Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Sprzedaż mieszkania na ogrodzonym osiedlu jest łatwiejsza

tagi tematyczne osiedle zamknięte rynek wtórny sprzedaż mieszkania
dom szeregowy w miejscowości Sady pod Poznaniem
dom szeregowy w miejscowości Sady pod Poznaniem

Ogrodzone i strzeżone osiedla stały się częścią krajobrazu dużych miast. W opinii pośredników nieruchomości wielu klientów preferuje mieszkania na terenach zamkniętych. Powszechne jest też przekonanie, że sprzedaż mieszkania na takim osiedlu jest łatwiejsza.

W ostatnich latach większość oddawanych do użytku mieszkań znajduje się na ogrodzonych osiedlach. Część z nich jest dodatkowo monitorowana. W Warszawie 31 proc. mieszkań przeznaczonych na sprzedaż znajduje się na osiedlach z monitoringiem i ochroną. W pozostałych dużych, polskich miastach odsetek takich ofert na rynku wtórnym jest znacznie niższy i wynosi od 4 do 7 proc. Równie duże dysproporcje widoczne są w przypadku umiejscowienia recepcji w budynku. Podczas gdy w Warszawie co dziesiąty sprzedawany lokal znajduje się w budynku z recepcją lub kontrolą dostępu, to w innych miastach liczba takich ofert kształtuje się na poziomie od 1 do 2 proc. Warszawski rynek apartamentów i lokali o podwyższonym standardzie jest lepiej rozwinięty niż w innych miastach, a tym samym podaż i sprzedaż tego typu mieszkań jest większa.

Czytaj też: Ile trzeba zarabiać, by dostać kredyt w wysokości 300 tys. złotych?

odsetek mieszkań w budynkach z ochroną

Źródło: Metrohouse & Partnerzy S.A.

Chętniej kupujemy mieszkania na zamkniętych osiedlach
Aż 56 proc. agentów nieruchomości Metrohouse & Partnerzy S.A. twierdzi, że klienci często lub bardzo często poszukują mieszkań w budynkach na zamkniętych osiedlach. Jedynie 6 proc. z nich przyznaje, że klienci nie są zainteresowani takimi mieszkaniami. Nieco mniejszą uwagę przywiązujemy do tego, czy budynek jest monitorowany przez wyspecjalizowaną firmę ochroniarską. Agenci w tym przypadku twierdzą, że klienci pytają o ochronę rzadko lub bardzo rzadko. Większa jednomyślność pojawiała się przy pytaniu o to, czy mieszkanie w budynku na ogrodzonym osiedlu ma lepszą szansę na sprzedaż. W tym przypadku 60 proc. agentów jest zdania, że sam fakt, iż mieszkanie znajduje się na zamkniętym osiedlu zwiększa szansę na rynku.

autor: Metrohouse & Partnerzy S.A.

aktualizacja: 29.05.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.