Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Rynek wtórny: sprzedaż mieszkania może trwać nawet 6 miesięcy

tagi tematyczne mieszkania Lublin mieszkania w Warszawie rynek wtórny sprzedaż mieszkania
Osiedle mieszkaniowe, bloki
Osiedle mieszkaniowe, bloki

Najszybciej można sprzedać mieszkanie w Lublinie i Białymstoku. O wiele trudniej i dłużej sprzedaje się mieszkania w Trójmieście i Warszawie. Ile dni potrzeba na sprzedaż mieszkania w największych polskich miastach?

Lublin na czele stawki
Nie wszędzie czas sprzedaży mieszkania dłuży się w nieskończoność. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku mieszkań niemal w komfortowej sytuacji wydają się być sprzedający mieszkania w Lublinie, Białymstoku, Kielcach i Koszalinie. Wszędzie tam średni czas sprzedaży nie przekracza dwóch miesięcy.

Wyjątkowo krótko czekają na właściciela mieszkania w Lublinie. Przy dobrej wycenie na początku procesu sprzedaży, mieszkania z najpopularniejszego segmentu są sprzedawane w 1,5 miesiąca. - Mimo, że jesteśmy najdroższym miastem pod względem cen nieruchomości na ścianie wschodniej, to średni czas sprzedaży mieszkania w Lublinie jest znacznie krótszy niż w innych miastach. Duże znaczenie ma fakt, że Lublin to miasto studentów. To oni są kołem napędowym do inwestowania w nieruchomości pod wynajem, mówi Barbara Pieczkowska, dyrektor oddziału Metrohouse w Lublinie. Ponadto dość często zdarza się, że mieszkania do remontu są nabywane w celu dalszej odsprzedaży z zyskiem. Ma to związek z silnym rynkiem najmu, który nadal pozwala na satysfakcjonujące dochody.

Czytaj też: W 2014 roku nie otrzymasz kredytu hipotecznego bez wkładu własnego

W Koszalinie zdarzają się transakcje przeprowadzone w ciągu kilku dni od zgłoszenia mieszkania do agencji. Miasto nie jest duże, a więc podaż w porównaniu do innych rynków jest tu mocno ograniczona. Dlatego, gdy na rynku pojawi się godna zainteresowania oferta z rozsądnie ustaloną ceną nie ma większych problemów z szybką sprzedażą. Klienci o tym wiedzą i szybciej niż w innych miastach podejmują decyzje o zakupie.

Sprzedaż mieszkania trwa dłużej w Bydgoszczy i Łodzi, ale także tu średnio do transakcji dochodzi w trzech pierwszych miesiącach od wystawienia oferty na sprzedaż. Nieco dłużej muszą poczekać sprzedający z Torunia, Częstochowy, Legnicy i Poznania.

Sprzedający z Trójmiasta muszą uzbroić się w cierpliwość

Transakcje dokonane przez doradców Metrohouse wskazują, że w 2012 r. najtrudniej było sprzedać mieszkanie w Trójmieście i w Warszawie. Na Pomorzu rekordy bije Sopot, gdzie średni czas sprzedaży mieszkania trwa niemal pół roku, czyli prawie cztery razy dłużej niż w Lublinie. Sopot jest jednak specyficznym miejscem na nieruchomościowej mapie kraju. Prestiżowa lokalizacja niesie za sobą ceny ofertowe znacznie przekraczające 8 tys. zł za m2, co zniechęca do zakupów osoby mające problemy w zdobyciu finansowania. W Gdańsku i Gdyni na sprzedaż mieszkania oczekiwano odpowiednio 140 i 151 dni. Nieco szybciej sprzedawały się mieszkania w Warszawie – 138 dni. To jednak średnia dla całego roku. Wraz z końcem 2012 r. wydłużał się jednak czas sprzedaży i w końcówce dla Warszawy wyniósł 154 dni. W innych największych polskich miastach (np. Wrocław, Kraków) czas oczekiwania na transakcję przekracza 100 dni. – Najlepszą taktyką jest w tej sytuacji rozsądne rynkowe podejście do określenia ceny ofertowej już na samym początku sprzedaży. Źle skalkulowana cena spowoduje brak zainteresowania i przeciągający się czas sprzedaży, komentuje Mariusz Kania, prezes Metrohouse.

czas sprzedaży mieszkania

autor: źródło: Metrohouse & Partnerzy

aktualizacja: 19.01.2013

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.