Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Spadają ceny mieszkań, ale zdolność kredytowa również

tagi tematyczne ceny mieszkań kredyty hipoteczne Rekomendacja S zakup mieszkania zdolność kredytowa
Zespół mieszkalny Ukryte Pragnienia, Kraków
Zespół mieszkalny Ukryte Pragnienia, Kraków

Ceny mieszkań są coraz niższe, jednak nadal wiele osób nie ma możliwości sfinansowania zakupu własnego mieszkania. Przyczyną jest spadająca od początku 2011 roku zdolność kredytowa Polaków. Dostępna kwota kredytu hipotecznego dla części kredytobiorców obniżyła się aż o 20%. Przyszły rok może jednak przynieść korzystne zmiany. Oczekiwane obniżenie stóp procentowych może wreszcie podwyższyć dostępną kwotę kredytów.

 

Z danych doradców finansowych wynika, że od początku 2011 r. stopniowo spadała zdolność kredytowa osób zainteresowanych zakupem nieruchomości. Dostępna kwota kredytu hipotecznego dla części kredytobiorców obniżyła się aż o 20%. Na przykład 4-osobowa rodzina z dochodem 3 500 zł. otrzyma we wrześniu 2012 r. o 46 400 zł mniej niż w styczniu 2011 roku.

Zobacz także: Osiedle mieszkaniowe dla dużych rodzin >>

Wiele osób zamierzających kupić mieszkanie nie zdawało sobie sprawy z tego, że ich możliwości finansowe i kredytowe maleją. Przeciwnie – kupujący nieruchomości byli przekonani, że ich sytuacja się poprawia, gdyż ceny mieszkań ciągle spadały. Łatwiej jest też sprawdzić co jakiś czas jakie ceny pojawiają się w ogłoszeniach sprzedaży mieszkań niż to jaką kwotę kredytu można otrzymać.

Ceny nieruchomości spadły jednak w mniejszym stopniu niż zdolność kredytowa. Spośród piętnastu miast badanych przez doradców finansowych firmy Expander, aż w dziesięciu spadek cen w omawianym okresie nie przekraczał 10%. Tymczasem dostępna kwota kredytu dla części osób spadła aż o 20%.

Zdolność kredytowa – jakie są prognozy na 2013 rok?
Istnieje szansa, że w przyszłym roku sytuacja kupujących mieszkania nareszcie się poprawi. Zdolność kredytowa może bowiem wzrosnąć, co przy spadających cenach nieruchomości byłoby bardzo dobrą informacją. Dotychczas dostępna kwota kredytu spadała z dwóch powodów – rosnące stopy procentowe i rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Oba te elementy nie powinny już jednak utrudniać życia kredytobiorcom.

Stawka WIBOR, od której zależy oprocentowanie kredytów hipotecznych, już zaczęła spadać w oczekiwaniu na obniżki stóp NBP. W przyszłym roku stopy procentowe mogą być o 1 pkt. proc. niższe niż obecnie. Przełożyłoby się to na spadek raty kredytu o ok. 200 zł (kredyt 300 000 zł na 30 lat). To z kolei wpłynęłoby na podwyższenie zdolności kredytowej o ok. 35 000 zł. 

Dodatkowo KNF raczej nie będzie już zaostrzał regulacji dotyczących kredytów. Pojawiły się wręcz zapowiedzi łagodzenia ich w odniesieniu do kredytów konsumpcyjnych. Być może jakieś pozytywne zmiany pojawią się również w zakresie kredytów hipotecznych.

Na przykład w myśl Rekomendacji S jeśli zaciągamy kredyt na 30 lat, to banki w swoich obliczeniach muszą zakładać, że spłata będzie trwała 25 lat. Takie założenie powoduje, że rata przyjmowana do wyliczeń zdolności jest znacznie wyższa niż jej faktyczny poziom. Usunięcie tego wymogu podnosiłby zdolność kredytową o kolejne 20 000 zł (przy kredycie na ok. 300 tys. zł). Gdyby dodatkowo podwyższono ograniczenie wskaźnika rat do dochodów z 50% do 55% to dostępna kwota kredytu wzrosłaby o ok. 50 000 zł.

autor: Jarosław Sadowski, Analityk firmy Expander

aktualizacja: 23.09.2012

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.