Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Spadną raty kredytów hipotecznych

tagi tematyczne kredyt hipoteczny rata kredytu stopy procentowe
pieniądze, dom
pieniądze, dom

Grudniowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych to dobra wiadomość dla wszystkich kredytobiorców spłacających raty kredytów hipotecznych w złotym, jak i dla osób, które planują dopiero zaciągnąć kredyt. Również najbliższe miesiące mogą przynieść kolejne dobre informacje, gdyż raty mogą spaść jeszcze bardziej, a wszystko za sprawą stóp procentowych i Wiboru.

Na posiedzeniu w dniu 5 grudnia 2012 roku Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Jest to niejako prezent mikołajkowy, gdyż już od 6 grudnia stopa referencyjna wynosi 4,25%. Co prawda nie ma ona bezpośredniego wpływu na oprocentowanie kredytów mieszkaniowych, jednak decyzja RPP powinna ucieszyć kredytobiorców. Niższe stopy procentowe były przez rynek oczekiwane i to między innymi z tego powodu istotniejsza dla kredytobiorców stopa Wibor spadła w ostatnich miesiącach do poziomu 4,40 procent i jest to najniższa stawka od połowy sierpnia 2012 r., kiedy to zanotowano poziom 5,13 procent.

Czytaj też: Gdy mamy problem ze spłatą kredytu...

Dla przykładowego kredytu w wysokości 250 tysięcy złotych zaciągniętego na 30 lat oznacza to spadek miesięcznej raty o około 120 złotych. Optymistyczne dla kredytobiorców informacje przekazał również przewodniczący Rady, Prezes NBP prof. Marek Belka, który nie wykluczył dalszych obniżek na kolejnych posiedzeniach. Gdyby stopy zostały obniżone o kolejne 25 punktów bazowych i Wibor 3-miesięczny także spadłby o 25 punktów wówczas rata kredytu z powyższego przykładu byłaby niższa o kolejne 40 złotych. Natomiast Wibor niższy o 50 punktów będzie skutkował ratą niższą aż o 80 złotych. Oznacza to, że od tegorocznych maksimów w sierpniu tego roku rata byłaby niższa aż o 200 złotych, co stanowi ponad 12 procent najwyższej raty.

Obniżenie Wiboru odczują wszyscy kredytobiorcy, jednak z pewnością nie w tym samym czasie. Większość banków aktualizuje oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w cyklach 3-miesięcznych, co oznacza, że w najmniej optymistycznym wariancie na nowe oprocentowanie i niższą ratę będzie trzeba poczekać nawet 3 miesiące. Jednak zgodnie z umową kredytową żaden bank nie może wstrzymywać się z decyzją o zmianie oprocentowania ponad wyznaczony termin i prędzej czy później każdy kredytobiorca odczuje skutki zmian i będzie płacił niższą ratę.

autor: Michał Krajkowski, Dom Kredytowy Notus

aktualizacja: 08.01.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.