Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Styczeń 2009 r. - sytuacja na rynku pierwotnym

tagi tematyczne Główny Urząd Statystyczny GUS oddane do użytku raport

W styczniu 2009 roku zostało oddanych do użytkowania 19 541 mieszkań - wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego. W tym samym okresie 2008 roku było ich mniej, bo 12 685. Czy to oznacza, że w tym roku możemy spodziewać się rekordowej liczby oddanych mieszkań?

Większość deweloperów kończy swoje inwestycje w ostatnim lub pierwszym kwartale roku, stąd ponad 30 tys. mieszkań oddanych w grudniu 2008 r. i ponad 19 tys. w styczniu tego roku. W kolejnych miesiącach możemy spodziewać się ich coraz mniej, a w całym roku 2009 tych mieszkań powinno być nieco mniej niż w ubiegłym, rekordowym roku (w 2008 r. oddano 165 833 mieszkań).

Wszystkie inwestycje oddawane teraz i najbliższym czasie zostały rozpoczęte mniej więcej dwa lata temu, kiedy to większość z nich sprzedawała się na etapie dziury w ziemi. Jednak jest też część mieszkań, które zostały już ukończone a nie znalazły jeszcze swoich nabywców. Jeżeli doliczymy do tego inwestycje, które zostały rozpoczęte w ciągu ostatnich kilku miesięcy okaże się, że mamy do wyboru ogromną liczbę mieszkań. W samej Warszawie jest ich kilkanaście tysięcy. Daje to ogromne możliwości osobom planującym zakup nieruchomości. Nie tylko mogą przebierać w ofertach ale też negocjować atrakcyjne rabaty, nawet kilkunastoprocentowe. Problemem jest tylko trudność w otrzymaniu kredytu hipotecznego, co powoduje, że pomimo dużego zainteresowania mieszkaniami transakcji zawiera się niewiele.     

Co w takiej sytuacji mogą zrobić deweloperzy? Jedni obniżają swoje marże, ale na taki ruch decyduje się obecnie stosunkowo niewiele firm, jednak z upływem czasu nawet najbardziej oporni będą musieli się dostosować do kupujących. Inni, mając przed sobą perspektywę nie sprzedania projektu mieszkaniowego zmieniają jego przeznaczenie. Jedna z dużych firm, która planowała wybudować w Warszawie kilkunastopiętrowy apartamentowiec, modyfikuje plany i w tym samym miejscu zrealizuje biurowiec. Inny deweloper warszawski zdecydował się na połączenie budynku mieszkalnego i biurowego. Dlaczego? Ponieważ deweloperzy sądzą, że wybudowanie powierzchni biurowych jest tańsze, a znalezienie na nich chętnych bardziej prawdopodobne.

Kolejnym rozwiązaniem jest sprzedaż gruntów, które gromadzone były przez deweloperów w poprzednich, lepszych dla nich latach. Jest to świetna okazja dla tych firm, które nie mają obecnie dużych problemów, na zakup ziemi w bardzo atrakcyjnych cenach.

Jednak najczęściej stosowanym rozwiązaniem przez deweloperów, którzy borykają się z problemami jest po prostu wstrzymanie inwestycji. Większość projektów, planowanych na ten rok została schowana do szuflad. Taka sytuacja spowoduje, że od 2010 roku będzie oddawanych coraz mniej mieszkań. Może być ich nawet mniej niż 100 tys. rocznie. To spowodować może sytuację podobną do tej, z którą mieliśmy do czynienia kilka lat temu, kiedy z powodu braku mieszkań na rynku ceny szły w górę jak szalone. Na takie tempo wzrostu nie można już oczywiście liczyć, ale czasy, kiedy ceny mieszkań znów zaczną rosnąć, na pewno powrócą, chociaż nie prędko. 

autor: źródło: Home Broker

aktualizacja: 16.06.2009

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.