Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Szanse na kredyt hipoteczny przy umowie na czas określony

tagi tematyczne bank decyzja kredytowa kredyt hipoteczny Ranking Banków umowa na czas określony zdolność kredytowa
Mieszkania przy Kilińskiego w Częstochowie
Mieszkania przy Kilińskiego w Częstochowie

Umowa o pracę na czas określony daje możliwość uzyskania kredytu hipotecznego niemal w każdym banku. Jednak dodatkowe wymagania, jakie stawiają poszczególne banki są bardzo zróżnicowane i często trudne do spełnienia przez potencjalnych kredytobiorców. Osoby zatrudnione na czas określony, największe szanse na uzyskanie kredytu mają w bankach Pekao SA, PKO BP, Deutsche Bank.

W 2013 roku banki nieznacznie zaostrzyły swoją politykę w zakresie akceptowania umów na czas określony. Mimo dokładniejszego weryfikowania dotychczasowego zatrudnienia, uzyskanie kredytu hipotecznego przez osobę zatrudnioną w tej formie jest ciągle możliwe.

Pod koniec 2012 roku osoby z umową na czas określony miały największe szanse na przyznanie kredytu w bankach BGŻ, Deutsche Bank i Nordea. Według analiz Domu Kredytowego Notus, obecnie nastąpiła zmiana na pozycji lidera i to właśnie Deutsche Bank zajął pierwsze miejsce w rankingu, w którym decydującymi są kryteria proceduralne. Na podium znalazły się również banki Pekao SA i PKO BP.

Ranking proceduralny przygotowany przez DK Notus porządkuje banki pod kątem wymogów formalnych wobec kredytobiorców. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę na czas określony ważne są okresy, od jakiego dana umowa musi obowiązywać oraz czas, przez jaki jeszcze obowiązuje. Za każdy z tych elementów zostały przydzielone punkty od 1 do 4. Najwyższą liczbę punktów dany bank mógł uzyskać w przypadku, gdy w danym zakresie instytucja ma najłagodniejsze dla klienta kryteria. Ostateczna ocena punktowa to średnia ważona z dwóch ocenianych elementów, gdzie dla okresu dotychczasowego zatrudniania zastosowano wagę 0,30, a dla czasu obowiązywania umowy „w przód” wagę 0,70.

Zestawienie: Wymogi formalne przy kredycie hipotecznym dla osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę na czas określony:

Bank od kiedy obowiązuje umowa Na ile jeszcze zawarta jest umowa Dodatkowe kryteria Suma
Deutsche Bank 6 indywidualnie   3,7
Pekao SA 6 indywidualnie   3,7
PKO BP Nie może to być pierwsza umowa Muszą istnieć przesłanki do przedłużenia umowy Jeśli umowa obowiązuje od min. 6 mies. i na min. 3 lata w przód to jest traktowana, jako czas nieokreślony 3,7
Getin Noble Bank 3 6 Wymagany staż minimum 6 mies. 3,3
mBank / Multibank 3 6   3,3
Bank Millennium 3 6 Wymagany staż minimum 6 mies. 3,3
BGŻ 6 6   3
Bank Pocztowy 6 6   3
BPH 6 6   3
Credit Agricole 6 6 Wymagany staż minimum 18 mies. 3
BZ WBK 3 12   2,6
Alior Bank 6 12   2,3
BOŚ 6 12   2,3
Eurobank 6 12 Wymagany staż minimum 12 mies. 2,3
ING 6 12   2,3
Raiffeisen Bank 6 24 Wymagany staż minimum 12 mies. 1,6

Opracowanie: Dom Kredytowy Notus na podstawie aktualnej oferty banków.

