Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Tani dom na wsi? Tak, ale…

tagi tematyczne dom do remontu dom do rozbiórki dom na sprzedaż dom na wsi tani dom
Siedlisko na wsi
Siedlisko na wsi

Dom na wsi jest marzeniem wielu Polaków. Mając niewiele ponad 20 tysięcy złotych można stać się właścicielem wiejskiej nieruchomości. Jednak za taką cenę zwykle można kupić domy w złym stanie technicznym lub nawet do rozbiórki.

Najtańsze domy na wsi często kwalifikują się do rozbiórki
Już za około 20 tysięcy można znaleźć dom na obszarach wiejskich. Jednak nie są to nieruchomości, które nadają się do zamieszkania zaraz po zakupie.
W bazie doradców agencji Metrohouse można znaleźć np. przedwojenny dom w powiecie sztumskim, który jest do kupienia za 21 tys. zł. Jego stan techniczny wymaga bardzo dużych nakładów remontowych. Być może potrzebna będzie rozbiórka. Atutem jest tu dość duża działka, która pozwala na ciekawe zaaranżowanie terenu. Wyższą o kilka tysięcy złotych cenę ma dom na wsi w powiecie malborskim. Także i w tym przypadku nadaje się on tylko do kompleksowego remontu lub nawet do rozbiórki.

Sprawdź też ogłoszenia: dom na wsi, cena do 100 tysięcy złotych

Domów w lepszym stanie technicznym należy szukać w cenach ok. 60-80 tys. zł. Często spotykanymi ofertami są nieruchomości siedliskowe, gdzie oprócz domu w skład całości wchodzą budynki gospodarcze, stodoły. Takie oferty mogą po odpowiednim zagospodarowaniu służyć działalności agroturystycznej, albo jako letnisko dla mieszkańców pobliskich miast. Jako, że duża część z tych budynków została wzniesiona jeszcze przed wojną, należy nastawić się na znaczące nakłady remontowe. Sporo takich ofert znajdziemy na Podlasiu, Podkarpaciu, Mazurach, Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku.

Siedlisko w woj. warmińsko-mazurskim, cena 90 tys. zł:

Siedlisko na wsi
fot.: WGN Nieruchomości
Siedlisko na wsi
fot.: WGN Nieruchomości

Tanie domy i siedliska są coraz częściej poszukiwane
W zestawieniu domów sprzedanych w 2012 r. przez doradców Metrohouse, nieruchomości w cenie niższej niż 100 tys. zł stanowią zaledwie 4 proc. wszystkich transakcji. Z jednej strony to niewiele, ale należy wziąć pod uwagę dość małą podaż tego typu ofert na rynku, ponieważ takie nieruchomości nie trafiają do sprzedaży, ale są przekazywane w spadku kolejnym pokoleniom. Tym z kolei trudno jest podjąć decyzję o sprzedaży, gdyż z siedliskami związani są emocjonalnie. Czasem emocje i brak obiektywnego spojrzenia na realną wartość nieruchomości powodują, że pojawiają się problemy z dobrą kalkulacją ceny ofertowej. W ten sposób sprzedaż przeciąga się, a domy niszczeją i ulegają dewastacji.

Nabywcami działek siedliskowych są zazwyczaj mieszkańcy większych okolicznych miast. Domy są remontowane i przeznaczane na pobyty weekendowe i wakacyjne. W większości przypadków nie są nabywane w celu pobytu całorocznego. Nakłady remontowe związane z dostosowaniem budynków do zamieszkiwania przez 12 miesięcy w roku mogą okazać się niejednokrotnie wyższe niż budowa nowego domu. Dlatego remonty ograniczają się do wymiany i naprawy najpotrzebniejszych elementów, po to by bezpiecznie i dostatecznie wygodnie spędzić tam najcieplejszy okres w roku.

Zapotrzebowanie na weekendowe domy na wsiach będzie wzrastać. Na zachodzie Europy posiadanie weekendowego domku jest podkreśleniem statusu materialnego. Choć dziś jeszcze nikt w Polsce nie postrzega w ten sposób zakupów, to sytuacja zapewne będzie się zmieniać.

autor: Marcin Jańczuk, Metrohouse & Partnerzy. Oprac. red. tuznajdziesz.pl

aktualizacja: 08.07.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.