamco Poland realizuje w Warszawie kompleks biurowy, w skład którego wejdzie budynek...
Galeria handlowa nie tylko w dużym mieście
W Polsce buduje się coraz więcej galerii handlowych, których powierzchnie nie...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.