Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Studenci poszukują mieszkań dwu- lub trzypokojowych, w pełni wyposażonych. Akcja BEZPIECZNY NAJEM

tagi tematyczne Bezpieczny najem ceny najmu mieszkanie dla studentów wynajem mieszkań
Mieszkanie dla studenta. Akcja BEZPIECZNY NAJEM
Mieszkanie dla studenta. Akcja BEZPIECZNY NAJEM

Student to wymagający gracz na rynku mieszkaniowym. Jego wymarzone lokum to mieszkanie dwu- lub trzypokojowe, za około 500 zł od osoby, blisko uczelni lub centrum, najchętniej w nowym budownictwie, dobrym standardzie i w pełni wyposażone. Takie wnioski płyną z najnowszych obserwacji pośredników w obrocie nieruchomościami, uczestniczących w ogólnopolskiej akcji BEZPIECZNY NAJEM organizowanej przez Polską Federację Rynku Nieruchomości.

 

W największych akademickich miastach na studentów czekają mieszkania za które trzeba zapłacić miesięcznie od 1000 do nawet 3500 złotych.

Ceny mieszkań na wynajem - najdrożej w Warszawie i we Wrocławiu

Najintensywniej studenci poszukują mieszkań we wrześniu. Wybór lokali na wynajem jest aktualnie bardzo duży, żacy zaś mają swoje preferencje. - Co roku studenci mają coraz wyższe oczekiwania wobec poszukiwanego lokum. Preferują mieszkania, które są zlokalizowane blisko uczelni, w nowym budownictwie, o bardzo dobrym standardzie i w pełni wyposażone - powinny być meble, pralka, lodówka, zmywarka, telewizor i inne sprzęty. Ważne jest także miejsce postojowe oraz piwnica – wylicza Magdalena Kulpaka z Kancelarii Nieruchomości Kulpaka w Olsztynie.
Eksperci zauważają, że jeszcze kilka lat temu, gdy mieszkań do wynajęcia było zdecydowanie mniej zdarzały się propozycje wynajęcia przybudówki czy garażu. Teraz studenci mogą dowolnie przebierać w ofertach – dostępnych jest wiele mieszkań wyposażonych standardowo, usytuowanych w starszych budynkach, ale oferowanych jest też coraz więcej nowych, kupionych specjalnie pod wynajem apartamentów.
Największym zainteresowaniem studentów cieszą się lokale dwu- i trzypokojowe, o powierzchni od 40 do 60 metrów. Stosunek ceny do liczby współlokatorów jest w przypadku takich mieszkań najbardziej korzystny. Za mieszkanie dwupokojowe w Lublinie, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu żacy zapłacą średnio od 1400 do 2000 zł, zaś za trzypokojowe – od 1800 do 2600 zł. Najwięcej kosztuje wynajem mieszkania we Wrocławiu i w Warszawie, najmniej zapłacimy w Krakowie i Poznaniu.

Ceny wynajmu mieszkań

Umowę najmu często podpisują  rodzice studentów
Ci, którzy decydują się wynająć swoje lokale studentom, często wymagają od nich dodatkowych gwarancji. – Zdarza się, że wynajem mieszkania przez żaków wiąże się z obawami właścicieli nieruchomości, którzy słysząc liczne historie o nieodpowiedzialnych studentach, dystansują się od takich najemców. Jednak z naszej praktyki wynika, że na ogół nie sprawiają oni wynajmującym problemów, a opłaty pokrywają za nich rodzice, którzy zrobią niemal wszystko, aby ich dziecko mogło spokojnie mieszkać. To rodzice zazwyczaj podpisują umowę najmu i ustalają jego warunki – zwraca uwagę Michał Niewiński, właściciel biura Mieszkanie24 w Warszawie.
W przypadku wieloosobowych najmów właściciele podpisują najczęściej umowę z rodzicem jednego z lokatorów, który staje się odpowiedzialny za terminowe regulowanie opłat i dopilnowanie, aby nie została przekroczona z góry ustalona maksymalna liczba najemców. Standardem jest już kaucja, której wysokość na ogół równa jest kwocie jednomiesięcznego czynszu. Umowy zaś podpisywane są na co najmniej 12 miesięcy, wynajmujący niechętnie godzą się na 10-miesięczny okres najmu.

Sprawdź ogłoszenia z całej Polski: mieszkania do wynajęcia

BEZPIECZNY NAJEM – akcja pośredników nieruchomości

W ogólnopolskiej akcji Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości BEZPIECZNY NAJEM bierze udział 105 biur nieruchomości z całego kraju. Przez cały sierpień i wrzesień, a więc w okresie wzmożonej aktywności żaków na rynku nieruchomości, pośrednicy pomagają studentom znaleźć mieszkanie i bezpiecznie przeprowadzają ich przez niezbędne do zakończenia transakcji procedury.
- Skuteczne zabezpieczenie interesów żaków, którzy są w tym czasie grupą szczególnie narażoną na nieuczciwe procedery, to dla nas priorytet. Wszyscy pośrednicy w obrocie nieruchomościami uczestniczący w akcji BEZPIECZNY NAJEM posiadają licencję PFRN – organizacji zawodowej z 19-letnim doświadczeniem, której członkowie są profesjonalistami i mają bardzo dużą wiedzę na temat rynku nieruchomości. Wszyscy posiadają również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej od ewentualnych szkód wyrządzonych w toku wykonywania swojej pracy. Koszt usługi oferowanej przez pośrednika waha się w granicach 50-100 proc. wysokości miesięcznego czynszu i zależy od zakresu usługi. Tyle kosztuje gwarancja bezpieczeństwa – mówi Leszek A. Hardek, Prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.
Pośrednicy zajmują się kompleksową obsługą transakcji: od znalezienia odpowiedniego lokum, przez ustalenie tytułu prawnego do lokalu, warunków najmu, po sporządzenie inwentaryzacji mieszkania oraz umowy najmu dostosowanej do indywidualnej sytuacji najemcy. Lista biur, uczestniczących w kampanii znajduje się na stronie internetowej PFRN (www.pfrn.pl).

Średnie ceny wynajmu mieszkań

autor: Polska Federacja Rynku Nieruchomości

aktualizacja: 09.09.2014

Polecane artykuły
Umowa najmu mieszkania. Czym różni się umowa najmu tradycyjnego od umowy najmu okazjonalnego?
Umowa najmu mieszkania może mieć dwie odmiany. Wybór rodzaju umowy zależy od tego, czy...
Targi Mieszkaniowe Nowy DOM Nowe MIESZKANIE – 6 i 7 września 2014
Planujesz kupić nowy dom, nowe mieszkanie lub nieruchomość z rynku wtórnego? Odwiedź...
Mieszkanie dla studenta – liczy się cena i lokalizacja
W Polsce od kilku lat systematycznie spada liczba studentów. Nadal jednak jest to bardzo...
Wybierz najpiękniejszy budynek wielorodzinny. Zagłosuj w Plebiscycie „Faworyt”
Podczas Tragów Mieszkaniowych Nowy DOM Nowe MIESZKANIE, które odbędą się 6 i 7 września...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.