Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Sprzedaż mieszkania. Jakie błędy popełniają sprzedający?

tagi tematyczne rynek wtórny sprzedaż mieszkania
sprzedaż mieszkania
sprzedaż mieszkania

Myślisz, że sprzedaż mieszkania to pestka? Każdy to potrafi? Zobacz, jak niewiele potrzeba, żeby skutecznie odstraszyć potencjalnych nabywców.

Nie szczyp się. Daj wysoką cenę. Będzie z czego schodzić
Cena nie przystaje do wartości mieszkań w okolicy? Nie szkodzi!  Jak przyjdą, zobaczą, to będą się targować. O ile przyjdą. Bo cena  odbiegająca od rynkowych realiów skutecznie zniechęca potencjalnych nabywców. Zarówno ta zbyt wysoka jak i podejrzanie niska. Cena idealna to wypadkowa pomiędzy wartością nieruchomości, ceną oczekiwaną przez sprzedającego i kwotą, za jaką w danym momencie kupujący będzie gotowy nabyć nasze mieszkanie lub dom.

Sesja zdjęciowa domu? Przecież portal ogłoszeniowy to nie magazyn o wnętrzach

Na pewno masz mnóstwo zdjęć w prywatnym archiwum. A że niewiele na nich widać poza rodziną i domowym rozgardiaszem?  Żaden problem. Nadrobi się w opisach. Problem w tym, że nabywcy kupują oczami. Jeszcze zanim przekroczą próg sprzedawanego mieszkania. Przypadkowe, wątpliwej jakości  zajęcia, zamiast chęci obejrzenia lokalu wywołają co najwyżej irytację. Nabywca chce zobaczyć przestronne, jasne wnętrza sfotografowane z różnych perspektyw. Pokazywanie jednego, w dodatku byle jak sfotografowanego pomieszczenia to zwykła strata czasu.

Nie trać czasu na remonty. Nowy właściciel i tak wszystko naprawi
Wiadomo, mieszkanie z czasem się zużywa. Nikogo więc nie powinien dziwić cieknący kran, naderwany karnisz czy skrzypiące drzwi. A już tym bardziej przepalone żarówki czy poplamiona kanapa. Jak kupią, to sobie powymieniają. Niestety, pierwsze wrażenie zapada mocno w pamięć potencjalnego nabywcy. Zwykle na niekorzyść sprzedającego. Po co kupować towar z widocznymi usterkami, skoro w podobnej cenie można mieć lepszy?

Porządki owszem, ale bez przesady. Nie da się ogarnąć wszystkiego

To normalne, że  w domu, w którym  ktoś mieszka, widać ślady jego obecności. Przecież nikomu nie powinno to przeszkadzać?  Może. I to nawet bardzo. Przyszłego właściciela nie interesuje  jakich kosmetyków używasz, co jadasz, lub nad czym aktualnie pracujesz. Ma jeden cel - przekonać się na własne oczy, czy w nowym  lokalu będzie mógł wygodnie mieszkać. Chce ocenić dostępną przestrzeń nie skupiając się na zbędnych dodatkach. Dlatego na czas prezentacji z łazienki, kuchni  i pokoi powinny zniknąć wszystkie prywatne drobiazgi. Najlepiej, jeśli wnętrza będą wyglądać neutralnie, jak w hotelu.

Każdy moment jest dobry na prezentację mieszkania
Jeśli przyszły właściciel dzwoni, znaczy że mu zależy. Nie ma co czekać. Najwyżej na chwilę wciśnie się rodzinę do sypialni, a psa zamknie na balkonie. Przecież taka wizyta nie będzie trwać godzinami? Niekoniecznie. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości  potrzebują czasu żeby spokojnie się rozejrzeć. Kiedy widzą, że na stole stygnie obiad,  poczują się niezręcznie, zaczną się spieszyć, co może mieć wpływ na ich decyzję. Sytuacja dodatkowo się komplikuje, kiedy na sprzedaż wystawiana jest nieruchomość aktualnie wynajmowana. Nie dosyć, że trudno zgrać terminy możliwe dla najemcy i ewentualnego nabywcy, to jeszcze właściciel nie ma żadnego wpływu na to, co zastanie na miejscu.

Sprzedaż mieszkania – co radzą pośrednicy nieruchomości?
Empatia, empatia i jeszcze raz empatia. Postawienie się na miejscu kupującego pozwoli uniknąć wpadek oraz pomoże rozwiać ewentualne dylematy związane ze sprzedażą mieszkania. Spojrzenie z perspektywy potencjalnego kupującego uzmysłowi nam atuty oraz niedoskonałości naszej oferty. Dzięki temu będziemy wiedzieli co uwypuklić, a co dopracować tak by mieszkanie szybko znalazło amatora.

autor: Mateusz Sikorowicz, Home Broker

aktualizacja: 09.06.2015

Polecane artykuły
Mieszkanie nad morzem – na weekend, na wakacje, pod wynajem
Własne mieszkanie nad morzem to świetne miejsce na weekendowy lub wakacyjny wypoczynek....
Jak nie dać się nabić w mieszkanie – czyli czego nie powie ci sprzedający
Z zakupem nieruchomości jest jak z wyborem partnera. Jeśli nie chcesz, żeby twoje życie...
Mieszkanie dla studenta – kupić czy wynająć?
Wysyłając dzieci na studia wiele osób zastanawia się, czy lepiej wynająć mieszkanie, czy...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.