Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Spada popularność programu Mieszkanie dla Młodych

tagi tematyczne MdM Mieszkanie dla Młodych
Osiedle Aleja Piastów. Mieszkania we Wrocławiu
Osiedle Aleja Piastów. Mieszkania we Wrocławiu

Coraz mniej osób kupujących mieszkanie korzysta z rządowego programu dopłat Mieszkanie dla Młodych. Sierpień był trzecim z rzędu miesiącem spadku popularności programu. Pod względem liczby i wartości wniosków, był to najsłabszy miesiąc od początku działania programu, czyli od stycznia 2014 roku.

902 wnioski na łączną kwotę 20,5 mln zł – to sierpniowy bilans działania programu rządowych dopłat Mieszkanie dla Młodych. Łącznie od początku 2014 roku, kiedy to program został uruchomiony, do Banku Gospodarstwa Krajowego trafiły 10 184 wnioski na kwotę dopłat przekraczającą 231,7 mln zł. Składane przez kredytobiorców wnioski są przypisane na poszczególne lata – w zależności od tego, kiedy mieszkanie ma zostać oddane do użytkowania. Na 2014 r. zarezerwowano do końca sierpnia 176,7 mln zł, co stanowi 29,45 proc. kwoty zapisanej w ustawie na ten rok. Wszystko wskazuje na to, że połowa lub więcej pieniędzy z puli nie zostanie wykorzystana i wróci do kasy skarbu państwa.

Liczba i wartość wniosków o kredyty MdM złożonych do końca sierpnia 2014 r. i zaakceptowanych przez BGK na kolejne lata

Rok Wartość przyznanego dofinansowania (mln zł) Odsetek środków zablokowanych na dany rok
2014 176,7 29,45%
2015 50,4 7,04%
2016 7,04 0,64%
2017 0 0,00 %
2018 0 0,00 %
Razem 231,7 -
Źródło: Home Broker na podst. danych Banku Gospodarstwa Krajowego

Najwięcej chętnych na rządowe dofinansowanie cały czas jest w województwie pomorskim. Od początku roku do BGK trafiło stamtąd 1805 wniosków. Z woj. mazowieckiego było to 1698 wniosków, a z wielkopolskiego 1614. Wśród miast prym wiedzie Warszawa, gdzie złożono 1093 wnioski. W Gdańsku było ich 916, a w Poznaniu 581. Przyczyny popularności programu w tych miejscach są różne. W Gdańsku i Poznaniu oraz w województwach, których są one stolicami, nie ma problemu z dostępnością mieszkań spełniających warunki ustawy, więc chętnych nie brakuje. Warszawa to z kolei tak duży rynek, że nawet przy relatywnie niewielkiej dostępności dopłat, liczba chętnych na dopłaty jest w skali kraju duża.

Niższa od oczekiwanej popularność rządowych dopłat wynika przede wszystkim z ograniczeń jakie na potencjalnych beneficjentów oraz ich kupowane mieszkania nakłada ustawa. Wiele osób spełniających warunki programu nie potrafi jednak znaleźć odpowiedniego mieszkania. Cały czas trwają prace nad nowelizacją ustawy, która miałaby zwiększyć dostępność programu.

Sprawdź ogłoszenia: nowe mieszkania na sprzedaż

W programie MdM potrzeba zmian

Pytani o niezbędne poprawki doradcy ds. nieruchomości z Home Broker najczęściej zwracają uwagę na oderwanie limitów MdM od rynkowej rzeczywistości. W jednych miastach limity są wyższe od średnich cen u deweloperów, a w innych znacząco niższe, co sprawia, że dostępność dopłat w poszczególnych lokalizacjach jest diametralnie różna. Problemem jest również brak w ustawie precyzyjnych zapisów w kwestii tego, czym jest nowo powstały lokal mieszkalny. Chodzi m.in. o mieszkania powstające poprzez przebudowę poddasza kamienicy.

W Warszawie, według pośredników nieruchomości, największą bolączką MdM jest brak możliwości skorzystania z dopłat przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym. Wiele osób szuka bowiem mieszkania gotowego do zamieszkania, a znalezienie takiego na rynku deweloperskim w cenie mieszczącej się w limitach programu jest niezwykle trudne. Klienci i doradcy  biura Home Broker zwracają też uwagę na fakt, że choć dopłata z MdM ma zastępować wkład własny, to tak naprawdę kupujący i tak potrzebują sporo gotówki, bo zakup mieszkania od dewelopera wymaga nakładów na jego wykończenie i urządzenie.

Wniosek o dofinansowanie kredytu w ramach programu MdM można złożyć w jednym z 12 banków współpracujących z BGK. Aktualnie są to: PKO BP, Pekao SA, Getin Noble Bank, Alior Bank, Spółdzielcza Grupa Bankowa, Bank Gospodarki Żywnościowej, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, Bank Millennium, Euro Bank, Deutsche Bank Polska i Bank Zachodni WBK.

autor: Marcin Krasoń, Home Broker

aktualizacja: 09.09.2014

Polecane artykuły
Projekt Miasto Wola, czyli nowe mieszkania na warszawskiej Woli
Osiedle Miasto Wola to inwestycja Grupy Waryński i dewelopera Dantex. W pierwszym etapie...
Górczyńska 46 - duże mieszkania dla dużych rodzin. Propozycja dewelopera SAP-PROPERTY
Deweloper SAP-PROPERTY przystąpił do programu wspierania rodzin wielodzietnych. Dla...
Willa Lindego – kolejne mieszkania w Warszawie od Dom Development
W Willi Lindego znajdzie się 121 mieszkań. Inwestycja realizowana jest w dzielnicy...
Jakie mieszkanie kupimy w Warszawie za 300 tysięcy złotych?
Mała kawalerka w centrum, dwa pokoje na Białołęce lub 5-pokojowe mieszkanie na...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.