Kredytobiorca zatrudniony na czas określony – jakie są dodatkowe wymagania banków przy udzielaniu kredytu hipotecznego?
W przypadku zatrudnienia na czas określony w pierwszej kolejności bank ocenia dwa najistotniejsze elementy umowy. Po pierwsze, od kiedy pracujemy u obecnego pracodawcy oraz na jak długi czas zawartą mamy jeszcze umowę. Czasami banki sprawdzają, którą z kolei jest aktualnie obowiązująca umowa oraz czy możemy udokumentować dłuższy staż pracy. Jak można się domyślać, żaden bank nie zaakceptuje sytuacji, gdy pracujemy dopiero od kilku dni, bowiem minimalny wymagany okres zatrudnienia to 3 miesiące. Jednak nawet w przypadku spełnienia tego wymogu Bank Millennium czy Getin Noble Bank będą wymagały udokumentowania minimum 6 miesięcznego stażu pracy. Weryfikacja łącznego stażu pracy jest tym elementem oferty, który coraz więcej banków sprawdza. Nie wystarczy tylko zatrudnienie u obecnego pracodawcy, ale wymagany jest także dłuższy staż. Można powiedzieć, że osoba, która dopiero rozpoczyna swoją karierę zawodową i nie może wykazać się wcześniejszym zatrudnieniem może mieć problem z uzyskaniem kredytu.

Zapytaj o kredyt hipoteczny, doradcy Murator FINANSE >>

Kolejnym elementem podlegającym ocenie jest długość obowiązywania umowy. Oczywistym jest, że nikt nie udzieli kredytu w sytuacji, gdy umowa wygasa jutro, czy nawet w ciągu kilku najbliższych tygodni. Niemal standardem jest minimum 6 miesięcy dalszego obowiązywania aktualnej umowy. Jednak od tej zasady są wyjątki. W Deutsche Banku czy Pekao SA termin ten jest oceniany indywidualnie, co nie zawsze będzie oznaczać łatwiejszą drogę do uzyskania kredytu. W ocenie banku muszą istnieć przesłanki do dalszego kontynuowania zatrudnienia potencjalnego kredytobiorcy. Zatem niezbędne będzie przedstawienie dokumentów (np. listy intencyjnego od pracodawcy), z których będzie wynikało z dużym prawdopodobieństwem, że umowa będzie kontynuowana na niezmienionych warunkach finansowych.

Warto także zwrócić uwagę na nieco inne traktowanie umowy na czas określony i nieokreślony w kontekście liczenia zdolności kredytowej. Wiele banków mimo uzyskiwania dochodów w tej samej wysokości inaczej policzy zdolność i maksymalną kwotę kredytu. Przykładowo, w Pekao SA osoba zarabiająca 3000 netto na umowie na czas nieokreślony może liczyć na kredyt w wysokości około 300 tysięcy złotych. Jednak przy tym samym dochodzie, ale na umowie czasowej dostępna kwota spada do około 230 tysięcy złotych. Potwierdza to, że banki zdecydowanie ostrożniej oceniają ryzyko udzielenia kredytu w przypadku kredytobiorców, którzy nie mają stałej umowy. Taka ocena wynika z ostrożnej oceny perspektyw w naszej gospodarce.

autor: Michał Krajkowski, Dom Kredytowy Notus

aktualizacja: 13.09.2013

Polecane artykuły
Najmniejsze mieszkania w Polsce. Metraż poniżej 20 mkw.
Jak małe może być mieszkanie? Okazuje się, że nawet na 11 metrach kwadratowych można...
Ciekawa propozycja dewelopera SAP-PROPERTY - najpierw wynajem mieszkania, a później zakup
Deweloper SAP-PROPERTY oferuje mieszkania na wynajem w swoich poznańskich inwestycjach -...
Sprzedaż nieruchomości – ważna jest dobrze przygotowana prezentacja w internecie
Obecnie oferty sprzedaży nieruchomości zamieszczane są przede wszystkim w internecie....
Dom jednorodzinny – lepiej wybudować czy kupić gotowy? Co się bardziej opłaca?
Wielu indywidualnych inwestorów boryka się z dylematem – wybudować dom...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.